Nejrychleji rotující galaxie se otáčí rychlostí 1,8 milionu kilometrů v hodině

10.03.2017 - Martin Reichman



Galaxie UGC 12591 je zvláštní v mnoha ohledech. Nachází se v nejzápadnější části nadkupy galaxií Perseus–Pisces, přibližně 400 milionů světelných let od Země. Díky svým tmavým prachovým pásům připomíná spirální galaxii, zároveň má ale i velkou difúzní výduť hvězd jako lentikulární (čočkovité) galaxie. Její tvar ale není jedinou podivností této galaxie. UGC 12591 je mimořádně masivní – její hmotnost převyšuje Mléčnou dráhu zhruba čtyřnásobně.

TIP: Nejrychleji rotující hvězda se točí rychlostí 2 miliony kilometrů v hodině

Nejzvláštnější je ale rychlost její rotace. Podle dat shromážděných Hubbleovým teleskopem rotuje galaxie UGC 12591 rychlostí 1 800 000 kilometrů v hodině a jde tak o nejrychleji rotující galaxii jakou známe. Hmotnost potřebná k udržení takto rychle rotující galaxie pohromadě představuje několikanásobek hmotnosti naší Mléčné dráhy.

Zcela jasné nejsou ani okolnosti vzniku této zvláštní galaxie. Mezi nejpravděpodobnější scénáře patří pomalý nárůst okolní hmoty nabalováním, nebo srážka s jinou galaxií. Podle vědců ale není vyloučeno, že UGC 12591 vznikla kombinací obou těchto scénářů. 

  • Zdroj textu

    spacetelescope.org

  • Zdroj fotografií

    ESA, Hubble, NASA


Další články v sekci