Nemoci srdce a oběhové soustavy postupně vyklízejí post nejvýznamnější příčiny úmrtí na světě
Podle údajů Světové zdravotnické organizace WHO jsou na celém světě stále nejčastější příčinou úmrtí choroby srdce a oběhové soustavy. V poslední době ale těmto nemocem vyrůstá zdatný konkurent. Asi nikoho nepřekvapí, že je to rakovina. Podle nové studie už v některých zemích dokonce zaujala první příčku v počtu úmrtí.
Studie Prospective Urban and Rural Epidemiologic (PURE) sledovala 162 534 lidí ve věku 35 až 70 let, mezi lety 2005 a 2016, v celkem 21 zemích s vysokým, středním a nízkým příjmem obyvatel. Ukázalo se, že se v některých zemích s vysokým příjmem rakovina již stala nejčastější příčinou úmrtí. Podle odborníků je to důsledek trendu, který bude i nadále pokračovat.
TIP: Zákaz trans tuků se osvědčil: Lidé mají méně infarktů a mrtvic
Podle autorů zprávy PURE byla v roce 2017 ve světě druhou nečastější příčinou úmrtí právě rakovina. Nádory všeho druhu byly zodpovědné za celkem 26 procent všech úmrtí. Odborníci se domnívají, že počet úmrtí způsobených nemocemi srdce a oběhové soustavy bude i nadále klesat a rakovina se pravděpodobně během pár desetiletí stane celosvětově nejvýznamnější příčinou úmrtí.
PřírodaMilovníci rozpálených skal
Kozorožec núbijský (Capra nubiana) je jediným druhem kozorožce, jenž je adaptován pro život v horkých a suchých oblastech. Žije v horských regionech severovýchodní Afriky a na Středním východě v nadmořských výškách do 3 000 metrů, kde si vybírá ty nejodlehlejší, nejvyšší a nejstrmější skalní stěny. V rámci tohoto druhu je velmi výrazný pohlavní dimorfismus – samci váží kolem 60 kilogramů a dorůstají délky kolem 125 cm, zatímco samice jsou maximálně kolem 30 kg těžké a ne delší než 105 cm. Vroubené rohy samců mohou být až 120 cm dlouhé a docházejí uplatnění při bojích o dominanci. Jejich srážky ale jen zřídka končí zraněním. (foto: Shutterstock)