Nejvyšší z šesti čarodějnic: Musela skončit Eva Pecáková na hranici?

08.08.2018 - Jindřich Francek

Roku 1617 byla v Broumově uvězněna Eva Pecáková, dcera Erasma Hybnera z Heřmánkovic. Pět svědků vyslovilo podezření, že svým čarováním způsobila újmu na zdraví několika lidem, například ústřel, a jiné dokonce připravila o život

<p>Její dobře promaštěná sukně měla prý takovou moc, že mohla pomáhat lidem</p>

Její dobře promaštěná sukně měla prý takovou moc, že mohla pomáhat lidem


Reklama

Eva Pecáková se dobrovolně přiznala, že skutečně sbírala byliny (hledík, dobromysl, řepík, heřmánek a tak), donutila ji k tomu nouze. Jejich užívání ji naučily broumovské stařeny, které již nežijí.

Chlupy z podpaždí

Osmnáctého dubna při útrpném výslechu Eva vypověděla, komu pomohla k uzdravení a komu naopak ublížila. Tvrdila, že umí očarovat krávy tak, aby dojily krev a v mléce byla nečistota. Do domů házela byliny za vzývání ďábla a přála si, aby ti lidé měli neúspěch. Pokud chtěla nějakého člověka zničit, položila chlupy z podpaždí křížem na dlaň, pak je zakopala k pupavě a říkala: „Ať tě posedne ďábel, abys už nikdy nebyl ničeho schopen.“

Na druhý den popustila uzdu své fantazii. Doznala, že vyjížděla s jinými ženami na březových košťatech za ďáblem, hovořily s ním na rozcestí. U Otovic se setkávala ve vzduchu s dalšími čarodějnicemi. Před výjezdem musela ovšem namazat mastí koště i sebe na košili a po těle. Tuto mast vyráběla sama z hledíku, dobromyslu, másla stlučeného na Velký pátek a vyškvařeného vepřového sádla. Dovedla se proměnit i v kočku, protáhla se sklepním okénkem do cizích domů, kde brala máslo, sýr a mléko. Rovněž její přítel Folandt, kterému se říkalo Ďábelský Georg, se uměl převtělit v kočku. Její dobře promaštěná sukně měla prý takovou moc, že mohla pomáhat lidem.

Muži to umí lépe

S ďábly tančívala na poli, hrál jim jejich houslista. Měli hrozné drápy a chodili zásadně v černém. Přinášeli pivo a připíjeli si s čarodějnicemi z dřevěných korbelů. S jedním ďáblem celou noc smilnila. Nedělala to s ním vždy ráda, neboť měl docela studený penis. Navíc dodala, že muži umí souložit lépe. Poprvé se ďáblovi oddala u Teplic, pak s ním každoročně uzavírala smlouvu.

TIP: Pokání Eleanor: Čarodějnické procesy se nevyhýbaly ani šlechtickým rodinám

Čarodějnice se vzájemně poznávaly podle černých šatů s okolkem, který byl stále namazán mastí, až to omamovalo. Byly vázány mlčenlivostí, kdyby ji některá z nich porušila, ďábel by ji roztrhal. Folandt přicházel k Evě v noci a varoval ji, aby nic neprozradila, jinak k ní ďábel vnikne oknem. Ostatně ani teď nemůže o rozhovorech s ním nic říci, protože je stále přítomen. Dále vyznala, že měla tři děti s pěti muži. Otcem třetího byl Mates Franc z Šonova, avšak on i dítě již zemřeli. Pochlubila se také, že byla nejvyšší ze skupiny šesti čarodějnic. 

A konec?

Pecáková potvrdila svou výpověď, neboť chce „(…) pevně setrvat na všem tom a na každé té věci, co přiznala při mučení i dobrovolně a na tom žít i zemřít a být tak dítětem věčné blaženosti“. Na popraviště se dostala až po své smrti. Zemřela totiž 20. dubna ve vězení a kat její mrtvolu spálil.

  • Zdroj textu:

    Živá historie

  • Zdroj fotografií: Wikipedie

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Most Çanakkale 1915 má v šesti pruzích spojit evropskou a asijskou část Turecka.

Zajímavosti

Lidské embryo

Věda

Dvojčata ve znaku rodu

Medvěd grizzly (Ursus arctos horribilis) je poddruhem medvěda hnědého. Barva srsti grizzlyho může být hnědá až narezavělá. Samci jsou mnohem mohutnější než samice, o které často bojují. Grizzlyové se páří v červnu, vajíčka se ale začnou vyvíjet až na podzim, kdy medvědice nashromáždí dost potravy, a k porodu dochází až v zimě – jedná se o tzv. latentní březost. Nejčastěji se rodí dvě medvíďata.

Příroda

Výron koronální hmoty je po erupci druhým nejsilnějším projevem sluneční aktivity.

Vesmír

Adolf Hoffmeister v Café les Deux Magots v Paříži v roce 1969. V pozadí kresba z vězení La Santé (1940) nazvaná Mon Avoir - barveno čokoládou, tabákem, špínou ze zdí a inkoustem.

Historie
Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907