Totální likvidace: Nový Zéland chce do roku 2050 pobít všechny cizí dravce

27.07.2016 - Stanislav Mihulka

Vláda Nového Zélandu vyhlásila nepůvodním predátorům boj na život a na smrt


Reklama

Nový Zéland velmi trpí přítomností nepůvodních dravců z jiných zemí. Cizí predátoři tu každoročně sežerou kolem 25 milionů původních ptáků a dalších cenných živočichů.

Vláda Nového Zélandu proto v těchto dnech ohlásila velkorysý plán na masové vraždění hranostajů, potkanů, vačnatců kusu liščích pocházejících z Austrálie a dalších cizích dravců. Rádi by do roku 2050 zbavili Nový Zéland veškerých invazních predátorů.

Novozélandský premiér John Key při té příležitosti prohlásil, že dovezení dravci jsou pro původní přírodu Nového Zélandu větším nebezpečím, nežli odlesňování a pytláctví.

Podaří se zbavit Nový Zéland cizích dravců?

Key přiznal, že půjde o nejvíce ambiciózní projekt ochrany přírody v dosavadní historii. Když ale prý celý Nový Zéland přiloží ruku k dílu, tak by se jim to mohlo povést. Vláda chce do projektu investovat 28 milionů dolarů (téměř 700 milionů Kč), prostřednictvím společnosti s příznačným názvem Predator Free New Zealand Limited.

TIP: Ochranáři drsně proti kaprům v Austrálii: Vypustí na ně zabijácký virus

Dovezení predátoři přitom stojí Nový Zéland mnohem víc. Finanční ztráty se pohybují kolem 2,3 miliard dolarů (přes 50 miliard Kč) ročně, nemluvě o ztrátách vzácných živočichů Nového Zélandu.

  • Zdroj textu:

    Inhabitat, Guardian

  • Zdroj fotografií: Avenue / Wikimedia Commons

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Vykopávky s mamuty před stavbou nového letiště v Santa Lucíi.

Věda

Kuba říká…

Američané jsou přesvědčení, že hra „Simon říká patří k jejich kulturnímu dědictví. A Angličané kontrují, že rozhodně vznikla u nich. Jasně se v ní přece hovoří o muži jménem Simon de Montfort, který v bitvě u Lewes v roce 1264 polapil krále Jindřicha III. i jeho syna, a proto „vydával rozkazy celé zemi“. Po nějaký čas tehdy platilo, že co říká Simon, má stejnou váhu jako slova krále.

Nebojte, Britové nemají patent na všechny hloupé hry. Stejný design, při kterém vedoucí postava hry předkládá nejrůznější úkoly ostatním hráčům a ti je musí plnit (ovšem jen za předpokladu, „že to říká Simon“, jinak by je to diskvalifikovalo), je totiž důvěrně známý po celém světě. Česká varianta „Kuba říká“ sice nezní zrovna původně, ale turecké Yakup der ki nebo vietnamské Tôi báo už působí vcelku originálně.

Kořeny těchto her totiž sahají rozhodně dál, než aby se daly považovat za důsledek nějaké středověké třenice mezi anglickými barony. Portugalským a norským dětem při této hře rozkazuje Král, španělským Kozel, japonským Kapitán lodě, francouzským Jacques, čínským Učitel a německým Kommando Pimperle.

Historie
Zajímavosti

Výtrysk černé díry systému MAXI J1820+070 na snímku observatoře Chandra

Vesmír

Stroj v dražbě je uchován v dřevěném kufříku a na první pohled připomíná psací stroj. Odhadovaná cena jednoho z mála zachovaných strojů se pohybuje mezi 30 a 40 tisíci eur.

Zajímavosti

Nosorožec černý (Diceros bicornis) – všimněte si protáhlého horního pysku.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907