Nečekaný zdroj nákazy: Surfaři polykají spousty rezistentních bakterií

15.01.2018 - Stanislav Mihulka

Znečištěný oceán je plný bakterií, které ohrožují zdraví surfařů

Surfař - Na surfaře nečíhají jenom zrádné vlny, ale i bakterie
Surfař - Na surfaře nečíhají jenom zrádné vlny, ale i bakterie

Reklama

Surfování v mořských vlnách bývá napínavé a surfaři musí počítat s rozmanitými riziky. Nejnovější výzkum britských vědců upozorňuje na to, že mezi taková rizika patří i bakterie rezistentní vůči antibiotikům, kterých v mořské vodě neustále přibývá.

Vědci porovnávali vzorky stolice 143 surfařů, kteří se své zálibě věnovali minimálně třikrát do měsíce, se vzorky 130 dobrovolníků, kteří se dostávají do styku s mořskou vodou jen vzácně. Soustředili se přitom na bakterie, které se vyskytují ve střevech a tím pádem i ve stolici.

TIP: Na americké prasečí farmě se objevily super rezistentní bakterie

Výsledky ukázaly, že surfaři mají oproti lidem bez kontaktu s mořem ve svých střevech třikrát častěji nebezpečné kmeny bakterie E. coli, které jsou rezistentní vůči běžným antibiotikům. Znečištěný oceán je dnes významným zdrojem rezistentních bakterií a surfaři jich při sjíždění vln nejspíš velké množství spolykají. Nemusejí hned onemocnět, ale mohou dál rezistentní bakterie a jejich geny dále šířit.

  • Zdroj textu:

    IFL Science, Environment International

  • Zdroj fotografií: CC0 Creative Commons

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ledoborec Polarstern vyplul 20. září 2019 z norského Tromsø a 6. října se v Severním ledovém oceánu připojil ke kře. Šedá šipka znázorňuje, kterým směrem se loď zřejmě vydá. Do přístavu v německém Bremerhavenu by se měla podle plánu vrátit letos v říjnu.

Zajímavosti

V prachu se může skrývat rezistence na antibiotika 

Věda

Půlmilionový roj sarančat pustinných (Desert locust) dokáže za jediný den spořádat stejné množství jídla jako 10 slonů, 25 velbloudů nebo 2 500 lidí. Velké roje mohou mít až 80 milionů jedinců.

Revue

Bohatství v kopcích nad solným jezerem objevili už neolitičtí zemědělci

Historie

Požár při testu motorů Reaver.

Vesmír

Jádro oblasti rozšíření kakadu palmového (Probosciger aterrimus) se omezuje na region Nové Guineje a cíp na severu Austrálie.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907