Úskalí demokracie: Nečekaný úspěch recesistického návrhu na zbourání baziliky

15.04.2017 - Vilém Koubek

Přímé hlasování o pařížském rozpočtu nabralo nečekaný směr, když se francouzští občané rozhodli zbourat slavnou baziliku Sacré-Coeur


Reklama

Jedna z nejnavštěvovanějších náboženských památek Francie vyrůstala na Montmartru od roku 1875 mimo jiné coby symbol krvavě potlačeného povstání Pařížské komuny. Ještě dnes přitom v mnohých vyvolává nevoli – a když se při hlasování o městském rozpočtu mohli v rámci přímé demokracie zapojit běžní občané se svými návrhy, zazněl i nápad baziliku strhnout. Bizarní myšlenka nakonec získala největší podporu a magistrát se jí musel zabývat.

Zástupkyně starosty však podivnou žádost odmítla s tvrzením, že město (naštěstí) chrám nevlastní, a o jeho osudu tudíž nerozhoduje. Odezva Pařížanů zaskočila i samotného autora návrhu, který se rozhodl zůstat v anonymitě: Plán na stržení svatostánku údajně sepsal jako vtip, aby poukázal na mezery v přímé demokracii – inu, povedlo se.

Reklama

  • Zdroj textu:

    100+1 zahraniční zajímavost

  • Zdroj fotografií: ShutterstockDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Nejdražší kartička Pokémon TCG se loni prodala v přepočtu za neuvěřitelných 8,2 milionu korun. (ilustrační foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Dostupnost kyslíku bude pro pilotované vesmírné mise klíčová. (foto: NASACC0)

Vesmír

Vydáte-li se do národního parku Inthanon v severním Thajsku, zastavte se ve vesnici Ban Khun Klang. U ní najdete botanickou zahradu věnovanou stromovým kapradinám. (foto: © Topi Pigula - se souhlasem k publikování)

Příroda

(ilustrační foto: Wikimedia Commons, Satyamon1993CC BY-SA 4.0)

Věda
Zajímavosti

Evropští lídři 50. let - Richard hrabě von Coudenhove-Kalergi (zcela vlevo) býval označován jako prorok či velvyslanec Evropy. (foto: Wikimedia Commons, van Duinen (Anefo), CC0 1.0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907