Nejdražší plakát v aukci: Dracula se prodal za více než půl milionu dolarů

29.11.2017 - Zuzana Rychlá

Originální filmový plakát ke snímku Dracula z roku 1931, byl vydražen za 525 900 amerických dolarů. Stal se tak nejdražším vydraženým plakátem na světě

Za plakát k filmu Dracula (1931) zaplatil neznámý zájemce 525 900 dolarů. Vpravo plakát k filmu Metropolis (1927), prodaný v roce 2012 za 1,2 milionu dolarů.
Za plakát k filmu Dracula (1931) zaplatil neznámý zájemce 525 900 dolarů. Vpravo plakát k filmu Metropolis (1927), prodaný v roce 2012 za 1,2 milionu dolarů.

Reklama

Filmový plakát z roku 1931 zobrazuje Belu Lugosiho a jeho pověstný děsivý pohled. Většina těchto plakátů jsou reprodukce, ale dva originály ve výborném stavu se zachovaly. Jeden nyní vydražil neznámý zájemce v aukčním domě Heritage za 525 900 dolarů (okolo 11,5 milionů korun). Dracula se tak stal  nejdražším vydraženým plakátem na světě.

TIP: Prohledejte sklepy a půdy: Filmové plakáty mohou ukrývat bohatství

Předchozí rekord držel filmový plakát Casablanca, za který letos v červenci zaplatil neznámý sběratel 478 000 dolarů. Stejnou částku zaplatil i sběratel, který v listopadu 2014 vydražil plakát k filmovému hororu Příšerné stíny (London After Midnight), natočeného v roce 1927. 

Ačkoliv jde v případě Draculy o největší částku, jakou kdy za plakát zaplatil zájemce v klasické aukci, ve skutečnosti nejde o úplně nejdražší plakát. Tím je plakát k německému dystopickému sci-fi snímku Metropolis (1927) režiséra Fritze Langa. V roce 2012 za něj zaplatil Andrew Cohen z londýnské Reel Poster Gallery 1,2 milionu dolarů u konkurzního soudu v Los Angeles. Vzhledem ke skutečnosti, že nešlo o klasickou aukci a plakát byl prodán společně s osmi dalšími memorabiliemi, není tento prodej považovaný za oficiální aukční rekord.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Ferrari Press Agency

  • Zdroj fotografií: Profimedia, Ferrari Press Agency

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Černobílý mořský vlk

Mezi nejobávanější predátory mezi vodními savci nepochybně patří kosatka dravá (Orcinus orca) – až šestitunový kytovec. Kosatku coby vrcholného predátora v jejím přirozeném životním prostředí nic neohrožuje. Tito několikatunoví savci z čeledi delfínovitých dovedou plavat rychlostí bezmála 60 km/h, vidí skvěle nad hladinou i ve vodě, výborně slyší a pomáhají si také echolokací. Loví v organizovaných smečkách, proto se jí někdy přezdívá „mořský vlk“. V průměru pozře skoro čtvrt tuny masa denně a zabíjí bez problémů i velké žraloky nebo ploutvonožce.

Skutečné nebezpečí však představují pouze pro svou kořist. Ve volné přírodě ještě nedošlo k žádnému útoku na lidi, který by skončil smrtí – kosatky si člověka obvykle jen spletou se svým běžným úlovkem a včas se zastaví, což se připisuje jejich vysoké inteligenci. 

Příroda

Stalin a Gottwald na propagačním plakátu z padesátých let.

Historie
Vesmír

Chudoba není úplně zdravá pro vývoj dětí

Věda

Při poslechu hudby se podobně jako při dobrém jídle nebo sexu uvolňuje hormon dopamin. U 90 % lidí hraje při vnímání řeči zásadní roli levá mozková hemisféra a při vnímání hudebního signálu naopak pravá, která rozeznává především rozdíl ve výšce tónů. 

Zajímavosti
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907