Nejstarší žijící želvou je Jonathan: Letos oslavil své 184. narozeniny

16.12.2016 - Zuzana Rychlá

Samec želvy obrovské Jonathan žije ve městě Jamestown v britském zámořském území Svatá Helena již přes 130 let a celkově oslavil už 184. narozeniny. Podle vědců se však „na odpočinek“ nechystá


Reklama

Přestože se želvy obrovské dožívají obvykle okolo 150 roků, Jonathan si s touto hranicí těžkou hlavu nedělá. V současnosti sice „starý křehký gentleman“, jak se mu přezdívá, nevidí a přišel rovněž o čich; veterinář Joe Hollins, který má staříka na starosti, však dodává, že Jonathan stále výborně slyší. 

„Jednou týdně ho vlastnoručně nakrmím, po jídle mu utřu tlamu a popřeju mu, ať se daří,“ vysvětluje.

Přesné datum Jonathanova narození není známé, zoologové jsou si ale poměrně jistí, že se narodil v roce 1832. Pod dohledem veterinářů a díky pravidelnému přísunu potravy se stal Jonathan želvou nejdéle přežívající v zajetí – na ostrově už strávil zhruba 130 let. 

  • Zdroj textu:

    100+1 zahraniční zajímavost, Wikipedia

  • Zdroj fotografií: National Geographic

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Vykopávky s mamuty před stavbou nového letiště v Santa Lucíi.

Věda

Kuba říká…

Američané jsou přesvědčení, že hra „Simon říká patří k jejich kulturnímu dědictví. A Angličané kontrují, že rozhodně vznikla u nich. Jasně se v ní přece hovoří o muži jménem Simon de Montfort, který v bitvě u Lewes v roce 1264 polapil krále Jindřicha III. i jeho syna, a proto „vydával rozkazy celé zemi“. Po nějaký čas tehdy platilo, že co říká Simon, má stejnou váhu jako slova krále.

Nebojte, Britové nemají patent na všechny hloupé hry. Stejný design, při kterém vedoucí postava hry předkládá nejrůznější úkoly ostatním hráčům a ti je musí plnit (ovšem jen za předpokladu, „že to říká Simon“, jinak by je to diskvalifikovalo), je totiž důvěrně známý po celém světě. Česká varianta „Kuba říká“ sice nezní zrovna původně, ale turecké Yakup der ki nebo vietnamské Tôi báo už působí vcelku originálně.

Kořeny těchto her totiž sahají rozhodně dál, než aby se daly považovat za důsledek nějaké středověké třenice mezi anglickými barony. Portugalským a norským dětem při této hře rozkazuje Král, španělským Kozel, japonským Kapitán lodě, francouzským Jacques, čínským Učitel a německým Kommando Pimperle.

Historie
Zajímavosti

Výtrysk černé díry systému MAXI J1820+070 na snímku observatoře Chandra

Vesmír

Stroj v dražbě je uchován v dřevěném kufříku a na první pohled připomíná psací stroj. Odhadovaná cena jednoho z mála zachovaných strojů se pohybuje mezi 30 a 40 tisíci eur.

Zajímavosti

Nosorožec černý (Diceros bicornis) – všimněte si protáhlého horního pysku.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907