Největší habsburský milovník? Korunovaný český král Leopold II.

08.06.2016 - Adam Ervin

Se svou manželkou zplodí celkem šestnáct potomků. Stejně tak si prožije nespočet mimomanželských záletů. Co na to říká jeho žena, Marie Ludovika, která pochází z puritánského katolického Španělska? Musí se obrnit svatou trpělivostí...

<p>Leopold II. se svou početnou rodinou. Se svou ženou Marií Ludovikou Španělskou měl 16 dětí (12 synů a 4 dcery).</p>

Leopold II. se svou početnou rodinou. Se svou ženou Marií Ludovikou Španělskou měl 16 dětí (12 synů a 4 dcery).


Reklama

Favoritkou Leopolda II. je dlouhá léta komorná Madeleine Bianchi. Císařovna jí bezmezně věří a svěřuje se jí i s nevěrami svého muže. Další na seznamu je tanečnice Livia Raimondiová. S tou se seznámí v roce 1786. Aby za ní mohl chodit na důstojné místo, nechá jí ve Florencii zbudovat dokonce palác. Trochu „nedůstojně“ jej dá vyzdobit silně erotickými motivy. Jejich láska nezůstane bez následků. Zplodí s ní syna Ludwiga. Když se Leopold stěhuje na císařský dvůr do Vídně, zařídí vše tak, aby Livia se synem a také rodiči a sourozenci mohli později přijet za ním.

Jenže milenecké štěstí se nekoná. V novém prostředí zaměří Leopold svou pozornost na nové objekty. Livia zuří. Vyhrožuje rozchodem. Vrátí se prý zpátky do Florencie a Leopold už syna nikdy neuvidí! Císař jí následně píše srdceryvný dopis, podle kterého se s jejím rozhodnutím smířil a přeje jí spokojený život. Obdivuhodné, jak je ve své bolesti „velkorysý“. Takovou potupu nedokáže divoká italská tanečnice přenést přes srdce. „Když ho nemůžu mít já, nebude ho mít ani žádná jiná!“ Opravdu by zašla tak daleko? Přímé důkazy nemáme, existují jen dohady.

TIP: Casanova, Byron nebo Moulay Ukrutný: Kdo byl největší milovník v dějinách?

V noci na 28. února roku 1792 probudí Leopolda prudké bolesti břicha. Je v takovém stavu, že si nedokáže ani zavolat o pomoc. Odpoledne se krátce probudí, zvrací a poté umírá v náruči své manželky. Smrt je tak rychlá, že ani nestihnou poslat pro kněze. I když proběhne pitva, příčina úmrtí není jasná. Okamžitě se vynoří mnoho zaručených fám, kdo za Leopoldovou smrtí stojí. Byli to svobodní zednáři, jezuité nebo agenti francouzské revoluce? A nebo ženy?

  • Zdroj textu:

    Otazníky historie 12/11

  • Zdroj fotografií: Wikipedie

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Vykopávky odkryly například závod na zpracování ryb. Velká část starého fénického města ale leží pod hladinou moře.

Zajímavosti

Oko mouchy pracuje čtyřikrát rychleji než naše. Proto mají naše pokusy plácnout ji jen malou šanci na úspěch.

Příroda

Hmotnost supermasivní černé díky v srdci kvasaru J0313-1806 odpovídá 1,6 miliardám Sluncí.

Vesmír

V budoucnu by Maci Currinová ráda studovala vysokou školu ve Velké Británii a zároveň by se chtěla stát nejvyšší profesionální modelkou na světě.

Revue

Tlak panovníků na odvádění daní v penězích, nikoliv v naturáliích, přinesl zánik směnného obchodu.

Historie
Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907