Vypouštět do vody množství chemikálií a živin se rozhodně nevyplácí
V Mexickém zálivu se u jižního pobřeží Spojených států objevila rekordní „mrtvá zóna“. Jde o oblast oceánu, kde zmzel prakticky všechen kyslík a není zde patrný žádný život. Přežívají zde jen organismy, které kyslík nepotřebují.
Nová mrtvá zóna je jednou z největších v známé historii. Podle odborníků a aktivistů tato zóna vznikla především kvůli americkému masnému průmyslu, který vypouští do Mexického zálivu velké množství toxinů a také živin.
TIP: Zrudnou světové oceány? Země se ohřívá a přibývá nebezpečných toxických řas
Přísun živin způsobuje v moři bouřlivý rozvoj sinic a řas. Na jejich umírajících tělech se pak rychle množí bakterie, které v dané oblasti spotřebovávají veškerý kyslík rozpuštěný ve vodě. Výsledkem je mrtvá mořská zóna.
Pozorování NASA odhalilo, že mrtvá zóna měří na délku okolo 14 tisíc kilometrů a zabírá plochu přes 21 tisíc kilometrů čtverečních. Ještě před 30 lety to přitom bylo o 8 tisíc čtverečních kilometrů méně.
IFL Science
PřírodaTre Cime di Lavaredo
1. MÍSTO KATEGORIE KRAJINY ZA NAŠIMI HRANICEMI
1. MÍSTO ABSOLUTNÍHO POŘADÍAutor: Jiří Soukup
Použitá technika: Nikon D750 a objektivem Irix 15 F2,4; horizontální panorama složené z osmi snímků focených na výškuSnímek byl pořízen v Dolomitech u známého skalního útvaru Tre Cime di Lavaredo. Vypravil jsem se do této oblasti spolu s přáteli na večerní focení, ale zastihla nás bouřka před níž jsme se museli schovat do takové menší jeskyně, kterou jsme náhodou objevili. Když zbývalo asi 15 minut do západu slunce a když už přestávalo pršet, tak jsme se rozhodli pro cestu zpět – smíření s tím, že asi žádný snímek nepořídíme. Jenže po asi 10 minutách co jsme byli na zpáteční cestě, se obloha začala protrhávat a příroda nám vykouzlila nádherné podmínky o kterých fotograf může jenom snít!