Největší objekty ve vesmíru: Co jsou to dutiny a superklastry?

28.07.2018 - Michal Švanda

Vesmír je tak obrovský, že pro člověka je obtížné pochopit, jak jsou v něm různé objekty velké. Co ale tedy můžeme označit za „největší objekt ve vesmíru“? Většina astronomů se shoduje v tom, že to je „kosmická pavučina“ složená z tzv. superklastrů galaxií


Reklama

Jedno ze základních paradigmat současné kosmologie zní, že je vesmír víceméně homogenní a izotropní – tedy že je na velkých rozměrech ve všech místech stejný a vypadá ze všech směrů stejně. Tato vlastnost představuje důsledek vzniku z Velkého třesku a zejména pak rychlého rozfouknutí během inflační fáze.

Bližší pohled nám v současnosti umožňují především celooblohové přehlídky (například Sloanova přehlídka): Ukazuje se, že celkové rozložení galaxií a kup galaxií není náhodné, ale že se na opravdu velkých škálách baryonická hmota shlukuje do jakési pavučiny. V uzlech sítě pak nalezneme nadkupy (superklastry) a kupy (klastry) galaxií, zatímco mezi nimi se objevují určité bubliny (dutiny). Uvedené rozložení vysvětlují odborníci působením temné hmoty (skryté látky) v raných fázích vývoje vesmíru. Stejná velkorozměrová struktura se objevuje i v numerických kosmologických simulacích. 

Reklama

  • Zdroj textu:

    Tajemství vesmíru

  • Zdroj fotografií: WikipedieDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Nejstarší dosavadní doklad o užívání opia pochází z Mezopotámie - 3400 let př. n. l. Sumerové označovali mák setý, z něhož se opium získává, jako „radostnou rostlinu“. Samotný název „opium“  pochází ze starověké řečtiny (ópion) a znamená „šťáva z rostliny“. (foto: Unsplash, Tim Cooper, CC0)

Věda
Zajímavosti

O psy po zesnulé královně Alžbětě II. se podle britských médií bude starat její syn Andrew. (foto: Profimedia)

Revue

Jakýkoliv pokus o dodatečnou úpravu, umazání části textu nebo jeho vyškrábání perořízkem po sobě na ovčí kůži zanechal viditelnou vadu na povrchu. (ilustrační foto: PixabayCC0)

Historie

Příslušníci Wehrmachtu v civilu tráví slunečný den v jedné z francouzských vil. (foto: Wikimedia Commons, Joachim DöhlerCC BY-SA 4.0)

Válka

Neptun na výřezu snímku kamery NIRCam, ze 12. července 2022. (foto: NASA, ESA, CSA, STScI; Joseph DePasqualeCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907