Nejmagičtější období roku: Jaké jsou nejznámější vánoční symboly?

05.12.2016 - Alžběta Kočí

Nazdobený stromeček? Smažený kapr s bramborovým salátem? Nebo spíš adventní věnec a čekání na zlaté prasátko? Jaké jsou nejznámější vánoční symboly?

<h3>Adventní věnec</h3><p>Adventní věnec se čtyřmi svíčkami, který dnes nechybí snad v žádné domácnosti, vznikl v Německu. <strong>V roce 1839 farář J. H. Wichern chtěl, aby místní sirotci také zažili radost z Vánoc. Daroval jim proto dřevěný vyřezávaný kruhový svícen, na kterém se zapalovala každý den jedna svíčka</strong>. Německé domácnosti začaly pana duchovního napodobovat a na rodinných stolech se objevovaly věnce se čtyřmi svíčkami, pro každou adventní neděli jedna. Zdobily se stuhami, ořechy, skleněnými koulemi a postavami andělíčků. <strong>Živé věnce symbolizují věčný život, kruhový tvar vyjadřuje jednotu lidí a Boha, svíčky pak Kristovo světlo</strong>, které plamenem lásky ozařuje každého.</p>

Adventní věnec

Adventní věnec se čtyřmi svíčkami, který dnes nechybí snad v žádné domácnosti, vznikl v Německu. V roce 1839 farář J. H. Wichern chtěl, aby místní sirotci také zažili radost z Vánoc. Daroval jim proto dřevěný vyřezávaný kruhový svícen, na kterém se zapalovala každý den jedna svíčka. Německé domácnosti začaly pana duchovního napodobovat a na rodinných stolech se objevovaly věnce se čtyřmi svíčkami, pro každou adventní neděli jedna. Zdobily se stuhami, ořechy, skleněnými koulemi a postavami andělíčků. Živé věnce symbolizují věčný život, kruhový tvar vyjadřuje jednotu lidí a Boha, svíčky pak Kristovo světlo, které plamenem lásky ozařuje každého.

<h3>Vánoční stůl</h3><p>I štědrovečerní hodování podléhá množství rituálů, které mají domácnosti zajistit zdraví, štěstí a bohatství: <strong>nohy stolu se obtáčí řetězem, který má v novém roce udržet rodinnou pospolitost</strong>. Každý hodovník pod talířem najde rybí šupinu či drobný peníz, což zajistí dostatek financí. <strong>U stolu samozřejmě nesmí sedět lichý počet stolovníků, to by domu přineslo neštěstí!</strong> Po skončení večeře se nevyklepává ubrus. Zbytky na něm zůstávají pro dušičky, které se v tuto noc vrací do svých domovů. O jídlo ze štědrovečerního stolu se lidé v minulosti dělili s domácími zvířaty, část hospodář hodil do ohniště, aby dům neohrozil požár, kosti a drobečky se zahrabaly ke kořenům stromů pro bohatou úrodu, do studny se vhodil ořech nebo jablko, aby na příští rok zajistily dobrou vodu.</p>

Vánoční stůl

I štědrovečerní hodování podléhá množství rituálů, které mají domácnosti zajistit zdraví, štěstí a bohatství: nohy stolu se obtáčí řetězem, který má v novém roce udržet rodinnou pospolitost. Každý hodovník pod talířem najde rybí šupinu či drobný peníz, což zajistí dostatek financí. U stolu samozřejmě nesmí sedět lichý počet stolovníků, to by domu přineslo neštěstí! Po skončení večeře se nevyklepává ubrus. Zbytky na něm zůstávají pro dušičky, které se v tuto noc vrací do svých domovů. O jídlo ze štědrovečerního stolu se lidé v minulosti dělili s domácími zvířaty, část hospodář hodil do ohniště, aby dům neohrozil požár, kosti a drobečky se zahrabaly ke kořenům stromů pro bohatou úrodu, do studny se vhodil ořech nebo jablko, aby na příští rok zajistily dobrou vodu.

<h3>Tajemný vánoční půst</h3><p>Jakpak je to se zlatým prasátkem, které se zjeví každému, kdo vydrží až do východu první štědrovečerní hvězdy nejíst? Je to bez debaty jedna z nejzáhadnějších vánočních bytostí! Málokomu se podaří je vidět, ale většina z nás se o to rok co rok snaží. Tajemným prasátkem má být snad právě ona první hvězda. V minulosti se dětem zvířátko někdy skutečně ukázalo. Většinou je však pro ně vyřezali rodiče. Na kratičký okamžik je pak prosvítili na zeď. Někdy se také u kostela po zlatém laně spouštělo telátko, kohout nebo beránek. <strong>Proč ale zrovna vepřík? Prase v předkřesťanských dobách symbolizovalo slunce. A Vánoce připadají právě na dobu, kdy se noci začínají zkracovat a den opět přebírá svou vládu nad nocí. </strong></p>

Tajemný vánoční půst

Jakpak je to se zlatým prasátkem, které se zjeví každému, kdo vydrží až do východu první štědrovečerní hvězdy nejíst? Je to bez debaty jedna z nejzáhadnějších vánočních bytostí! Málokomu se podaří je vidět, ale většina z nás se o to rok co rok snaží. Tajemným prasátkem má být snad právě ona první hvězda. V minulosti se dětem zvířátko někdy skutečně ukázalo. Většinou je však pro ně vyřezali rodiče. Na kratičký okamžik je pak prosvítili na zeď. Někdy se také u kostela po zlatém laně spouštělo telátko, kohout nebo beránek. Proč ale zrovna vepřík? Prase v předkřesťanských dobách symbolizovalo slunce. A Vánoce připadají právě na dobu, kdy se noci začínají zkracovat a den opět přebírá svou vládu nad nocí. 

Reklama







Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V minulosti sestávaly nejjemnější látky z více než dvou set vláken na centimetr čtvereční a zdobily je také výšivky. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Vedle pilota má Air Car pojmout i trojici spolucestujících. (foto: Profimedia/Lazzarini Design)

Revue

Mohutný výron koronální hmoty na snímku sondy SOHO

Vesmír

Archeologům se poprvé podařilo nalézt zbytky dřevěných hrotů z římské éry, které měly odradit útočníky. Hroty fungovaly podobně jako ostraný drát nebo žiletkový plot. (ilustrační foto: Unsplash, Hunter JamesCC0)

Věda

Pohled z planiny Omalos na vrcholky Bílých hor (Lefka Ori) s divokými růžovými tulipány (Tulipa bakeri) a fialovými sasankami věncovými (Anemone coronaria) v popředí. (foto: Cedrik a Štěpánka Haškovcovi - se souhlasem k publikování)

Příroda

Stříbro nalezené v Kutné hoře vedlo krále k vydání horního zákoníku a ražbě pražských grošů, „tvrdé měny“ středověku. (ilustrace: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907