Pokání Eleanor: Čarodějnické procesy se nevyhýbaly ani šlechtickým rodinám

19.10.2016 - Tomáš Konečný

Obvinění a usvědčení z čarodějnictví je snad tím posledním, co bychom očekávali v královské rodině. Přesto se několik příslušníků rodů Yorků a Lancasterů dočkalo vyšetřování či souzení za zmíněné „zločiny“. Příběh vévodkyně Eleanor Cobdenové patří k těm nejpozoruhodnějším

Pokání Eleanor -<p>Plátno s názvem „Pokání Eleanor“ namaloval Edwin Austin Abbey v roce 1900</p>
Pokání Eleanor -

Plátno s názvem „Pokání Eleanor“ namaloval Edwin Austin Abbey v roce 1900


Reklama

Psal se rok 1422, když Humphrey, vévoda z Gloucesteru (bratr anglického krále Jindřicha V.), pojal za manželku hraběnku Jacquelinu Henegavskou. Ta si s sebou přivedla dvorní dámu Eleanor, dceru rytíře z Kentu. Když ovšem v roce 1428 prohlásil papež Humphreyho manželství za nelegitimní, vévoda musel svoji ženu opustit. Fakt, že se vůbec nepokoušel sňatek legalizovat, a naopak se ještě téhož roku oženil s Eleanor, dal podnět k prvním klepům o jeho očarování. Ve skutečnosti se zřejmě jednalo o svatbu z lásky, protože již před ní měli spolu milenci dvě děti. 

Kletba pro voskovou figurku 

Po smrti Jindřicha V. v roce 1422 se stal Humphrey poručníkem bratrova syna Jindřicha VI. Jeho postavení však oslabovaly spory v regentské radě, spolku mocných šlechticů, kteří měli nedospělého krále zastupovat. Jenže radu ovládli jeho bratranci Beaufortové – a boj o moc byl na světě. 

V červnu 1441 šokovala veřejnost následující zpráva: Kanovník Thomas Southwell a astrolog Roger Bolyngbroke byli zatčeni kvůli usilování o královu smrt. Údajně tak činili pomocí magie na příkaz Eleanor z Gloucesteru, k čemuž se také přiznali. Navíc vyšetřovatelé našli v domácnosti vévodkyně jistou Margery Jourdemaynovou, stíhanou toho času za prodej lektvarů. Čtveřice prý měla vyrobit voskovou figurku krále a následně ji proklít (figurka sloužila u soudu jako hmotný důkaz).

Útěk před trestem 

Eleanor uprchla po zatčení Margery do Westminsterského opatství, odkud pak odmítala odejít. V srpnu 1441 však obdržela seznam 28 obvinění (k pěti z nich se později přiznala) a po neúspěšném pokusu o útěk nakonec stanula před soudem. Rozsudek zněl jasně: Vévodkyně a její komplicové se dopustili čarodějnictví a ukládali králi o život.

Margery skončila na hranici, Bolyngbroke na šibenici a Southwell v doživotím žaláři. Eleanor vyvázla s nejnižším trestem: Její pokání spočívalo v tom, že musela jít celkem třikrát v černém plášti a se svíčkou v ruce do londýnské katedrály sv. Pavla a zapálit tam svíčku i u oltáře. Poté jí bylo uloženo domácí vězení na hradě Chester v hrabství Cheshire. Pád jejího manžela následoval záhy: Šest let po zmíněném čarodějnickém procesu byl obviněn ze zrady a brzy poté zemřel ve vězení.

  • Zdroj textu:

    100+1 zahraniční zajímavost

  • Zdroj fotografií: Wikipedie

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Palác Topkapi – tradičně zde sídlili vládci osmanské říše

Historie

Kančil stříbrohřbetý pózuje ve vietnamském pralese

Věda

Nejnovější start SpaceX na mysu Canaveral

Vesmír

Kam asi udeří příště?

Věda

Německá motospojka na východní frontě se občerstvuje u místních obyvatel

 

Válka

Podle expertů je testování v reálném světě pro vývoj naprosto klíčové. Běžní uživatelé silnic si už tak jistí nejsou. Obyvatelé Silicon Valley tvrdí, že se cítí jako pokusné krysy.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907