Nedotčená krása thajské rezervace Huai Kha Khaeng

28.05.2021 - Nikol Patíková

Thajská přírodní rezervace Thung Yai – Huai Kha Khaeng patří mezi nejkrásnější a téměř nedotčená místa planety, kde lze obdivovat divokou přírodu. Spatříte tam stáda slonů, otisky tygřích tlap i přelety nádherných ptáků

<p>Zatímco stáda slonů uvidíte v rezervaci běžně, spatřit pruhovanou šelmu se každému nepodaří.</p>

Zatímco stáda slonů uvidíte v rezervaci běžně, spatřit pruhovanou šelmu se každému nepodaří.


Reklama

Na západě Thajska se rozkládá jedna z nejnádhernějších přírodních rezervací světa. Oblast s krkolomným názvem Thung Yai – Huai Kha Khaeng zahrnuje dvě sousedící lokality: Thung Yai Naresuan a Huai Kha Khaeng. S rozlohou 6 222 km² zároveň představuje největší chráněné území v jihovýchodní Asii. Domov tam našlo ohromné množství rostlinných i živočišných druhů, z nichž mnohé jsou vzácné, ohrožené či endemické, a nevyskytují se tedy nikde jinde na planetě. V místních deštných lesích žije 120 druhů savců, včetně slonů, tygrů či levhartů obláčkových.

V pavučině vod

Zatímco stáda slonů lze v rezervaci pozorovat poměrně často, spatřit tygra je vcelku vzácné, a tak se návštěvníci obvykle musejí spokojit jen s otisky tlap na pěšinách. Vynahrazuje jim to 400 druhů hnízdících ptáků, včetně orlíka chocholatého či jory černokřídlé, v tocích pak mohou obdivovat 113 druhů sladkovodních ryb a v neposlední řadě se v Huai Kha Khaeng vyskytuje téměř stovka plazích druhů a 43 druhů obojživelníků.

TIP: Thajský národní park hodlá posílat odpadky turistům domů

Rozmanitá scenérie zahrnuje subtropickou až tropickou vegetaci, deštné a bambusové lesy, vápencová stanoviště i mokřady. Nad nížinnými pláněmi se tyčí přes 1 500 metrů vysoké horské vrcholy, přičemž rekordman Thung Yai ční do 1 830 metrů nad mořem. Rezervaci protkává pavučina toků s impozantními vodopády a dvě důležité říční soustavy, Khwae Yai a Huai Kha Khaeng, na nichž závisí takřka celý ekosystém včetně mnoha vzácných druhů.

Boj s těžaři

Turistům se nabízí přístup jen do malé části rezervace, což jejím krásám a zejména ohrožené fauně a flóře zajišťuje bezpečí. Přesto musí thajská vláda vynakládat na ochranu tamní přírody značné úsilí i peníze. Úřady a ochránci totiž čelí tlaku kvůli rozvoji těžby, odlesňování za účelem zemědělství i kvůli výstavbě přehrad a silnic. Nová infrastruktura by však umožnila ještě rozsáhlejší pytláctví, s nímž se ochránci již tak silně potýkají.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Delfíni umí při náhlém vynoření usměrnit tvorbu bublinek dusíku tak, aby se jim nedostávaly do krevního oběhu a nekolovaly po těle. (foto: Unsplash, NOAA, CC0)

Příroda

Portrétová fotografie Emila Holuba s neodmyslitelnou tropickou přilbou. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Model blízkého planetárního systému TRAPPIST-1. (foto: NASA, R. Hurt, T. PyleCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Archeologové v Izraeli objevili 44 byzantských zlatých mincí a další cenné předměty. (foto: Israel Antiquities Authority, Dafna GazitCC BY 4.0)

Věda

Turecká obsluha kulometu s rakousko-uherským instruktorem. (foto: Jiří Ráčil, oldphoto.info -se souhlasem k publikování)

Válka

Nezamhouřit oka

Shattered | rok: 2014 | počet sezon: 1

V reality show Shattered se deset účastníků nechalo zavřít v domě plném skrytých kamer a měli za úkol vydržet týden bez spánku. Denně přitom podstupovali testy, aby se určilo, na koho dlouhodobá bdělost dopadá nejhůř. Tito jedinci se pak utkávali v různých výzvách a nejslabší museli dům opustit. Na vítěze čekalo v přepočtu 4,1 milionu korun, suma se však snižovala pokaždé, když někdo ze soutěžících zavřel oči na déle než deset sekund. Zatímco někteří usnuli, jiní prodělávali halucinace či dramatické změny chování. Farah Clareová nakonec zůstala vzhůru celých 178 hodin a odnesla si čtyři miliony korun. (foto: Unsplash, Alexandra Gorn, CC0)

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907