Největší záhady vesmíru: Je možné cestovat časem? (4)

22.05.2016 - Josef Myslín

Cestování časem se stalo vděčným tématem různých sci-fi filmů a seriálů, v nichž hrdina pomocí komplikovaného zařízení navštíví minulost, aby změnil klíčový aspekt historie a vyřešil tak problémy své doby. Je však něco takového opravdu možné?


Reklama

O možnostech narušit kontinuitu času a jeho neúprosné plynutí směrem z minulosti do budoucnosti přemýšleli lidé již dávno, nicméně první náznaky ryze vědeckých úvah se objevily až na počátku 20. století. Ukázalo se totiž, že rovnice obecné relativity a kvantové mechaniky vykazují jistou formu časové symetrie – tedy že co se týče jejich smysluplnosti, nezáleží na směru plynutí času. 


Další díly seriálu:


Toho se pochopitelně chytili mnozí vědci, kteří zkoušeli najít způsoby řešení rovnic umožňující reálné cestování časem. Ohlášené objevy však vykazovaly zásadní problém: jednalo se sice o konzistentní rovnice, nicméně s prvky, které principiálně vylučovaly sestrojení takového stroje – válce či struny nekonečné délky, nekonečné energie apod. Navíc se zdá, že přírodní zákony fungování stroje času vylučují, neboť kdykoliv se jakýkoliv stroj pokusíme využít k cestování časem, dojde podle nich k jeho zničení. Rovněž se ukazují určité náznaky, že problém budou představovat samotné zákony mikrosvěta. Je možné, že se vesmír tímto způsobem brání snahám o narušení časové kontinuity a kauzality. 

Kdy najdeme řešení?

Všechny současné výsledky naznačují, že přírodní zákony obrácení toku času v podstatě nijak nebrání, ale také vše nasvědčuje, že to platí pouze na úrovni mikrosvěta, světa elementárních částic. Možná se však dočkáme překvapení v okamžiku, kdy lépe pochopíme zákony kvantové gravitace. V každém případě, i kdybychom dokázali stroj času principiálně sestrojit, vyžadovalo by to obrovské množství energie. Tak obrovské, že by to možná odpovídalo i celkové energii vesmíru – a strojem času by tedy byl sám vesmír. Na druhou stranu třeba po objevení zákonů kvantové gravitace a díky lepšímu porozumění nejmenším škálám kosmu zjistíme, že jsou naše naděje zcela marné.

  • Zdroj textu:

    Tajemství vesmíru 1/2014

  • Zdroj fotografií: Devian Art

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Neobvykle chladné a vlhké počasí na počátku 20. století bylo nakonec horší, než všechny nové zbraně, včetně kulometů, tanků nebo bojových plynů.

Věda

Nádvoří univerzity v Córdobě stále dokládá někdejší vliv jezuitů na vzdělání, náboženství i kulturu.

Zajímavosti

V loňském roce získala Daisy ocenění Young Achiever for Arts, udělované výjimečným mladým lidem z hrabství Yorkshire.

Revue

Syrtis Major připomíná svým klínovitým tvarem černý kontinent vzhůru nohama.

Vesmír

Detail křídla s osmi řízenými střelami Ataka-V a raketnicí pro 20 neřízených střel S-8.

Válka
Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907