Nejtěžší žena světa jde na operaci: K převozu byl třeba jeřáb a nákladní letadlo

14.02.2017 - Zuzana Rychlá

Egypťanka, která váží téměř 500 kilogramů, odcestovala do Indie na operaci žaludku. K cestě bylo zapotřebí jeřábu, několika nákladních aut a dopravního letadla


Reklama

Šestatřicetiletá Egypťanka Eman Ahmed Abd El Aty je patrně nejtěžší ženou na světě. Podle lékařů váží téměř 500 kilogramů. Již od narození ji provází vážné zdravotní komplikace – při narození vážila pět kilogramů a od útlého věku trpí elefantiázou – parazitickým onemocněním charakterizovaným ztluštěním kůže a podkoží v důsledku ucpání lymfatických cév a uzlin.

Cesta do Indie

Když jí bylo 11 let byla již natolik těžká, že jí neunesly vlastní nohy. Po domě se tak musela pohybovat pouze po kolenou. Záhy ji postihla mozková mrtvice, která ji upoutala na lůžko. Na něm Eman strávila napůl ochrnutá předlouhých 25 let. Nyní se těší na novou etapu života. 

Na přímluvu samotného egyptského prezidenta zamířila Aty do Indie, kde ji čeká operace žaludku. Cesta k vytoužené operaci ale nebyla vůbec snadná. Dlouhou dobu musela žena bojovat s úřady kvůli potřebnému vízu. Pomohla jí až přímluva indického ministra zahraničí. Aby se vůbec dostala na letiště, bylo nutné zbourat část jejího domu a k cestě byl zapotřebí jeřáb a nákladní auto.

Později se vyskytl další problém – žádná z leteckých společností nechtěla nemocnou ženu kvůli hrozícím zdravotním komplikacím přepravit. Vstříc ji nakonec vyšla společnost Egypt Air, která ji do Indie přepravila nákladním letadlem.

Reklama

  • Zdroj textu:

    People's Daily

  • Zdroj fotografií: People's DailyDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Německý tank Panther (na snímku stroj z památníku v Belgii) představoval koncem roku 1944 nejčastějšího protivníka amerických shermanů. (foto: Shutterstock)

Válka

Úlomek dvanáctistěnu nalezený v belgické provincii Limburk. (foto: Flanders Heritage Agency, Kris VandevorstCC BY 4.0)

Věda

Stalinova pohřbu se zúčastnil i československý prezident Klement Gottwald, jemuž se však cesta do Moskvy stala osudnou. Následkem letu u něj totiž došlo k protržení výdutě srdeční aorty. Zemřel devět dnů po Stalinovi, což bylo propagandisticky využito jako „smrt žalem“. (foto: Profimedia/ČTK)

Historie

Simulace planet obíhajících kolem celých dvojhvězd ukázaly, že obyvatelné mohou nejspíš být v případě, kdy obíhají relativně blízko výrazně nestejných hvězd. (ilustrace: NRAO/AUI/NSF, S. DagnelloCC BY-SA 4.0)

Vesmír
Revue

Krkavec přichází ke kohoutovi bažanta obecného (Phasianus colchicus), který se nečekaně objevil nedaleko újedi. Kohout překvapivě podniká jako první výpad proti krkavci. (foto: Karel Svašek - se souhlasem k publikování)

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907