Neandertálci kompletně zmizeli jen pár tisíc let poté, co osídlili celou Evropu

25.07.2016 - Stanislav Mihulka

Před 45 tisíci let neandertálci osídlili celou Evropu. O čtyři tisíce let později už nežil ani jediný


Reklama

Neandertálci, tedy naši nejbližší příbuzní v lidské linii, se objevili někdy před 400 tisíci let. Ještě z doby před 110 tisíci až 70 tisíci lety známe jenom čtyři jejich sídliště, vesměs z území dnešního Německa. Postupně ale přibývali další a osídlovali celý kontinent.

Čtyři tisíce let rozmachu

Svého největšího rozsahu neandertálci dosáhli zhruba před 45 tisíci let. Pak se ale něco stalo. Všichni neandertálci dramaticky zmizeli. Podle nových a důkladných archeologických analýz je téměř jisté, že v době před 41 tisíci let už žádní neandertálci nebyli.

Během evoluční historie druhy vymírají neustále, tohle ale bylo opravdu hodně rychlé. Žádná velká záhada to ale nejspíš nebyla. Někdy před 45 až 43 tisíci lety se u Středozemního moře objevili první příslušníci druhu Homo sapiens, tedy lidé.

TIP: Co nám mohou králíci povědět o vymření neandertálců?

Na naší planetě v té době panovala drsná doba ledová. Neandertálci byli díky své tělesné stavbě zřejmě doslova specialisty na dobu ledovou. Ve střetnutí s našimi předky jim to ale nebylo nic platné. Konkurence s lidmi je podle všeho vymazala z historie.

  • Zdroj textu:

    IFL Science, Quaternary International

  • Zdroj fotografií: Tim Evanson / Wikimedia Commons

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Lukulské hody movitých Římanů na mozaice z 3. století.

Zajímavosti

Milující srdce přírody | Jim Picôt

Celkový vítěz - žralok plující v hejnu lososů.

Revue

Dávný Mars před 4 miliardami let mohla z části pokrývat voda

Vesmír

Robotický koala vylepšený koalí močí a trusem pátrá po tom, zda mají krávy sklony ušlapat koaly, když se ocitnou na zemi.

Věda
Historie

Vědci dlouho předpokládali, že humři necítí bolest, protože nemají skutečný mozek. Pozdější výzkum ale ukázal, že korýši na poškození tkáně reagují fyzicky i hormonálně, tudíž bolest pravděpodobně cítí.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907