Vypouštět do vody množství chemikálií a živin se rozhodně nevyplácí
V Mexickém zálivu se u jižního pobřeží Spojených států objevila rekordní „mrtvá zóna“. Jde o oblast oceánu, kde zmzel prakticky všechen kyslík a není zde patrný žádný život. Přežívají zde jen organismy, které kyslík nepotřebují.
Nová mrtvá zóna je jednou z největších v známé historii. Podle odborníků a aktivistů tato zóna vznikla především kvůli americkému masnému průmyslu, který vypouští do Mexického zálivu velké množství toxinů a také živin.
TIP: Zrudnou světové oceány? Země se ohřívá a přibývá nebezpečných toxických řas
Přísun živin způsobuje v moři bouřlivý rozvoj sinic a řas. Na jejich umírajících tělech se pak rychle množí bakterie, které v dané oblasti spotřebovávají veškerý kyslík rozpuštěný ve vodě. Výsledkem je mrtvá mořská zóna.
Pozorování NASA odhalilo, že mrtvá zóna měří na délku okolo 14 tisíc kilometrů a zabírá plochu přes 21 tisíc kilometrů čtverečních. Ještě před 30 lety to přitom bylo o 8 tisíc čtverečních kilometrů méně.
IFL Science
VědaDospělá samice skákavky pruhované (Salticus scenicus) z čeledi skákavkovití (Salticidae). (foto: Wikimedia Commons, Kaldari, CC0 1.0)
VálkaKanadští kulometčíci během bitvy u Vimy, někteří důstojníci je trestali například jen za bláto na kalhotách. (foto: Wikimedia Commons, Library and Archives Canada, CC0)
HistorieLýdský král Kroisos ukazuje své pohádkové bohatství, autor Gaspar van den Hoecke (kolem 1630) (ilustrace: Wikimedia Commons, Národní muzeum ve Varšavě, CC0)