Nejstarší pravý pták byl kombinací kachny a krocana

19.03.2020 - Stanislav Mihulka

<p>Křídová fosilie z nizozemského Maastrichtu je jako poskládaná ze dvou různých ptáků.</p>

Křídová fosilie z nizozemského Maastrichtu je jako poskládaná ze dvou různých ptáků.


Reklama

Poblíž nizozemského Maastrichtu vědci před časem objevili fosilii, která náleží nejstaršímu známému pravému ptáku. Paleontologové si nejprve všimli zajímavé zkameněliny, která byla tak trochu ztracená mezi ostatními. Když tuto fosilii proskenovali na výpočetním tomografu, nestačili se divit. Prý si nejdříve mysleli, že se jim tomograf rozbil.

Kachnokrocan

Na snímcích je totiž patrné, že jde o dinosaura, přesněji řečeno ptáka moderního typu. Jen vypadá, jako kdyby ho někdo slepil dohromady ze dvou ptáků. Při pohledu zezadu tento pták připomíná kachnu. Ale zepředu, hlavně přední částí lebky a zobákem, jako kdyby z oka vypadl dnešním kurům nebo krocanům. Použití výpočetní tomografie bylo velmi důležité. Fosilie byla v takové pozici, že by při pokusu o vyjmutí z kamene zřejmě došlo k jejímu poničení.

TIP: Tsidiiyazhi albini: Nový fosilní pták ze světa po pádu meteoritu

Pozoruhodný pták dostal jméno Asteriornis maastrichtensis, podle bohyně Asterie z řecké mytologie. O ní se říká, že se při milostných pletkách s nejvyšším bohem Diem proměnila v křepelku, aby unikla jeho návrhům. Tento dávný pták žil asi před 67 miliony let, tady na samotném konci období křídy, těsně před pádem osudového meteoritu.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Science News

  • Zdroj fotografií: Phillip Krzeminski

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Černobílý mořský vlk

Mezi nejobávanější predátory mezi vodními savci nepochybně patří kosatka dravá (Orcinus orca) – až šestitunový kytovec. Kosatku coby vrcholného predátora v jejím přirozeném životním prostředí nic neohrožuje. Tito několikatunoví savci z čeledi delfínovitých dovedou plavat rychlostí bezmála 60 km/h, vidí skvěle nad hladinou i ve vodě, výborně slyší a pomáhají si také echolokací. Loví v organizovaných smečkách, proto se jí někdy přezdívá „mořský vlk“. V průměru pozře skoro čtvrt tuny masa denně a zabíjí bez problémů i velké žraloky nebo ploutvonožce.

Skutečné nebezpečí však představují pouze pro svou kořist. Ve volné přírodě ještě nedošlo k žádnému útoku na lidi, který by skončil smrtí – kosatky si člověka obvykle jen spletou se svým běžným úlovkem a včas se zastaví, což se připisuje jejich vysoké inteligenci. 

Příroda

Stalin a Gottwald na propagačním plakátu z padesátých let.

Historie
Vesmír

Chudoba není úplně zdravá pro vývoj dětí

Věda

Při poslechu hudby se podobně jako při dobrém jídle nebo sexu uvolňuje hormon dopamin. U 90 % lidí hraje při vnímání řeči zásadní roli levá mozková hemisféra a při vnímání hudebního signálu naopak pravá, která rozeznává především rozdíl ve výšce tónů. 

Zajímavosti
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907