Nejničivější z ničivých: Tornáda, která přinesla lidem zkázu

04.09.2017 - Vilém Koubek

Tornáda si svou ničivostí vysloužila řadu „hlavních rolí“ v dobrodružných knihách či filmech. Připomeňme si ta nejničivější v historii

<p>Nejvíc tornád pustoší Spojené státy americké – průměrně se jich tam přežene víc než 1 200 a napáchají škody za miliardy.</p>

Nejvíc tornád pustoší Spojené státy americké – průměrně se jich tam přežene víc než 1 200 a napáchají škody za miliardy.


Reklama

Určování rekordně velkých tornád není snadné, protože nedovedeme dostatečně efektivně měřit jejich průměr. Naopak ovšem můžeme zaznamenat míru škod, jež vzdušný obr napáchal, rychlost, jakou se otáčel, míru poklesu tlaku a také délku trasy, kterou urazil. Pokud bychom na základě uvedených parametrů chtěli určit „vítěze“, zcela jistě bychom museli zmínit Tri-State neboli „tornádo tří států“.

Zničující vzdušný vír se probudil k životu 18. března 1925 a jméno dostal podle toho, že během svého putování trvajícího 3,5 hodiny urazil přes 320 km. Zasáhl tak tři americké státy – Missouri, Illinois a Indianu – a zároveň získal „titul“ za nejdelší trajektorii. Bohužel si vyžádal 698 lidských životů, a stal se tak rovněž nejvražednějším tornádem v USA. Světovému žebříčku však vévodí obr, jenž v roce 1989 zpustošil Bangladéš a měl na svědomí víc než 1 300 obětí. 

Tři dny neštěstí

Kdyby se šíře tornáda dala měřit podle pásu postižené oblasti, držel by primát živel, který v roce 2004 zasáhl obec Hallam v Nebrasce – jeho „pole působnosti“ bylo široké víc než 3 km. Neslavné prvenství v napáchaných škodách přesto nezískal. To si připsalo tornádo z roku 2011 pojmenované Joplin, jež za 38 minut zničilo v Missouri tisíce domovů, zabilo 161 lidí a nakonec za sebou zanechalo škody v přepočtu za 69 miliard korun.

TIP: Vířivé ozdoby superbouřek: Jak se rodí nejničivější tornáda

Ani nejničivější tornádo se však nevyrovná bouři, při níž se v důsledku „příznivé“ meteorologické konstelace urodí vzdušných vírů víc. Rekord drží živel z konce dubna 2011, při kterém vzniklo během 79 hodin celkem 362 tornád: Čtyři z nich přitom dosáhla na Fujitově stupnici hodnoty F5 (viz Síla destrukce). Událost si vyžádala 324 životů napříč 21 státy, od Texasu po Kanadu a napáchala škody v přepočtu za 279 miliard korun.

Síla destrukce

K měření síly tornáda se používá tzv. Fujitova stupnice, kterou v roce 1971 sestavil Tetsuya Theodore Fujita. Stupeň F5 je velmi vzácný, dosahují ho pouhá 2 % všech amerických tornád.

 • F0 - do 117 km/h vítr láme větve a shazuje komíny
 • F1 - 117–180 km/h  vítr může strhnout střešní krytinu a vytlačuje auta ze silnic
 • F2 - 180–252 km/h vítr demoluje střechy a láme či vyvrací vzrostlé stromy
 • F3 - 252–332 km/h vítr ničí zdi domů, neodolá mu většina stromů a odhazuje auta
 • F4 - 332–418 km/h vítr může odnést nebo srovnat se zemí celý dům
 • F5 - 418–511 km/h vítr zvládne odmrštit auto do vzdálenosti přes 100 m

Reklama

 • Zdroj textu:

  100+1 zahraniční zajímavost

 • Zdroj fotografií:

  Shutterstock

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Než Zdena zjistila, co se děje s jejím tělem a duší, uběhlo mnoho let. Narodila se s rozštěpem šourku. Znamená to, že jeho pohlavní orgány se více podobaly ženským, ačkoliv byly mužské.

Zajímavosti

Potulná planeta s měsíce, na němž může být kapalná voda.

Vesmír

DiMaggigo poslední slova prý zněla: „Konečně zase uvidím Marilyn!“

Historie

Snímek z kalifornské Santa Clarity kde v listopadu 2019 šestnáctiletý střelec Nathaniel Berhow zabil dva studenty a další tři spolužáky postřelil.

Věda

Červeně vybarvené chloupky vylučují olej, žlutými oválky průduchů list dýchá.

Příroda

Sto tisíc křížů

Křesťanské poutní místo, ale také symbol odporu Litevců vůči okupačnímu sovětskému režimu. To je Hora křížů. Na uměle vybudovaný pahorek, který se nachází nedaleko litevského města Šiauliai, lidé první kříže vztyčili v první polovině 19. století na památku obětí polského listopadového povstání z roku 1831. I dnes sem poutníci přináší nové kříže a odhaduje se, že se jich na kopci tyčí již více než sto tisíc. (foto: Wikimedia Commons, Liilia MorozCC BY-SA 4.0)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907