Nejvýkonnějšími letci na Zemi jsou nenápadné malé vážky

08.03.2016 - Stanislav Mihulka

Prozradily to jejich geny. Žijí na vzdálených místech a přesto jsou geneticky prakticky totožné. Jediným vysvětlením je, že létají na ohromné vzdálenosti


Reklama

Na Zemi žije celá řada zdatných letců, kteří dovedou překonat velké vzdálenosti. Podle nového výzkumu ale ze všech nejdál létá malá vážka Pantala flavescens. Létají z kontinentu na kontinent a překonávají přitom tisíce kilometrů přes oceán.

Důkazy o tom mají v genech. Vědci nalezli vážky, jak žijí na tak navzájem vzdálených místech, jako je Texas, východní Kanada, Japonsko, Korea, Indie a jižní Amerika. Přitom jsou geneticky prakticky stejné, což by za normálních okolností neměly být.

Jediné rozumné vysvětlení spočívá v tom, že tyto vážky létají na takové vzdálenosti, že je to vzhledem k jejich malé velikosti téměř neuvěřitelné. Badatelé je už například přistihli, jak přelétávají přes Indický oceán, z Asie do Afriky.

V tomto případě cestují z Indie, kde je období sucha, do Afriky, kde zase panuje vlhko. Podle všeho vážky tuhle cestu absolvují jednou ročně. Potřebují totiž vlhko ke svému rozmnožení. Hodně jich cestou zahyne, ale část vážek přežije a zajistí pokračování dalších generací.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Rutgers University, PLoS One

  • Zdroj fotografií: Greg Lasley

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Experimenty ve Francii a ve Španělsku ukázaly, že po kávě se hůře odolává svodům nákupů. (foto: PixabayCC0)

Věda

Vizualizace polární záře tančící v atmosféře rudé planety. (foto: Shutterstock)

Vesmír

Noráky se nazývali čeští muži, kteří museli za druhé světové války odejít do totálního nasazení do Norska. Bylo jich 1300. Většinu z nich Němci poslali až za polární kruh, kde stavěli opevnění, silnice a železnice. (foto: soukromý archiv příbuzných Jana Novotného)

Zajímavosti

Růžoví elegáni se často hašteří. Vzrušením se jim načepýří peří a obzvlášť v zapadajícím slunci, kdy jeho barvy zázračně ožívají, bývají nádherní. (foto: David Říha)

Příroda

Aby se dostala na palubu, musela Jeanne Barretová oblékat mužský oděv. Námořníci však nic nepoznali. Její skutečná identita vyšla najevo při vylodění na Tahiti v dubnu 1768. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Objevená hlava mramorového Hérákla z Antikythéry. (foto: Nikos GiannoulakisCC BY 4.0)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907