Nejúspěšnější atentáty druhé světové války: Třaskavé lože Wilhelma Kubeho

13.07.2016 - Martin Nekola

Hitlerovi „místodržící“ si po celé okupované Evropě vysloužili nenávist místních obyvatel a mnoho z nich čelilo pokusům o atentát. Dnes se podíváme na podrobnosti atentátu na říšského komisaře Wilhelma Kubeho


Reklama

Bělorusko zakoušelo jako součást říšského komisariátu Ostland pod názvem Weißruthenien ty nejhorší stránky nacistické okupace. Genocida, hospodářské plenění, tuhé boje s partyzánskými skupinami v lesích.

Místo biče více cukru

Nejvyšším činitelem okupační správy se stal Wilhelm Kube, jeden ze zakládajících členů NSDAP. Tento jinak bezohledný nacista však dokázal taktizovat. Při pohledu na každodenní masové vraždy přehodnotil svůj do té doby velmi tvrdý postoj a dokonce kvůli přehnané brutalitě odsoudil několik velitelů SS.

Nejúspěšnější atentáty druhé světové války:

Pochopil, že zločiny proti obyvatelstvu budou jeho vůli k odporu jen posilovat. Navázal tedy dialog s protisovětsky orientovanou běloruskou inteligencí a nacionalistickými kruhy, které se pokoušel získat ke spolupráci proti Moskvě. Vznikly tak kolaborantské organizace, například běloruská domobrana a mládežnické útvary.

Moskva se obávala, že tímto přístupem Kube získá širší podporu, a nařídila jej zlikvidovat. Ve hře byly různé varianty. Provrtat limuzínu říšského komisaře kulkami, zaminovat kinosál, kam pravidelně chodíval sledovat filmy, nebo pódium určené pro sledování vojenských přehlídek.

Nenápadná pomocnice

Vše ale nakonec dopadlo jinak. Dvaadvacetiletá Jelena Grigorijevna Mazaniková, která pracovala v ostře hlídané Kubeho rezidenci jako pomocnice v domácnosti, byla zároveň členkou partyzánského hnutí. Obdržela malou, sotva kilogramovou časovanou nálož, již umístila pod matraci na posteli. V noci z 21. na 22. září 1943 se v ulicích potemnělého Minsku ozvala exploze. Kube na místě zemřel, nálož mu roztrhla hrudník, levou ruku a obě nohy oddělila od těla. Mazanikové se podařilo zázračně proklouznout a přidat se k partyzánům v lesích.

Reklama

  • Zdroj textu:

    II. světová Speciál Odboj v Evropě

  • Zdroj fotografií: Wikipedia-Bundesarchiv /Bundesarchiv Bild 183-2007-0821-500, Wilhelm Kube.jpg/

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Charles Ponzi (1882–1949) ve dvacátých letech 20. století. (foto: Wikimedia Commons, Mgreason, CC0)

Historie

Šamana si veřejnost bude moci společně s originály venuší nalezených na území Moravy (i té nejslavnější Věstonické) na vlastní oči prohlédnout na výstavě Nejstarší šperky a ozdoby těla v Pavilonu Anthropos od 19. srpna 2022. (foto: Moravské zemské muzeum, Jan Cága, CC BY 4.0)

Zajímavosti

Samečci australských delfínů Sousa sahulensis nabízejí samičkám dar, který nelze prakticky využít, ale slouží jako důkaz síly a zdatnosti. (foto: Shutterstock)

Příroda

Protoplanetární disk u mladé hvězdy FU Orionis. (ilustrace: NASA/JPL-Caltech, CC0)

Vesmír

Kosterní pozůstatky uvnitř pohřební jeskyně Hagios Charalambos. (foto: INSTAP Academic Press, BetancourtCC BY 4.0)

Věda

Legenda aviatiky

Louise Blériota není ve světě létání potřeba představovat – do dějin se zapsal už v roce 1909 jako první člověk, který v letadle překonal kanál La Manche. Nemusíme asi dodávat, že šlo o stroj vlastní konstrukce, jehož repliku nesoucí název Blériot XI je dnes možné obdivovat na různých leteckých dnech po celé Evropě.

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907