Nedotčená krása thajské rezervace Huai Kha Khaeng

28.05.2021 - Nikol Patíková

Thajská přírodní rezervace Thung Yai – Huai Kha Khaeng patří mezi nejkrásnější a téměř nedotčená místa planety, kde lze obdivovat divokou přírodu. Spatříte tam stáda slonů, otisky tygřích tlap i přelety nádherných ptáků

<p>Zatímco stáda slonů uvidíte v rezervaci běžně, spatřit pruhovanou šelmu se každému nepodaří.</p>

Zatímco stáda slonů uvidíte v rezervaci běžně, spatřit pruhovanou šelmu se každému nepodaří.


Reklama

Na západě Thajska se rozkládá jedna z nejnádhernějších přírodních rezervací světa. Oblast s krkolomným názvem Thung Yai – Huai Kha Khaeng zahrnuje dvě sousedící lokality: Thung Yai Naresuan a Huai Kha Khaeng. S rozlohou 6 222 km² zároveň představuje největší chráněné území v jihovýchodní Asii. Domov tam našlo ohromné množství rostlinných i živočišných druhů, z nichž mnohé jsou vzácné, ohrožené či endemické, a nevyskytují se tedy nikde jinde na planetě. V místních deštných lesích žije 120 druhů savců, včetně slonů, tygrů či levhartů obláčkových.

V pavučině vod

Zatímco stáda slonů lze v rezervaci pozorovat poměrně často, spatřit tygra je vcelku vzácné, a tak se návštěvníci obvykle musejí spokojit jen s otisky tlap na pěšinách. Vynahrazuje jim to 400 druhů hnízdících ptáků, včetně orlíka chocholatého či jory černokřídlé, v tocích pak mohou obdivovat 113 druhů sladkovodních ryb a v neposlední řadě se v Huai Kha Khaeng vyskytuje téměř stovka plazích druhů a 43 druhů obojživelníků.

TIP: Thajský národní park hodlá posílat odpadky turistům domů

Rozmanitá scenérie zahrnuje subtropickou až tropickou vegetaci, deštné a bambusové lesy, vápencová stanoviště i mokřady. Nad nížinnými pláněmi se tyčí přes 1 500 metrů vysoké horské vrcholy, přičemž rekordman Thung Yai ční do 1 830 metrů nad mořem. Rezervaci protkává pavučina toků s impozantními vodopády a dvě důležité říční soustavy, Khwae Yai a Huai Kha Khaeng, na nichž závisí takřka celý ekosystém včetně mnoha vzácných druhů.

Boj s těžaři

Turistům se nabízí přístup jen do malé části rezervace, což jejím krásám a zejména ohrožené fauně a flóře zajišťuje bezpečí. Přesto musí thajská vláda vynakládat na ochranu tamní přírody značné úsilí i peníze. Úřady a ochránci totiž čelí tlaku kvůli rozvoji těžby, odlesňování za účelem zemědělství i kvůli výstavbě přehrad a silnic. Nová infrastruktura by však umožnila ještě rozsáhlejší pytláctví, s nímž se ochránci již tak silně potýkají.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ve výřezu zubní protéza George Washingtona – není divu, že s tímto monstrem v ústech nerad mluvil na veřejnosti.

Historie
Zajímavosti

Bez vody ani ránu

Kapybary (Hydrochoerus hydrochaeris) patří mezi savce žijící (podobně jako například hroši) částečně vodním životem. Proto je můžete vidět především v regionech, kde je snadný přístup k vodě: jejich oblíbeným místem jsou zatopené lučiny, okraje močálů a nížinné lesy, kde je dobrá pastva a po celý rok dostatek vláhy. Daří se jim u vodních nádrží a v okolí řek.

Vyskytují se ovšem i v suchých lesích, křovinatých podrostech a na loukách. Jsou pěstovány na farmách nejen ve své domovině a uprchlíci z těchto chovů se zabydlují v oblastech bohatých na vodu po celém světě. Například na Floridě jsou volně se pohybující kapybary běžně vídány a roku 2011 byla kapybara viděna v Kalifornii.

Často zůstávají skryty ve vodě, přičemž nad hladinu jim čouhají jen nozdry a oči. Pod vodu se dokážou ponořit i úplně a vydrží bez nadechnutí až pět minut. Přední nohy kapybar jsou o něco kratší než zadní a mezi prsty mají tato zvířata menší plovací blánu. Tato danost společně s umístěním očí, nozder a uší ve vrchní části hlavy je předurčuje k bezproblémovému přebývání ve vodě.

Příroda

Příčina vzniku obřích Fermiho bublin zatím zůstává nejasná.

Vesmír

Samantha Wrightová se svou dcerou Sofií a aplikací CamAPS FX, která monitoruje její cukrovku.

Věda
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907