Pokání Eleanor: Čarodějnické procesy se nevyhýbaly ani šlechtickým rodinám

19.10.2016 - Tomáš Konečný

Obvinění a usvědčení z čarodějnictví je snad tím posledním, co bychom očekávali v královské rodině. Přesto se několik příslušníků rodů Yorků a Lancasterů dočkalo vyšetřování či souzení za zmíněné „zločiny“. Příběh vévodkyně Eleanor Cobdenové patří k těm nejpozoruhodnějším

Pokání Eleanor -<p>Plátno s názvem „Pokání Eleanor“ namaloval Edwin Austin Abbey v roce 1900</p>
Pokání Eleanor -

Plátno s názvem „Pokání Eleanor“ namaloval Edwin Austin Abbey v roce 1900


Reklama

Psal se rok 1422, když Humphrey, vévoda z Gloucesteru (bratr anglického krále Jindřicha V.), pojal za manželku hraběnku Jacquelinu Henegavskou. Ta si s sebou přivedla dvorní dámu Eleanor, dceru rytíře z Kentu. Když ovšem v roce 1428 prohlásil papež Humphreyho manželství za nelegitimní, vévoda musel svoji ženu opustit. Fakt, že se vůbec nepokoušel sňatek legalizovat, a naopak se ještě téhož roku oženil s Eleanor, dal podnět k prvním klepům o jeho očarování. Ve skutečnosti se zřejmě jednalo o svatbu z lásky, protože již před ní měli spolu milenci dvě děti. 

Kletba pro voskovou figurku 

Po smrti Jindřicha V. v roce 1422 se stal Humphrey poručníkem bratrova syna Jindřicha VI. Jeho postavení však oslabovaly spory v regentské radě, spolku mocných šlechticů, kteří měli nedospělého krále zastupovat. Jenže radu ovládli jeho bratranci Beaufortové – a boj o moc byl na světě. 

V červnu 1441 šokovala veřejnost následující zpráva: Kanovník Thomas Southwell a astrolog Roger Bolyngbroke byli zatčeni kvůli usilování o královu smrt. Údajně tak činili pomocí magie na příkaz Eleanor z Gloucesteru, k čemuž se také přiznali. Navíc vyšetřovatelé našli v domácnosti vévodkyně jistou Margery Jourdemaynovou, stíhanou toho času za prodej lektvarů. Čtveřice prý měla vyrobit voskovou figurku krále a následně ji proklít (figurka sloužila u soudu jako hmotný důkaz).

Útěk před trestem 

Eleanor uprchla po zatčení Margery do Westminsterského opatství, odkud pak odmítala odejít. V srpnu 1441 však obdržela seznam 28 obvinění (k pěti z nich se později přiznala) a po neúspěšném pokusu o útěk nakonec stanula před soudem. Rozsudek zněl jasně: Vévodkyně a její komplicové se dopustili čarodějnictví a ukládali králi o život.

Margery skončila na hranici, Bolyngbroke na šibenici a Southwell v doživotím žaláři. Eleanor vyvázla s nejnižším trestem: Její pokání spočívalo v tom, že musela jít celkem třikrát v černém plášti a se svíčkou v ruce do londýnské katedrály sv. Pavla a zapálit tam svíčku i u oltáře. Poté jí bylo uloženo domácí vězení na hradě Chester v hrabství Cheshire. Pád jejího manžela následoval záhy: Šest let po zmíněném čarodějnickém procesu byl obviněn ze zrady a brzy poté zemřel ve vězení.

  • Zdroj textu:

    100+1 zahraniční zajímavost

  • Zdroj fotografií: Wikipedie

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Revue

Údajná hlava jezdecké sošky Jehovy nalezená v archeologické lokalitě Churvat Keijafa ve středním Izraeli.

Věda

Velkokněžny Xenie a Olga

Historie

Galaxie HSC J1631+4426 na snímku teleskopu Subaru.

Vesmír

Rak může překvapit nebojácným a zdárným překonáváním překážek.

Příroda

Nezisková organizace Czechitas už uspořádala 450 workshopů a dlouhodobých kurzů.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907