Ostrovy Floreana v Galapážském souostroví jsou plné nepůvodních vetřelců. Jejich vybití prospěje místní přírodě
Ostrov Floreana v Galapážském souostroví má rozlohu pouhých 170 kilometrů čtverečních. Přesto hostí neuvěřitelně rozmanitou a pestrou přírodu. V současnosti ale původní živočichy a rostliny Floreany ohrožují invazní vetřelci, především divoce žijící kočky, a také krysy.
V minulosti se již v řadě případů ukázalo, že v případě ochrany kriticky ohrožených druhů není na místě slitování s vetřelci. Odstranění invazních krys, koček, koz nebo prasat ohroženým druhům významně prospělo. Na ostrovech to platí dvojnásob. Právě ostrovní druhy totiž patří k těm nejvíce ohroženým, protože jejich populace bývají málo početné.
TIP: Totální likvidace: Nový Zéland chce do roku 2050 pobít všechny cizí dravce
Pokud by na ostrově Floreana skutečně došlo k likvidaci koček a krys, tak by to podle vědců pomohlo celé řadě druhů živočichů. Navíc by se otevřela možnost pro opětovný návrat, čili reintrodukci celé řady vzácných druhů, které na tomto ostrově v nedávné době vymřely. Vybíjení invazních vetřelců, zvláště pokud jde o kočky, jistě není nic příjemného. Přírodě to ale prospěje.
VědaV roce 2022 bylo objeveno pouhých 13 případů infekce vlasovcem medinským. Ještě v 80. letech minulého století jich byly miliony. (foto: The Carter Center, Louise Gubb, CC BY 4.0)
ZajímavostiNa celém světě existuje přibližně 7 000 různých jazyků. Jen v Evropě je jich okolo 200. (foto: Shutterstock)
VálkaCísař Karel I. provádí inspekci bosenského pluku na italské frontě. (foto: Wikimedia Commons, CC0)
HistorieMarie Habsburská (1505–1558), obraz německého malíře Hanse Maler zu Schwaze. (zdroj: Wikimedia Commons, CC0)
PřírodaPelikáni na jezeře Kerkini. V hladině se zrcadlí dvoutisícové vrcholy pohoří Belasica zahalené bělavými mračny. (foto: Vladimír Šoltys - se souhlasem k publikování)