Nejvyšší polská hora povyrostla: Silák na ni vynesl 50 kilogramů těžký balvan

Obdivuhodný výkon převedl polský atlet a sběratel nejrůznějších rekordů Wojciech Sobierajski. Na vrchol nejvyšší polské hory vynesl 50 kilogramů těžký balvan. Úřady ale nyní řeší, zda jeho snahu neocení pokutou

16.09.2023 - Martin ReichmanTatranská hora Rysy leží na slovensko-polské státní hranici. Hora má tři vrcholy – dva leží na Slovensku a jeden v Polsku. Právě na polský vrchol zamířil minulý týden polský atlet a sběratel nejrůznějších rekordů Wojciech Sobierajski, aby na nejvyšší polskou horu vynesl 50 kilogramů těžký balvan.

Sobierajskiho motivací bylo, vedle jistě úctyhodného sportovního výkonu, pozvednout celkovou výšku hory. Oficiální výška severozápadního vrcholu Rysů totiž činí 2 499,6 metru, přičemž Sobierajski se rozhodl svým zhruba devět hodin trvajícím počinem zaokrouhlit výšku na rovných 2 500 metrů.

50 kilo problémů

Nemnoho pochopení má pro jeho atletický výkon správa Tatranského parku. Podle její mluvčí Magdaleny Zwojacz Kozicové šlo o nezodpovědné jednání, kterým Sobierajski vystavil nebezpečí nejen sebe, ale i další návštěvníky parku. Vrchol Rysů patří mezi nejvyhledávanější vrcholy na obou stranách Vysokých Tater.

Správa parku nyní celou situaci vyhodnocuje, a pokud se ukáže, že polský silák porušil ustanovení o ochraně přírody, může ho stihnout citelný finanční postih. 


Další články v sekci