Nejúspěšnější atentáty druhé světové války: Likvidace varšavského kata Kutschery

15.07.2016 - Martin Nekola

Vedle likvidace Reinharda Heydricha v Praze upoutaly pozornost světové veřejnosti i další úspěšné atentáty. Jedním z nich bylo zavraždění "Varšavského kata" Franze Kutschery


Reklama

SS-Brigadeführer Franz Kutschera působil od září 1943 jako velitel SS a policie ve Varšavě. Ve funkci si počínal s mimořádnou tvrdostí. Nařizoval například namátkové masakry Židů v ghettu: s oblibou nechával uzavřít náhodně zvolené ulice, zapálit budovy a postřílet všechny nebožáky, kteří se nestačili ukrýt a zrovna šli po chodnících.

S povolením exilové vlády

Exilová vláda na počátku roku 1944 souhlasila s neprodleným odstraněním generálmajora policie Kutschery, jenže nikdo nevěděl, jak vypadá ani kde se pohybuje. Nacista si totiž dával velký pozor a na veřejnosti se neukazoval. Nakonec se jej ale podařilo najít díky nápadné šedé limuzíně Opel Admiral. Ukázalo se, že z domova do ústředí SS to měl Kutschera pouhých 150 metrů. Přesto z bezpečnostních důvodů trasu každý den jezdil ve voze.

Nejúspěšnější atentáty druhé světové války:

Provedení akce na hlavní ulici za bílého dne, navíc na dohled od přísně střežených budov, vyžadovalo perfektní plán a dokonalou součinnost dvanáctičlenného týmu. Ráno 1. února 1944 vyrazil nablýskaný opel na pravidelnou kratičkou cestu. Když se přiblížil ke křižovatce, na smluvený signál vystartovalo z vedlejší ulice připravené vozidlo a ve vší rychlosti mu narazilo do boku. Z něj vyskočil velitel odbojové skupiny s krycím jménem Lot a do pootevřeného okénka vyprázdnil zásobník svého samopalu Sten.

Potoky polské krve

Kutschera byl vážně raněn, k místu se okamžitě začali sbíhat Němci a propukla divoká přestřelka. Útočníci, z nich někteří ranění, se po splnění úkolu rozutekli všemi směry. Dva v ujíždějícím vozidle narazili na mostě přes Vislu na německou hlídku. Prostřílet se nedalo, a tak raději volili skok do ledové řeky a okamžitou smrt. Další dvojice střelným zraněním podlehla.

Bohužel nešlo o jediné polské oběti Akce Kutschera. Z Lublinu okamžitě přicestoval speciální vyšetřovací tým SS a na příkaz rozlíceného Hitlera nastala jatka. Tři sta Poláků nacisté okamžitě zastřelili, dalších 5 475 uvěznili a obyvatelstvo Varšavy muselo zaplatit odškodné sto milionů zlotých.

  • Zdroj textu:

    II. světová Speciál Odboj v Evropě

  • Zdroj fotografií: Wikipedia

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Délka Vasova běhu (švédsky Vasaloppet) činí 90 kilometrů a pravidelně se ho účastní téměř 16 000 lyžařů.

Zajímavosti

Podle dřívějších teorií byl výbuch supervulkánu Toba natolik silný, že téměř způsobil vyhlazení nejen lidské rasy, ale i mnoha dalších živočišných druhů.

Věda

I dnes lze koupit výrobky ze želvoviny, ačkoliv je lov zvířat zakázaný pod pokutou 175 tisíc korun.

Zajímavosti

Podle posledního výzkumu odpovídá hmotnost naší Galaxie 1,5 bilionu sluncí. K uvedené hodnotě vědci dospěli pomocí měření rychlostí kulových hvězdokup, jež obíhají galaktické jádro.

Vesmír

Mravenci rodu Cephalotes si ve větvích stromů vždy najdou cestu a dávají přednost té, která má nejméně křižovatek

Příroda

Již v době objevu byly obří sochy na terasách poničené, moderní rekonstrukce je ukazuje v původním stavu.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907