Největší námořní tragédie v dějinách: Zkáza parníku Wilhelm Gustloff

Zkáza Titaniku je patrně nejslavnější lodní katastrofou, vzhledem k počtu obětí ale zaujímá až sedmé místo v dějinách námořních neštěstí. Tím zdaleka největším bylo potopení parníku Wilhelm Gustloff v roce 1945

13.04.2022 - Martin Reichman



Parník MV Wilhelm Gustloff byl jednou z nejluxusnějších lodí Třetí říše. Před válkou sloužil pro potřeby rekreace „politicky spolehlivých pracujících“, za války se stal plovoucími kasárnami. Jeho osud se ale naplnil v roce 1945. Na počátku ledna roku 1945 pronikla Rudá armáda na území Východního Pruska. Začal panický útěk civilního obyvatelstva, jehož utrpení bylo umocněno krutými mrazy a sněhem.

Mnozí běženci hledali spásu na pobřeží, odkud je odvážely do relativního bezpečí lodě německého námořnictva. Jednou z nich byl i parník Gustloff, který vyplul 30. ledna z Gdyně s 10 000 uprchlíky a vojáky na palubě. Parník měl namířeno do Kielu, kam však nikdy nedorazil. Na cestě ho torpedovala sovětská ponorka S-13 vedená kapitánem Mariněskem.

Masakr civilistů, nebo potopení válečné lodi?

Potopení lodi dodnes provází mnohé kontroverze – na jednu stranu se jedná o jeden z největších masakrů civilního obyvatelstva (odhaduje se, že mezi mrtvými bylo až 3 tisíce dětí), na stranu druhou se na palubě nalézala i ponorková posádka přepravovaná na místo bojového určení. Loď měla navíc status válečného plavidla a dokonce byla vyzbrojena protiletadlovými kanóny, i když pravděpodobně nefunkčními. Vzhledem k tomu, že parník převážel i vojáky a nebyl označen červeným křížem, představoval zřejmě legitimní vojenský cíl.

TIP: Nové důkazy: Titanic šel ke dnu kvůli rozsáhlému požáru

Ať už na potopení parníku Wilhelm Gustloff nahlížíme jakkoli, v ledových vodách Baltského moře 30. ledna 1945 zahynulo na devět tisíc cestujících, civilistů a vojáků, což z této události dělá největší námořní tragédii v dějinách.


Další články v sekci