Nebezpečí ve vesmíru: Americká sonda LRO přežila zásah mikrometeoroidem

31.05.2017 - Stanislav Mihulka

Sondu LRO zasáhlo kosmické smítko a připomnělo tím rizika, která ve vesmíru hrozí

Lunar Reconnaissance Orbiter -<p>Sonda Lunar Reconnaissance Orbiter a roztřesený snímek pořízený po zásahu mikrometeoroidem. </p>
Lunar Reconnaissance Orbiter -

Sonda Lunar Reconnaissance Orbiter a roztřesený snímek pořízený po zásahu mikrometeoroidem. 


Reklama

Vesmír není bezpečné místo. Nedávno se o tom přesvědčila americká meziplanetární sonda Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO), která je na oběžné dráze kolem Měsíce. Sondu zasáhl malý meteoroid, který se řítil mnohem rychleji než vystřelená kulka. Srážka sondu zřejmě nijak zásadně nepoškodila ani neohrozila její činnost. Operátoři NASA si všimli této události kvůli tomu, že na jednom snímku pořízeném kamerou sondy LRO jsou patrné nápadné vibrace.

Zásah mikrometeoritem

Dotyčný snímek ihned vzbudil pozornost, protože sonda LRO obvykle posílá zcela perfektní záběry. Když odborníci analyzovali zkreslení tohoto záběru, postupně vyloučili všechny možné příčiny, až dospěli k tomu, že sondu zasáhl mikrometeoroid.

TIP: Sonda LRO se přiblížila k Měsíci jako nikdy v minulosti

Specialisté NASA využili počítačový program, s jehož pomocí detekují vibrace sondy během startu nosné rakety. Podle jejich výpočtů sondu LRO zasáhlo kosmické smítko zhruba o velikosti poloviny špendlíkové hlavičky. Pohybovalo se rychlostí cca 7 kilometrů za sekundu a mělo hustotu odpovídající běžnému chondritu, tedy kamennému meteoritu.

  • Zdroj textu:

    Space.com

  • Zdroj fotografií: Malin Space Science Systems/Arizona State University

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ledoborec Polarstern vyplul 20. září 2019 z norského Tromsø a 6. října se v Severním ledovém oceánu připojil ke kře. Šedá šipka znázorňuje, kterým směrem se loď zřejmě vydá. Do přístavu v německém Bremerhavenu by se měla podle plánu vrátit letos v říjnu.

Zajímavosti

V prachu se může skrývat rezistence na antibiotika 

Věda

Půlmilionový roj sarančat pustinných (Desert locust) dokáže za jediný den spořádat stejné množství jídla jako 10 slonů, 25 velbloudů nebo 2 500 lidí. Velké roje mohou mít až 80 milionů jedinců.

Revue

Bohatství v kopcích nad solným jezerem objevili už neolitičtí zemědělci

Historie

Požár při testu motorů Reaver.

Vesmír

Jádro oblasti rozšíření kakadu palmového (Probosciger aterrimus) se omezuje na region Nové Guineje a cíp na severu Austrálie.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907