Nejlepší manželka: Vztahy nejoblíbenější dcery Marie Terezie Marie Kristiny

V případě některých lidí rozdává štěstěna oběma rukama. Například Marie Kristina Rakouská byla obdařená štědrou dávkou krásy i talentu, což jí přineslo lásku rodičů i širokého okolí.

07.06.2024 - Jitka TláskalováRozkošná Marie nebo také Mimi měla vždy nejrůznější privilegia. Když jí nevyhovovala guvernantka, mohla si vybrat jinou. Když se jí ta nová mimořádně zalíbila, snadno z ní udělala hofmistryni. Kam kráska přišla, tam vzbuzovala vášně. 

Neopětovaná láska 

K jejím obdivovatelkám patřila i první manželka budoucího Josefa II. Isabella Marie Parmská. Tato křehká, meditativní a melancholická dáma Marii Kristině doslova propadla. I když se u dvora často vídaly, psala jí pravidelně dopisy. „Píši ti znovu, krutá sestro, ačkoliv jsme se zrovna rozloučily. Nemohu snést to doufání, zda mě uznáš jako osobu hodnou tvé lásky, nebo zda mě raději srazíš do řeky… Nedokáži myslet na nic jiného, než že jsem hluboce zamilovaná.“ Jinde zase přiznává: „Tvrdili mi, že den začíná Bohem. Já ale začínám den myšlenkou na osobu, kterou miluji, protože na ni myslím neustále.“ 

Svou druhou dceru Isabella pojmenovala Marie Kristina. Děťátko však zemřelo hned po porodu a matka ho brzy následovala, když roku 1763 podlehla pravým neštovicím. Bylo jí pouhých 21 let. Ještě předtím však své životní lásce napsala: „Smrt ke mně promlouvá jasným hlasem. Po tři dny jsem ten hlas slyšela.“ 

A co na to Mimi? 

Marie Kristina však žila dál a dál také užívala svého mimořádného postavení. Tři roky po skonu Isabelly Parmské se vdala za muže, kterého si sama vybrala. Nijak přitom nedbala na to, že v zemi stále ještě panoval státní smutek po smrti jejího otce. S manželem Albertem Kazimírem Augustem Sasko-Těšínským se věnovali sbírání umění. 

Když Mimi v pouhých 56 letech zemřela, nechal jí nešťastný vdovec vybudovat nádherný náhrobek. Tím pověřil uměleckou superstar Antonia Canovu, který zhotovil monumentální mramorovou pyramidu s medailonem Marie Kristiny a nápisem „Uxor optimae Albertus“, tedy „Nejlepší manželce Albert“. Mimi prostě vždy měla to nejlepší. I po smrti.

Zmatek nad zmatek

Marie Terezie vešla do dějin jako „matka Evropy“ a přivedla na svět 16 dětí. Ne všechny se však zdárně dožily dospělosti a mladší někdy dostaly jméno svých zesnulých sourozenců. Výčet potomků může proto působit poněkud zmatečně. Hned dvakrát najdeme jméno Marie Alžběta i Marie Karolína a Josef a Karel Josef jsou dva různí muži. Většina děvčat (ovšem nikoli všechna) se jmenují prvním jménem Marie. (Šlo o výraz úcty k vládkyni nebes a nikoli o nedostatek inspirace.) A aby toho nebylo málo, najdeme i dvě Marie Kristiny Rakouské. Nejde však o sestry. Ta pozdější žila v letech 1879–1885 a byla španělskou královnou. 


Další články v sekci