Největší solná pláň je i největším zrcadlem světa: Má rozlohu Středočeského kraje

29.12.2016 - redakce 100+1

Salar de Uyuni nebo také Salar de Tunupa je největší solná pláň na světě. Má rozlohu 10 582 kilometrů čtverečních a je tedy jen o málo menší než Středočeský kraj. Nachází se v departementech Potosí a Oruro na jihu Bolívie v nadmořské výšce 3 650 metrů. Je pozůstatkem pleistocénního jezera Ballivián. Jednou ročně dochází na Salaru de Uyuni k záplavám a tato solná pláň natolik zvýší svoji odrazivost, že se stane největším přirozeným zrcadlem na světě.

Pláň obsahuje 10 miliard tun soli a ročně se zde vytěží přibližně 25 tisíc tun. Pod slanou krustou se nachází jezero mimořádně bohaté na lithium – množství zdejšího lithia představuje 50 až 70 % světových zásob tohoto lehkého kovu.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Již v době objevu byly obří sochy na terasách poničené, moderní rekonstrukce je ukazuje v původním stavu.

Zajímavosti

Srovnání záběrů hvězdy Betelgeuse pořízených v lednu 2019 (před poklesem jasnosti) a v prosinci 2019 (během poklesu jasnosti). Je zřejmé, že hvězda nejen zeslábla, ale že se změnil i její tvar.

Vesmír

Radarový systém experimentu SNOWIE slouží ke sledování a měření sněhových mraků

Věda

Kamélie, květina, která získala jméno po brněnském rodákovi

Historie

Vídeňští školáci s rukávovými páskami dobrovolníků při sběru kovových předmětů, 1915.

Válka

O charze žlutohrdlé je známo, že se nebojí lidí. Pokud ve volné přírodě narazí i na hlučnou a početnou skupinu, dává si na útěk dost času a zvědavě příchozí pozoruje. Zřejmě proto se o ní rozšířilo přesvědčení, že se dá snadno ochočit.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907