Nejvyšší z šesti čarodějnic: Musela skončit Eva Pecáková na hranici?

08.08.2018 - Jindřich Francek

Roku 1617 byla v Broumově uvězněna Eva Pecáková, dcera Erasma Hybnera z Heřmánkovic. Pět svědků vyslovilo podezření, že svým čarováním způsobila újmu na zdraví několika lidem, například ústřel, a jiné dokonce připravila o život

<p>Její dobře promaštěná sukně měla prý takovou moc, že mohla pomáhat lidem</p>

Její dobře promaštěná sukně měla prý takovou moc, že mohla pomáhat lidem


Reklama

Eva Pecáková se dobrovolně přiznala, že skutečně sbírala byliny (hledík, dobromysl, řepík, heřmánek a tak), donutila ji k tomu nouze. Jejich užívání ji naučily broumovské stařeny, které již nežijí.

Chlupy z podpaždí

Osmnáctého dubna při útrpném výslechu Eva vypověděla, komu pomohla k uzdravení a komu naopak ublížila. Tvrdila, že umí očarovat krávy tak, aby dojily krev a v mléce byla nečistota. Do domů házela byliny za vzývání ďábla a přála si, aby ti lidé měli neúspěch. Pokud chtěla nějakého člověka zničit, položila chlupy z podpaždí křížem na dlaň, pak je zakopala k pupavě a říkala: „Ať tě posedne ďábel, abys už nikdy nebyl ničeho schopen.“

Na druhý den popustila uzdu své fantazii. Doznala, že vyjížděla s jinými ženami na březových košťatech za ďáblem, hovořily s ním na rozcestí. U Otovic se setkávala ve vzduchu s dalšími čarodějnicemi. Před výjezdem musela ovšem namazat mastí koště i sebe na košili a po těle. Tuto mast vyráběla sama z hledíku, dobromyslu, másla stlučeného na Velký pátek a vyškvařeného vepřového sádla. Dovedla se proměnit i v kočku, protáhla se sklepním okénkem do cizích domů, kde brala máslo, sýr a mléko. Rovněž její přítel Folandt, kterému se říkalo Ďábelský Georg, se uměl převtělit v kočku. Její dobře promaštěná sukně měla prý takovou moc, že mohla pomáhat lidem.

Muži to umí lépe

S ďábly tančívala na poli, hrál jim jejich houslista. Měli hrozné drápy a chodili zásadně v černém. Přinášeli pivo a připíjeli si s čarodějnicemi z dřevěných korbelů. S jedním ďáblem celou noc smilnila. Nedělala to s ním vždy ráda, neboť měl docela studený penis. Navíc dodala, že muži umí souložit lépe. Poprvé se ďáblovi oddala u Teplic, pak s ním každoročně uzavírala smlouvu.

TIP: Pokání Eleanor: Čarodějnické procesy se nevyhýbaly ani šlechtickým rodinám

Čarodějnice se vzájemně poznávaly podle černých šatů s okolkem, který byl stále namazán mastí, až to omamovalo. Byly vázány mlčenlivostí, kdyby ji některá z nich porušila, ďábel by ji roztrhal. Folandt přicházel k Evě v noci a varoval ji, aby nic neprozradila, jinak k ní ďábel vnikne oknem. Ostatně ani teď nemůže o rozhovorech s ním nic říci, protože je stále přítomen. Dále vyznala, že měla tři děti s pěti muži. Otcem třetího byl Mates Franc z Šonova, avšak on i dítě již zemřeli. Pochlubila se také, že byla nejvyšší ze skupiny šesti čarodějnic. 

A konec?

Pecáková potvrdila svou výpověď, neboť chce „(…) pevně setrvat na všem tom a na každé té věci, co přiznala při mučení i dobrovolně a na tom žít i zemřít a být tak dítětem věčné blaženosti“. Na popraviště se dostala až po své smrti. Zemřela totiž 20. dubna ve vězení a kat její mrtvolu spálil.

  • Zdroj textu:

    Živá historie

  • Zdroj fotografií: Wikipedie

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Reklama

Kudlanka číhající v typické poloze na svou kořist.

Příroda

Pařížskou katedrálu Notre-Dame zachvátil v polovině dubna mohutný požár. Střecha svatostánku se následně propadla a oheň se rozšířil i do jedné z hlavních věží.

Zajímavosti

Nejnebezpečnější nepřítel - japonské Micubiši A6M Zero bylo rychlé a obratné.

 

Válka
Věda
Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907