Nečekaná laskomina pro žraloky: Zpěvní ptáci v „mořských popelnicích“

02.06.2021 - Zuzana Teličková

Žraloci tygří mají pověst „popelnic světových moří“ – spolknou prakticky cokoli, od delfínů přes mořské želvy až po kusy pneumatik a kovů. Asi málokdo by ovšem předpokládal, že se v žaludku těchto dokonalých predátorů najdou v nezanedbatelném množství také zbytky těl zpěvných ptáků.

<p>Jak se do žaludku žraloka tygřího dostane například hrdlička? Chce to jen být ve správný čas na správném místě.</p>

Jak se do žaludku žraloka tygřího dostane například hrdlička? Chce to jen být ve správný čas na správném místě.


Reklama

Na začátku nečekaného zjištění stál terénní výzkum týmu Marcuse Drymona z Mississippi State University, který pátral po složení potravy mladých žraloků tygřích (Galeocerdo cuvier). Biologové vylovili z moře celkem 105 nedospělých jedinců, jimž vypumpovali žaludek a následně je nezraněné vypustili zpět. Plných 41 žraloků mělo v trávicím traktu zbytky ptačích těl a Drymon a jeho tým předpokládali, že jde o mořské ptáky. Protože ale těla byla v takovém stádiu rozkladu, že nebylo možné běžnými metodami určit, o jaké druhy se jedná, zapojil se do výzkumu i Kevin Feldheim z Chicago's Field Museum. Ten podrobil analýze DNA ptačích těl a s překvapením zjistil, že nejde o zbytky těl racků nebo pelikánů, tedy mořských ptáků, ale na souši žijících druhů, jako jsou vrabci, datlové nebo hrdličky

TIP: Velké sousto pro žraloky: Obávaný predátor nepohrdne ani velrybí mršinou

Jak se ale mladí žraloci tygří k takovému úlovku dostali? Odpovědí je místo a čas, kdy výzkum probíhal. Všichni žraloci totiž byli odchyceni v Mexickém zálivu během období migrace. Mořští predátoři se zaměřili na ty ptáky, kteří během letu přes moře zeslábli a spadli do vody nebo je na hladinu srazila bouře. Za takových okolností jsou pro žraloky snadnější obětí než mořští ptáci, pro něž vodní hladina nepředstavuje vážnější problém.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Kolorovaná fotografie přibližuje, jak přesně vakovlci vypadali. Osudným se jim stal strach farmářů o stáda dobytka. (foto: Profimedia)

Zajímavosti
Zajímavosti
Věda

Americké bombardéry B-29 shazují bomby kdesi nad Koreou. Počítalo se s nimi také pro případný nukleární úder. (foto: Shutterstock)

Válka

Alice Sasko-Koburská (1843–1878) byla prababičkou prince Phillipa, nedávno zemřelého manžela královny Alžběty II. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Základ Algolova systému, vzdáleného devadesát světelných roků, tvoří velmi těsná spektroskopická dvojhvězda: Stálici hlavní posloupnosti třikrát hmotnější než Slunce doprovází ve vzdálenosti pouhých devíti milionů kilometrů podobr s 0,7 sluneční hmotnosti. Zmíněnou dvojici pak jednou za 681 dní obkrouží ještě třetí hvězda, mírně hmotnější než Slunce. (ilustrace: ESO, L. CalçadaCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907