Největší námořní tragédie v dějinách: Zkáza parníku Wilhelm Gustloff

13.04.2015 - Martin Reichman

Zkáza Titaniku je patrně nejslavnější lodní katastrofou, vzhledem k počtu obětí ale zaujímá až sedmé místo v dějinách námořních neštěstí. Tím zdaleka největším bylo potopení parníku Wilhelm Gustloff v roce 1945


Reklama

Parník Wilhelm Gustloff byl jednou z nejluxusnějších lodí Třetí říše. Před válkou sloužil pro potřeby rekreace „politicky spolehlivých pracujících“, za války se stal plovoucími kasárnami. Jeho osud se ale naplnil v roce 1945. Na počátku ledna roku 1945 pronikla Rudá armáda na území Východního Pruska. Začal panický útěk civilního obyvatelstva, jehož utrpení bylo umocněno krutými mrazy a sněhem.

Mnozí běženci hledali spásu na pobřeží, odkud je odvážely do relativního bezpečí lodě německého námořnictva. Jednou z nich byl i parník Gustloff, který vyplul 30. ledna z Gdyně s 10 000 uprchlíky a vojáky na palubě. Parník měl namířeno do Kielu, kam však nikdy nedorazil. Na cestě ho torpedovala sovětská ponorka S-13 vedená kapitánem Mariněskem.

Masakr civilistů, nebo potopení válečné lodi

Potopení lodi dodnes provází mnohé kontroverze - na jednu stranu se jedná o jeden z největších masakrů civilního obyvatelstva (odhaduje se, že mezi mrtvými bylo až 3 tisíce dětí), na stranu druhou se na palubě nalézala i ponorková posádka přepravovaná na místo bojového určení. Loď měla navíc status válečného plavidla a dokonce byla vyzbrojena protiletadlovými kanóny, i když pravděpodobně nefunkčními.

TIP: Nové důkazy: Titanic šel ke dnu kvůli rozsáhlému požáru

Ať už na potopení parníku Wilhelm Gustloff nahlížíme jakkoli, v ledových vodách Baltského moře 30. ledna 1945 zahynulo na devět tisíc cestujících, civilistů a vojáků, což z této události dělá největší námořní tragédii v dějinách.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Wikipedia

  • Zdroj fotografií: Wikimedia

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Před 130 až 115 tisíci lety zase na našem území panovalo vlhké středomořské podnebí. Hladina moře v té době stoupla natolik, že se ze Skandinávie stal ostrov.

Zajímavosti

Sameček anolise se snaží zastrašit vetřelce roztažením velkého kožního laloku.

Příroda
Věda

Opičí neštovice jsou onemocněním vyvolaným virem rodu Ortopoxvirus z čeledi Poxviridae. Virus se obvykle na člověka přenáší kousnutím, škrábnutím nebo přímým kontaktem s krví infikovaných živočichů. 

Věda

Nejvyhlášenějším resortem pro římskou smetánku bylo v antice Baiae.

Historie

První tank Heavy Mark I měl osmičlennou osádku, přičemž polovinu zaměstnaly motory a řízení stroje.

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907