Návrat velké kočky: Ve Spojených státech zvažují znovuvysazení jaguárů

14.05.2021 - Stanislav Mihulka

Ještě před půlstoletím žili na americkém jihozápadě jaguáři. Teď by se tam mohli opět vrátit


Reklama

V horách Arizony a Nového Mexika žili ještě na počátku minulého století jaguáři. V polovině 20. století ale vymřeli, přinejmenším z části kvůli lovcům placených americkou vládou. Početný tým odborníků na ochranu zvířat doporučuje, že právě teď je vhodná doba uskutečnit reintrodukci, tedy znovuvysazení jaguárů ve zmíněných oblastech Spojených států.

Podle dřívějších studií badatelé odhadují, že by ve vhodných oblastech Arizony a Nového Mexika, které zahrnují území o rozloze 82 tisíc čtverečních kilometrů, mohlo žít asi 90 až 150 jaguárů. Zároveň došli k závěru, že za současné situace není pravděpodobné, že by na tato území během příštích 100 let jaguáři rozšířili „vlastními silami“, z nejbližších populací, které se nacházejí v Mexiku.

TIP: Úskalí vlčí reintrodukce: Překvapivé i nebezpečné vlčí chutě

Experti proto navrhují přikročit k reintrodukcím jaguárů v arizonských horách a horách Nového Mexika, kteří v minulosti představovali nejsevernější populace jaguárů. Jak uvádí Sharon Wilcox z iniciativy Defenders of Wildlife, úspěšná reintrodukce by mohla být bodem obratu v osudu této ikonické kočky. Michael Robinson z centra Center for Biological Diversity k tomu dodává, že se příroda na americkém jihozápadě vyvíjela za přítomnosti jaguářů, a že by pro ni nemělo být obnovení přítomnosti jaguárů takovým šokem.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Během své vlády v Západofranské říši dlouhý čas Karel II. bojoval s Vikingy, kteří obsazovali nebo pustošili pobřeží říše.

Věda

Jindřich prchající z Polska na obraze polského romantického malíře Artura Grottgera.

Historie

Několik nezávislých studií poukázalo na zjevný fakt, že dvojhvězdy ve vesmíru převažují. V případě Slunce je ale téměř vyloučeno, aby mělo svého hvězdného průvodce.

Vesmír

Výrůstek na nose má u samic více či méně šiškovitý tvar, samci jej mají dlouhý a špičatý. Samicím druhu Langaha alluaudi navíc vyrůstají nad očima jakási „tykadélka“.

Příroda
Zajímavosti

K doporučovaným jednodenním výletům pro lepší aklimatizaci patří také cesta do základního tábora Manáslu.

Cestování

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907