Nejvýkonnějšími letci na Zemi jsou nenápadné malé vážky

Prozradily to jejich geny. Žijí na vzdálených místech a přesto jsou geneticky prakticky totožné. Jediným vysvětlením je, že létají na ohromné vzdálenosti

08.03.2016 - Stanislav MihulkaNa Zemi žije celá řada zdatných letců, kteří dovedou překonat velké vzdálenosti. Podle nového výzkumu ale ze všech nejdál létá malá vážka Pantala flavescens. Létají z kontinentu na kontinent a překonávají přitom tisíce kilometrů přes oceán.

Důkazy o tom mají v genech. Vědci nalezli vážky, jak žijí na tak navzájem vzdálených místech, jako je Texas, východní Kanada, Japonsko, Korea, Indie a jižní Amerika. Přitom jsou geneticky prakticky stejné, což by za normálních okolností neměly být.

Jediné rozumné vysvětlení spočívá v tom, že tyto vážky létají na takové vzdálenosti, že je to vzhledem k jejich malé velikosti téměř neuvěřitelné. Badatelé je už například přistihli, jak přelétávají přes Indický oceán, z Asie do Afriky.

V tomto případě cestují z Indie, kde je období sucha, do Afriky, kde zase panuje vlhko. Podle všeho vážky tuhle cestu absolvují jednou ročně. Potřebují totiž vlhko ke svému rozmnožení. Hodně jich cestou zahyne, ale část vážek přežije a zajistí pokračování dalších generací.

  • Zdroj textu

    Rutgers University, PLoS One

  • Zdroj fotografií

    Greg Lasley


Další články v sekci