Nejúspěšnější atentáty druhé světové války: Třaskavé lože Wilhelma Kubeho

13.07.2016 - Martin Nekola

Hitlerovi „místodržící“ si po celé okupované Evropě vysloužili nenávist místních obyvatel a mnoho z nich čelilo pokusům o atentát. Dnes se podíváme na podrobnosti atentátu na říšského komisaře Wilhelma Kubeho


Reklama

Bělorusko zakoušelo jako součást říšského komisariátu Ostland pod názvem Weißruthenien ty nejhorší stránky nacistické okupace. Genocida, hospodářské plenění, tuhé boje s partyzánskými skupinami v lesích.

Místo biče více cukru

Nejvyšším činitelem okupační správy se stal Wilhelm Kube, jeden ze zakládajících členů NSDAP. Tento jinak bezohledný nacista však dokázal taktizovat. Při pohledu na každodenní masové vraždy přehodnotil svůj do té doby velmi tvrdý postoj a dokonce kvůli přehnané brutalitě odsoudil několik velitelů SS.

Nejúspěšnější atentáty druhé světové války:

Pochopil, že zločiny proti obyvatelstvu budou jeho vůli k odporu jen posilovat. Navázal tedy dialog s protisovětsky orientovanou běloruskou inteligencí a nacionalistickými kruhy, které se pokoušel získat ke spolupráci proti Moskvě. Vznikly tak kolaborantské organizace, například běloruská domobrana a mládežnické útvary.

Moskva se obávala, že tímto přístupem Kube získá širší podporu, a nařídila jej zlikvidovat. Ve hře byly různé varianty. Provrtat limuzínu říšského komisaře kulkami, zaminovat kinosál, kam pravidelně chodíval sledovat filmy, nebo pódium určené pro sledování vojenských přehlídek.

Nenápadná pomocnice

Vše ale nakonec dopadlo jinak. Dvaadvacetiletá Jelena Grigorijevna Mazaniková, která pracovala v ostře hlídané Kubeho rezidenci jako pomocnice v domácnosti, byla zároveň členkou partyzánského hnutí. Obdržela malou, sotva kilogramovou časovanou nálož, již umístila pod matraci na posteli. V noci z 21. na 22. září 1943 se v ulicích potemnělého Minsku ozvala exploze. Kube na místě zemřel, nálož mu roztrhla hrudník, levou ruku a obě nohy oddělila od těla. Mazanikové se podařilo zázračně proklouznout a přidat se k partyzánům v lesích.

  • Zdroj textu:

    II. světová Speciál Odboj v Evropě

  • Zdroj fotografií: Wikipedia-Bundesarchiv /Bundesarchiv Bild 183-2007-0821-500, Wilhelm Kube.jpg/

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Délka Vasova běhu (švédsky Vasaloppet) činí 90 kilometrů a pravidelně se ho účastní téměř 16 000 lyžařů.

Zajímavosti

Podle dřívějších teorií byl výbuch supervulkánu Toba natolik silný, že téměř způsobil vyhlazení nejen lidské rasy, ale i mnoha dalších živočišných druhů.

Věda

I dnes lze koupit výrobky ze želvoviny, ačkoliv je lov zvířat zakázaný pod pokutou 175 tisíc korun.

Zajímavosti

Podle posledního výzkumu odpovídá hmotnost naší Galaxie 1,5 bilionu sluncí. K uvedené hodnotě vědci dospěli pomocí měření rychlostí kulových hvězdokup, jež obíhají galaktické jádro.

Vesmír

Mravenci rodu Cephalotes si ve větvích stromů vždy najdou cestu a dávají přednost té, která má nejméně křižovatek

Příroda

Již v době objevu byly obří sochy na terasách poničené, moderní rekonstrukce je ukazuje v původním stavu.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907