Nejmagičtější období roku: Jaké jsou nejznámější vánoční symboly?

05.12.2016 - Alžběta Kočí

Nazdobený stromeček? Smažený kapr s bramborovým salátem? Nebo spíš adventní věnec a čekání na zlaté prasátko? Jaké jsou nejznámější vánoční symboly?

<h3>Adventní věnec</h3><p>Adventní věnec se čtyřmi svíčkami, který dnes nechybí snad v žádné domácnosti, vznikl v Německu. <strong>V roce 1839 farář J. H. Wichern chtěl, aby místní sirotci také zažili radost z Vánoc. Daroval jim proto dřevěný vyřezávaný kruhový svícen, na kterém se zapalovala každý den jedna svíčka</strong>. Německé domácnosti začaly pana duchovního napodobovat a na rodinných stolech se objevovaly věnce se čtyřmi svíčkami, pro každou adventní neděli jedna. Zdobily se stuhami, ořechy, skleněnými koulemi a postavami andělíčků. <strong>Živé věnce symbolizují věčný život, kruhový tvar vyjadřuje jednotu lidí a Boha, svíčky pak Kristovo světlo</strong>, které plamenem lásky ozařuje každého.</p>

Adventní věnec

Adventní věnec se čtyřmi svíčkami, který dnes nechybí snad v žádné domácnosti, vznikl v Německu. V roce 1839 farář J. H. Wichern chtěl, aby místní sirotci také zažili radost z Vánoc. Daroval jim proto dřevěný vyřezávaný kruhový svícen, na kterém se zapalovala každý den jedna svíčka. Německé domácnosti začaly pana duchovního napodobovat a na rodinných stolech se objevovaly věnce se čtyřmi svíčkami, pro každou adventní neděli jedna. Zdobily se stuhami, ořechy, skleněnými koulemi a postavami andělíčků. Živé věnce symbolizují věčný život, kruhový tvar vyjadřuje jednotu lidí a Boha, svíčky pak Kristovo světlo, které plamenem lásky ozařuje každého.

<h3>Vánoční stůl</h3><p>I štědrovečerní hodování podléhá množství rituálů, které mají domácnosti zajistit zdraví, štěstí a bohatství: <strong>nohy stolu se obtáčí řetězem, který má v novém roce udržet rodinnou pospolitost</strong>. Každý hodovník pod talířem najde rybí šupinu či drobný peníz, což zajistí dostatek financí. <strong>U stolu samozřejmě nesmí sedět lichý počet stolovníků, to by domu přineslo neštěstí!</strong> Po skončení večeře se nevyklepává ubrus. Zbytky na něm zůstávají pro dušičky, které se v tuto noc vrací do svých domovů. O jídlo ze štědrovečerního stolu se lidé v minulosti dělili s domácími zvířaty, část hospodář hodil do ohniště, aby dům neohrozil požár, kosti a drobečky se zahrabaly ke kořenům stromů pro bohatou úrodu, do studny se vhodil ořech nebo jablko, aby na příští rok zajistily dobrou vodu.</p>

Vánoční stůl

I štědrovečerní hodování podléhá množství rituálů, které mají domácnosti zajistit zdraví, štěstí a bohatství: nohy stolu se obtáčí řetězem, který má v novém roce udržet rodinnou pospolitost. Každý hodovník pod talířem najde rybí šupinu či drobný peníz, což zajistí dostatek financí. U stolu samozřejmě nesmí sedět lichý počet stolovníků, to by domu přineslo neštěstí! Po skončení večeře se nevyklepává ubrus. Zbytky na něm zůstávají pro dušičky, které se v tuto noc vrací do svých domovů. O jídlo ze štědrovečerního stolu se lidé v minulosti dělili s domácími zvířaty, část hospodář hodil do ohniště, aby dům neohrozil požár, kosti a drobečky se zahrabaly ke kořenům stromů pro bohatou úrodu, do studny se vhodil ořech nebo jablko, aby na příští rok zajistily dobrou vodu.

<h3>Tajemný vánoční půst</h3><p>Jakpak je to se zlatým prasátkem, které se zjeví každému, kdo vydrží až do východu první štědrovečerní hvězdy nejíst? Je to bez debaty jedna z nejzáhadnějších vánočních bytostí! Málokomu se podaří je vidět, ale většina z nás se o to rok co rok snaží. Tajemným prasátkem má být snad právě ona první hvězda. V minulosti se dětem zvířátko někdy skutečně ukázalo. Většinou je však pro ně vyřezali rodiče. Na kratičký okamžik je pak prosvítili na zeď. Někdy se také u kostela po zlatém laně spouštělo telátko, kohout nebo beránek. <strong>Proč ale zrovna vepřík? Prase v předkřesťanských dobách symbolizovalo slunce. A Vánoce připadají právě na dobu, kdy se noci začínají zkracovat a den opět přebírá svou vládu nad nocí. </strong></p>

Tajemný vánoční půst

Jakpak je to se zlatým prasátkem, které se zjeví každému, kdo vydrží až do východu první štědrovečerní hvězdy nejíst? Je to bez debaty jedna z nejzáhadnějších vánočních bytostí! Málokomu se podaří je vidět, ale většina z nás se o to rok co rok snaží. Tajemným prasátkem má být snad právě ona první hvězda. V minulosti se dětem zvířátko někdy skutečně ukázalo. Většinou je však pro ně vyřezali rodiče. Na kratičký okamžik je pak prosvítili na zeď. Někdy se také u kostela po zlatém laně spouštělo telátko, kohout nebo beránek. Proč ale zrovna vepřík? Prase v předkřesťanských dobách symbolizovalo slunce. A Vánoce připadají právě na dobu, kdy se noci začínají zkracovat a den opět přebírá svou vládu nad nocí. 

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Charles Ponzi (1882–1949) ve dvacátých letech 20. století. (foto: Wikimedia Commons, Mgreason, CC0)

Historie

Šamana si veřejnost bude moci společně s originály venuší nalezených na území Moravy (i té nejslavnější Věstonické) na vlastní oči prohlédnout na výstavě Nejstarší šperky a ozdoby těla v Pavilonu Anthropos od 19. srpna 2022. (foto: Moravské zemské muzeum, Jan Cága, CC BY 4.0)

Zajímavosti

Samečci australských delfínů Sousa sahulensis nabízejí samičkám dar, který nelze prakticky využít, ale slouží jako důkaz síly a zdatnosti. (foto: Shutterstock)

Příroda

Protoplanetární disk u mladé hvězdy FU Orionis. (ilustrace: NASA/JPL-Caltech, CC0)

Vesmír

Kosterní pozůstatky uvnitř pohřební jeskyně Hagios Charalambos. (foto: INSTAP Academic Press, BetancourtCC BY 4.0)

Věda

Legenda aviatiky

Louise Blériota není ve světě létání potřeba představovat – do dějin se zapsal už v roce 1909 jako první člověk, který v letadle překonal kanál La Manche. Nemusíme asi dodávat, že šlo o stroj vlastní konstrukce, jehož repliku nesoucí název Blériot XI je dnes možné obdivovat na různých leteckých dnech po celé Evropě.

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907