Nejmagičtější období roku: Jaké jsou nejznámější vánoční symboly?

05.12.2016 - Alžběta Kočí

Nazdobený stromeček? Smažený kapr s bramborovým salátem? Nebo spíš adventní věnec a čekání na zlaté prasátko? Jaké jsou nejznámější vánoční symboly?

<h3>Adventní věnec</h3><p>Adventní věnec se čtyřmi svíčkami, který dnes nechybí snad v žádné domácnosti, vznikl v Německu. <strong>V roce 1839 farář J. H. Wichern chtěl, aby místní sirotci také zažili radost z Vánoc. Daroval jim proto dřevěný vyřezávaný kruhový svícen, na kterém se zapalovala každý den jedna svíčka</strong>. Německé domácnosti začaly pana duchovního napodobovat a na rodinných stolech se objevovaly věnce se čtyřmi svíčkami, pro každou adventní neděli jedna. Zdobily se stuhami, ořechy, skleněnými koulemi a postavami andělíčků. <strong>Živé věnce symbolizují věčný život, kruhový tvar vyjadřuje jednotu lidí a Boha, svíčky pak Kristovo světlo</strong>, které plamenem lásky ozařuje každého.</p>

Adventní věnec

Adventní věnec se čtyřmi svíčkami, který dnes nechybí snad v žádné domácnosti, vznikl v Německu. V roce 1839 farář J. H. Wichern chtěl, aby místní sirotci také zažili radost z Vánoc. Daroval jim proto dřevěný vyřezávaný kruhový svícen, na kterém se zapalovala každý den jedna svíčka. Německé domácnosti začaly pana duchovního napodobovat a na rodinných stolech se objevovaly věnce se čtyřmi svíčkami, pro každou adventní neděli jedna. Zdobily se stuhami, ořechy, skleněnými koulemi a postavami andělíčků. Živé věnce symbolizují věčný život, kruhový tvar vyjadřuje jednotu lidí a Boha, svíčky pak Kristovo světlo, které plamenem lásky ozařuje každého.

<h3>Vánoční stůl</h3><p>I štědrovečerní hodování podléhá množství rituálů, které mají domácnosti zajistit zdraví, štěstí a bohatství: <strong>nohy stolu se obtáčí řetězem, který má v novém roce udržet rodinnou pospolitost</strong>. Každý hodovník pod talířem najde rybí šupinu či drobný peníz, což zajistí dostatek financí. <strong>U stolu samozřejmě nesmí sedět lichý počet stolovníků, to by domu přineslo neštěstí!</strong> Po skončení večeře se nevyklepává ubrus. Zbytky na něm zůstávají pro dušičky, které se v tuto noc vrací do svých domovů. O jídlo ze štědrovečerního stolu se lidé v minulosti dělili s domácími zvířaty, část hospodář hodil do ohniště, aby dům neohrozil požár, kosti a drobečky se zahrabaly ke kořenům stromů pro bohatou úrodu, do studny se vhodil ořech nebo jablko, aby na příští rok zajistily dobrou vodu.</p>

Vánoční stůl

I štědrovečerní hodování podléhá množství rituálů, které mají domácnosti zajistit zdraví, štěstí a bohatství: nohy stolu se obtáčí řetězem, který má v novém roce udržet rodinnou pospolitost. Každý hodovník pod talířem najde rybí šupinu či drobný peníz, což zajistí dostatek financí. U stolu samozřejmě nesmí sedět lichý počet stolovníků, to by domu přineslo neštěstí! Po skončení večeře se nevyklepává ubrus. Zbytky na něm zůstávají pro dušičky, které se v tuto noc vrací do svých domovů. O jídlo ze štědrovečerního stolu se lidé v minulosti dělili s domácími zvířaty, část hospodář hodil do ohniště, aby dům neohrozil požár, kosti a drobečky se zahrabaly ke kořenům stromů pro bohatou úrodu, do studny se vhodil ořech nebo jablko, aby na příští rok zajistily dobrou vodu.

<h3>Tajemný vánoční půst</h3><p>Jakpak je to se zlatým prasátkem, které se zjeví každému, kdo vydrží až do východu první štědrovečerní hvězdy nejíst? Je to bez debaty jedna z nejzáhadnějších vánočních bytostí! Málokomu se podaří je vidět, ale většina z nás se o to rok co rok snaží. Tajemným prasátkem má být snad právě ona první hvězda. V minulosti se dětem zvířátko někdy skutečně ukázalo. Většinou je však pro ně vyřezali rodiče. Na kratičký okamžik je pak prosvítili na zeď. Někdy se také u kostela po zlatém laně spouštělo telátko, kohout nebo beránek. <strong>Proč ale zrovna vepřík? Prase v předkřesťanských dobách symbolizovalo slunce. A Vánoce připadají právě na dobu, kdy se noci začínají zkracovat a den opět přebírá svou vládu nad nocí. </strong></p>

Tajemný vánoční půst

Jakpak je to se zlatým prasátkem, které se zjeví každému, kdo vydrží až do východu první štědrovečerní hvězdy nejíst? Je to bez debaty jedna z nejzáhadnějších vánočních bytostí! Málokomu se podaří je vidět, ale většina z nás se o to rok co rok snaží. Tajemným prasátkem má být snad právě ona první hvězda. V minulosti se dětem zvířátko někdy skutečně ukázalo. Většinou je však pro ně vyřezali rodiče. Na kratičký okamžik je pak prosvítili na zeď. Někdy se také u kostela po zlatém laně spouštělo telátko, kohout nebo beránek. Proč ale zrovna vepřík? Prase v předkřesťanských dobách symbolizovalo slunce. A Vánoce připadají právě na dobu, kdy se noci začínají zkracovat a den opět přebírá svou vládu nad nocí. 

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Černobílý mořský vlk

Mezi nejobávanější predátory mezi vodními savci nepochybně patří kosatka dravá (Orcinus orca) – až šestitunový kytovec. Kosatku coby vrcholného predátora v jejím přirozeném životním prostředí nic neohrožuje. Tito několikatunoví savci z čeledi delfínovitých dovedou plavat rychlostí bezmála 60 km/h, vidí skvěle nad hladinou i ve vodě, výborně slyší a pomáhají si také echolokací. Loví v organizovaných smečkách, proto se jí někdy přezdívá „mořský vlk“. V průměru pozře skoro čtvrt tuny masa denně a zabíjí bez problémů i velké žraloky nebo ploutvonožce.

Skutečné nebezpečí však představují pouze pro svou kořist. Ve volné přírodě ještě nedošlo k žádnému útoku na lidi, který by skončil smrtí – kosatky si člověka obvykle jen spletou se svým běžným úlovkem a včas se zastaví, což se připisuje jejich vysoké inteligenci. 

Příroda

Stalin a Gottwald na propagačním plakátu z padesátých let.

Historie
Vesmír

Chudoba není úplně zdravá pro vývoj dětí

Věda

Při poslechu hudby se podobně jako při dobrém jídle nebo sexu uvolňuje hormon dopamin. U 90 % lidí hraje při vnímání řeči zásadní roli levá mozková hemisféra a při vnímání hudebního signálu naopak pravá, která rozeznává především rozdíl ve výšce tónů. 

Zajímavosti
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907