Nejvyšší teplota v historii měření: V Antarktidě bylo plus 18,3 °C

13.02.2020 - Stanislav Mihulka

Nový teplotní rekord z Antarktidy potvrzuje rychle postupující oteplování jižního kontinentu


Reklama

Antarktida – kontinent sněhu, ledu a tučňáků, se otepluje přímo před našima očima. Potvrzuje to i nový teplotní rekord, který hlásí posádka argentinské výzkumné základny Esperanza. 6. února 2020 zde vědci naměřili zneklidňujících 18,3 °C. Pokud bude tato teplota potvrzena, půjde o nejvyšší teplotu, jakou jsme kdy naměřili v kontinentální Antarktidě.

Dosavadní teplotní rekord Antarktidy měl přitom hodnotu 17,5 °C. Na tuto hodnotu se vyšplhal teploměr 24. března 2015. Aktuálně naměřená teplota je zároveň druhou nejvyšší, jaká kdy byla naměřena jižně od 60° zeměpisné šířky. Vyšší teplotu jsme zaznamenali pouze na ostrově Signy v souostroví Jižní Orkneje. V lednu 1982 tam bylo 19,8 °C.

TIP: Evropu trápí mrazy, Arktidu zasáhlo až strašidelně teplé počasí

Dlouhodobá data ukazují, že Antarktický poloostrov se za uplynulé půlstoletí ohřál asi o 3 °C. Množství ledu ztraceného ročně z antarktické ledové pokrývky se mezi lety 1979 a 2017 zvýšilo nejméně šestkrát. Nový rekord vědci zaznamenali v severozápadní části kontinentu. Tato část paří k místům, která se podle měření oteplují nejvyšší rychlostí.

Nově naměřená teplota se stane oficiálním rekordem, až ji potvrdí Světová meteorologická organizace WMO. Podle vyjádření představitelů WMO jde ale v tomto případě spíše o formální proceduru. Okolnosti prý nasvědčují tomu, že s potvrzením rekordu nebude problém.

  • Zdroj textu:

    WMO

  • Zdroj fotografií: mosaic-expedition.org

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Vesmír

Norimaki Synthesizer ve variantě pro digitální ochutnávání suši

Věda
Revue

Elisabeth na autoportrétu

Historie
Vesmír
Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907