Nebezpečí ve vesmíru: Americká sonda LRO přežila zásah mikrometeoroidem

31.05.2017 - Stanislav Mihulka

Sondu LRO zasáhlo kosmické smítko a připomnělo tím rizika, která ve vesmíru hrozí

Lunar Reconnaissance Orbiter -<p>Sonda Lunar Reconnaissance Orbiter a roztřesený snímek pořízený po zásahu mikrometeoroidem. </p>
Lunar Reconnaissance Orbiter -

Sonda Lunar Reconnaissance Orbiter a roztřesený snímek pořízený po zásahu mikrometeoroidem. 


Reklama

Vesmír není bezpečné místo. Nedávno se o tom přesvědčila americká meziplanetární sonda Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO), která je na oběžné dráze kolem Měsíce. Sondu zasáhl malý meteoroid, který se řítil mnohem rychleji než vystřelená kulka. Srážka sondu zřejmě nijak zásadně nepoškodila ani neohrozila její činnost. Operátoři NASA si všimli této události kvůli tomu, že na jednom snímku pořízeném kamerou sondy LRO jsou patrné nápadné vibrace.

Zásah mikrometeoritem

Dotyčný snímek ihned vzbudil pozornost, protože sonda LRO obvykle posílá zcela perfektní záběry. Když odborníci analyzovali zkreslení tohoto záběru, postupně vyloučili všechny možné příčiny, až dospěli k tomu, že sondu zasáhl mikrometeoroid.

TIP: Sonda LRO se přiblížila k Měsíci jako nikdy v minulosti

Specialisté NASA využili počítačový program, s jehož pomocí detekují vibrace sondy během startu nosné rakety. Podle jejich výpočtů sondu LRO zasáhlo kosmické smítko zhruba o velikosti poloviny špendlíkové hlavičky. Pohybovalo se rychlostí cca 7 kilometrů za sekundu a mělo hustotu odpovídající běžnému chondritu, tedy kamennému meteoritu.

  • Zdroj textu:

    Space.com

  • Zdroj fotografií: Malin Space Science Systems/Arizona State University

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V roce 1923 zvítězil italský jezdec Ugo Sivocci s vozem Alfa Romeo v legendárním závodě Targa Florio. 

Zajímavosti

Petriho miska se štetičkovcem Penicillium chrysogenum, z něhož byl poprvé izolován penicilin.

Věda

Pro meč až do Francie

Anna Boleynová (1501–1536)

Anna Boleynová neměla na muže zrovna štěstí. A coby druhá manželka Jindřicha VIII. si zrovna nepolepšila. Rodit mužské potomky se jí pohříchu nedařilo. Na první pokus přivedla na svět „jen“ budoucí královnu Alžbětu I., poté následovaly tři potraty. V té době asi nebyla ta nejpříjemnější společnice. Navíc nepřátel měla vždy víc než dost. Nařčení z toho, že je králi nevěrná a za jeho zády kuje pikle, na sebe nenechalo dlouho čekat. Nebo se Jindřich prostě jen zakoukal do Jany Seymourové a potřeboval jí udělat po svém boku místo? V roce 1536 je Anna obviněna z velezrady (a pro jistotu také z cizoložství, incestu a čarodějnictví) a putuje do vězení v Toweru.

Dál už je to prosté. Jako čarodějnice by měla správně být upálena na hranici, ale to si její bývalý manžel nepřeje. Dokonce vyslyší její poněkud neobvyklou prosbu, a to aby byla sťata mečem. V Anglii se tehdy bez výjimky popravuje sekyrou. Jindřich VIII. milostivě odloží výkon o celé dva dny, než z Calais dorazí mistr dlouhého meče. Samotný průběh je překvapující. Dalo by se čekat, že Anna řekne králi v poslední chvíli něco peprného. Proto se tu také tísní davy. Místo toho ale vyzve všechny přihlížející, aby se s ní naposledy pomodlili. A pak už se jde na věc. Lidé tehdy odcházejí z popravy rozčarováni: ta překrásná a do poslední chvíle pokorná světice měla být nehodnou čarodějnicí? Něco tu evidentně nesedí…

Historie
Revue
Vesmír

Americký náklaďák GMC CCKW-353 

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907