Nejstarším kostěným šperkem je piercing do nosu z klokaní kosti

21.11.2016 - Stanislav Mihulka

Kostěný piercing v nose se nosí už 44 tisíc let

Piercing -<p>Podobné nosní piercingy byly u Austrálců ještě nedávno velmi populární</p>
Piercing -

Podobné nosní piercingy byly u Austrálců ještě nedávno velmi populární


Reklama

Jak se zdá, piercing v nose je stálicí na nebi módních doplňků už od hloubi doby ledové. Potvrzuje to nález upraveného kusu klokaní kosti o délce 13 centimetrů, který odpovídá piercingu v nose, a jehož stáří činí 44 tisíc let.

Jde o nejstarší známý kostěný šperk. Archeologové ho objevili na místě dávného obydlí v oblasti Kimberley v Západní Austrálii. Porovnáním s moderními artefakty Austrálců dospěli k názoru, že nejde o kostěný nástroj, ale nosní ozdobu. Na kostěném piercingu jsou patrné stopy po zdobením červeným okrem a opracování kamennými nástroji.

TIP: Mimozemská zbraň: Tutanchamonova dýka byla vyrobena z meteoritu

Zajímavý nález mimo jiné ukazuje, že když do Austrálie před 50 tisíci lety dorazili první lidé, byli na stejné kulturní výši, jako jejich protějšky v Africe a Evropě.

Reklama

  • Zdroj textu:

    New Scientist, Quaternary Science Reviews

  • Zdroj fotografií: National Library of Australia

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Karikatura zachycující cara Mikuláše II. a Theodora Roosevelta, který apeluje ve věci krutého zacházení s ruskými Židy. (ilustrace: Wikimedia Commons, Emil Flohri, CC0)

Historie

Skalňák andský je národním ptákem Peru. Tok je pro samce tohoto druhu tak náročný, že se nijak nepodílí na výchově potomstva. Všechnu energii totiž spotřebují na získání partnerky. (foto: Wikimedia Commons, Ricardo SánchezCC BY 2.0)

Příroda

Prokletí smrti

žena z Lemb | Royal Scottish Museum

Ačkoliv tzv. žena z Lemb vznikla již okolo roku 3500 př. n. l., archeologové ji objevili až v roce 1878 na Kypru. Podle legendy skončila každá rodina, která ji vlastnila, rozervána smrtí. Rod prvních majitelů zcela vymřel po šesti letech od získání sošky. Poté skulpturu koupil Ivor Menucci – a jeho příbuzné postihla zkáza za pouhé čtyři roky. Když si pak smrt začala přicházet i pro další vlastníky, padlo moudré rozhodnutí svěřit artefakt do sbírek Royal Scottish Museum. (foto: Wikimedia Commons, Héctor OchoaCC BY-SA 4.0)

Zajímavosti
Vesmír
Věda
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907