Nebezpečí ve vesmíru: Americká sonda LRO přežila zásah mikrometeoroidem

31.05.2017 - Stanislav Mihulka

Sondu LRO zasáhlo kosmické smítko a připomnělo tím rizika, která ve vesmíru hrozí

Lunar Reconnaissance Orbiter -<p>Sonda Lunar Reconnaissance Orbiter a roztřesený snímek pořízený po zásahu mikrometeoroidem. </p>
Lunar Reconnaissance Orbiter -

Sonda Lunar Reconnaissance Orbiter a roztřesený snímek pořízený po zásahu mikrometeoroidem. 


Reklama

Vesmír není bezpečné místo. Nedávno se o tom přesvědčila americká meziplanetární sonda Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO), která je na oběžné dráze kolem Měsíce. Sondu zasáhl malý meteoroid, který se řítil mnohem rychleji než vystřelená kulka. Srážka sondu zřejmě nijak zásadně nepoškodila ani neohrozila její činnost. Operátoři NASA si všimli této události kvůli tomu, že na jednom snímku pořízeném kamerou sondy LRO jsou patrné nápadné vibrace.

Zásah mikrometeoritem

Dotyčný snímek ihned vzbudil pozornost, protože sonda LRO obvykle posílá zcela perfektní záběry. Když odborníci analyzovali zkreslení tohoto záběru, postupně vyloučili všechny možné příčiny, až dospěli k tomu, že sondu zasáhl mikrometeoroid.

TIP: Sonda LRO se přiblížila k Měsíci jako nikdy v minulosti

Specialisté NASA využili počítačový program, s jehož pomocí detekují vibrace sondy během startu nosné rakety. Podle jejich výpočtů sondu LRO zasáhlo kosmické smítko zhruba o velikosti poloviny špendlíkové hlavičky. Pohybovalo se rychlostí cca 7 kilometrů za sekundu a mělo hustotu odpovídající běžnému chondritu, tedy kamennému meteoritu.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Space.com

  • Zdroj fotografií: Malin Space Science Systems/Arizona State University

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zajímavosti

V tradiční koridě jsou přesně určené nástroje, které má matador k dispozici. V první fázi se používají kopí varas a pláštěnka capote, v další pak barevné tyče s háky banderillas. V závěrečné části přichází ke slovu muleta, meč espada či dýka puntilla.

Historie

Expert ochrany přírody připravuje sterilizační šipky pro hrochy v Kolumbii

Věda

Hladina kyslíku v atmosféře podstatně vzrostla, až když před 2,5 miliardami let na Zemi konečně poklesla intenzita „deště meteoritů“.

Vesmír

Tato stíhačka Ki-43 se dochovala v leteckém muzeu v americké Pimě.

Válka
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907