Nejnovější umělé cévy mohou růst během života pacienta

30.09.2016 - Stanislav Mihulka

Nová technologie výroby implantátů cév bude velmi užitečná pro dětské pacienty

Umělá céva -<p>Matrice pro umělou cévu, kterou v těle pacienta porostou jeho vlastní buňky</p>
Umělá céva -

Matrice pro umělou cévu, kterou v těle pacienta porostou jeho vlastní buňky


Reklama

Je to skvělá zpráva pro děti s vrozených poruchami srdce. Vědci totiž vynalezli umělé cévy, které mohou růst během dalšího života pacienta. Nová technologie se už osvědčila v experimentech s ovcemi a během pár let by se mohly rozběhnout klinické testy.

Nový typ umělých cév by mohl přinést revoluci v chirurgických zákrocích u dětí, které potřebují vyměnit části cév nebo srdce. V současné době dětští pacienti potřebují až pět operací za sebou, během nichž jim lékaři postupně nahrazují implantované tkáně za větší.

Výroba těchto umělých cév zahrnuje gel s fibroblasty, což jsou buňky pojivových tkání, které produkují kolagen. Tento gel nejprve stráví 5 týdnů v bioreaktoru, kde mají buňky skvělé podmínky k růstu a vytvoří matrici pro budoucí cévy. Poté je implantát uskladněn a čeká na operaci.

TIP: Regenerace ze 3D tiskárny: Vědci vytiskli náhradní tkáně

Po vložení do pacienta implantát porůstají pacientovy vlastní buňky. Tento typ implantátu pak roste s tím, jak roste pacient.

Reklama

  • Zdroj textu:

    IFL Science, Nature Communications

  • Zdroj fotografií: University of Minnesota



Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Řepeň durkoman roste na vlhkých polích, špatně odvodněných loukách, dočasně obnažených dnech rybníků, jezer a řek, lze ji nalézt v příkopech cest i blízko lidských sídel. (foto: Wikimedia Commons, Stefan.lefnaerCC BY-SA 4.0)

Věda

Start Ariane 1 nesoucí kosmickou loď ESA Giotto, 2. července 1985. (foto: ESACC BY-SA 4.0)

Vesmír

Startup Vow Food z australského Sydney vyprodukoval jako první na světě maso z buněk vyhynulého mamuta. (ilustrace: Wikimedia Commons, Thomas QuineCC BY-SA 2.0)

Věda
Zajímavosti

Chcete-li zahlédnout vzdálené galaxie, neobejdete se bez dalekohledu s objektivem o průměru alespoň 10 cm, lépe však 15 cm, a nad hlavou byste měli mít dostatečně tmavou oblohu. (ilustrační foto: Unsplash, Simon Delalande, CC0)

Vesmír

Ostrov Sokotra, kde se poddruhu Adenium obesum subsp. Socotranum daří, leží asi 240 km od pobřeží Somálska. Politicky je ovšem ostrov součástí Jemenské republiky. (foto: Shutterstock)

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907