Největší objekty ve vesmíru: Co jsou to dutiny a superklastry?

28.07.2018 - Michal Švanda

Vesmír je tak obrovský, že pro člověka je obtížné pochopit, jak jsou v něm různé objekty velké. Co ale tedy můžeme označit za „největší objekt ve vesmíru“? Většina astronomů se shoduje v tom, že to je „kosmická pavučina“ složená z tzv. superklastrů galaxií


Reklama

Jedno ze základních paradigmat současné kosmologie zní, že je vesmír víceméně homogenní a izotropní – tedy že je na velkých rozměrech ve všech místech stejný a vypadá ze všech směrů stejně. Tato vlastnost představuje důsledek vzniku z Velkého třesku a zejména pak rychlého rozfouknutí během inflační fáze.

Bližší pohled nám v současnosti umožňují především celooblohové přehlídky (například Sloanova přehlídka): Ukazuje se, že celkové rozložení galaxií a kup galaxií není náhodné, ale že se na opravdu velkých škálách baryonická hmota shlukuje do jakési pavučiny. V uzlech sítě pak nalezneme nadkupy (superklastry) a kupy (klastry) galaxií, zatímco mezi nimi se objevují určité bubliny (dutiny). Uvedené rozložení vysvětlují odborníci působením temné hmoty (skryté látky) v raných fázích vývoje vesmíru. Stejná velkorozměrová struktura se objevuje i v numerických kosmologických simulacích. 

Reklama

  • Zdroj textu:

    Tajemství vesmíru

  • Zdroj fotografií: Wikipedie

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Před 130 až 115 tisíci lety zase na našem území panovalo vlhké středomořské podnebí. Hladina moře v té době stoupla natolik, že se ze Skandinávie stal ostrov.

Zajímavosti

Sameček anolise se snaží zastrašit vetřelce roztažením velkého kožního laloku.

Příroda
Věda

Pilot lunárního modulu mise Apolla 11 – astronaut Edwin Aldrin během výstupu na povrch Měsíce.

Vesmír

Opičí neštovice jsou onemocněním vyvolaným virem rodu Ortopoxvirus z čeledi Poxviridae. Virus se obvykle na člověka přenáší kousnutím, škrábnutím nebo přímým kontaktem s krví infikovaných živočichů. 

Věda

Nejvyhlášenějším resortem pro římskou smetánku bylo v antice Baiae.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907