Nejúspěšnější atentáty druhé světové války: Konec sadistického bachaře Bürkla

20.07.2016 - Martin Nekola

Hitlerovi „místodržící“ si po celé okupované Evropě vysloužili nenávist místních obyvatel a mnoho z nich čelilo pokusům o atentát. V obsazeném Polsku vlastenci zlikvidovali sadistického bachaře Bürkla


Reklama

Nacistické represe drtily také obyvatelstvo Generálního Gouvernementu neboli části okupovaného Polska. Hitlerovi služebníci zde měli na svědomí stovky zastřelených a umučených Poláků denně, nepočítaje koncentrační tábory a židovská ghetta. Odboj zareagoval na teror spuštěním Akce hlavy (Akcja Główki), sérií atentátů na vedoucí esesáky: označení akce se odvíjelo od symbolu smrtihlava, který „zdobil“ jejich čepice.

Antigestapo v akci

Podzemní tribunál vedl proti cílovým osobám procesy, nashromáždil důkazy o jejich zločinech proti polskému lidu a po schválení exilovou vládou v Londýně vynesl rozsudek smrti. Poté dal pokyn speciálnímu oddílu Zemské armády zvanému Agat (Anti-Gestapo). Na černé listině se ocitli vyšetřovatelé, velitelé věznic a lágrů, vysocí činitelé okupační administrativy.

Nejúspěšnější atentáty druhé světové války:

Jen na jaře 1943 čelilo útokům 514 vytipovaných Němců. První velký úspěch znamenala likvidace sadistického důstojníka gestapa Franze Bürkla, jenž řídil nechvalně proslulou varšavskou věznici Pawiak. Vykonavatelé si ráno 7. září 1943 počkali, až Bürkl opustí dům a pěšky se vydá do práce. Pak na rušné Marszałkowské ulici spustili bleskovou a mimořádně odvážnou akci. Pět mladíků vyzbrojených samopaly a granáty obklíčilo nic netušícího zločince a provrtalo jej salvou střel. V divoké přestřelce zahynulo ještě sedm německých policistů, útočníci vyvázli beze ztrát. Odveta však byla stejně nelítostná. Hned následujícího dne Němci veřejně popravili dvacet vězňů z Pawiaku a ještě zostřili okupační režim.

Reklama

  • Zdroj textu:

    II. světová Speciál Odboj v Evropě

  • Zdroj fotografií: Wikipedia

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Dospělá samice skákavky pruhované (Salticus scenicus) z čeledi skákavkovití (Salticidae). (foto: Wikimedia Commons, Kaldari, CC0 1.0)

Věda

Kanadští kulometčíci během bitvy u Vimy, někteří důstojníci je trestali například jen za bláto na kalhotách. (foto: Wikimedia Commons, Library and Archives Canada, CC0)

Válka

Půlmetrový meteorit CNEOS 2014-01-08 je podle vědců nejstarším známým mezihvězdným návštěvníkem. V roce 2017 astronomové zaznamenali průlet objektu 'Oumuamua a o dva roky později průlet mezihvězdné komety 2I/Borisov

Vesmír

Lýdský král Kroisos ukazuje své pohádkové bohatství, autor Gaspar van den Hoecke (kolem 1630) (ilustrace: Wikimedia Commons, Národní muzeum ve Varšavě, CC0)

Historie

Charles Ponzi (1882–1949) ve dvacátých letech 20. století. (foto: Wikimedia Commons, Mgreason, CC0)

Historie

Šamana si veřejnost bude moci společně s originály venuší nalezených na území Moravy (i té nejslavnější Věstonické) na vlastní oči prohlédnout na výstavě Nejstarší šperky a ozdoby těla v Pavilonu Anthropos od 19. srpna 2022. (foto: Moravské zemské muzeum, Jan Cága, CC BY 4.0)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907