Německé muzeum rozhodlo o odstranění umělecké instalace: Porušovala prý práva much

18.07.2022 - Martin Reichman

Vedení uměleckého muzea ve Wolfsburgu odstranilo ze svých prostor instalaci s mouchami. Podle ochránců zvířat poškozovala práva hmyzu


Reklama

Mouchy mají pověst neužitečných a otravných stvoření, na druhou stranu jde o živé tvory a podle toho bychom k nim měli přistupovat. Takhle nějak si vyhodnotilo vedení uměleckého muzea v německém Wolfsburgu stížnosti ochránců práv zvířat (PETA), kteří upozorňovali na nepřijatelnost umělecké instalace anglického umělce Damiena Hirsta.

Smrt jako téma

Jeho dílo „A Hundred Years“ podle umělce představuje „uzavřený životní cyklus“ – v jedné části skleněného boxu se z vajíček a larev rodí mouchy, které po průletu do druhé části hynou vlivem záření UV lampy. Damien Hirst platí za kontroverzního umělce, který ve svých instalacích nezřídka využívá mrtvá zvířecí těla. Jiná z verzí jeho instalace („A Thousand Years“) obsahovala navíc kravskou hlavu. Známé jsou i Hirstovy instalace zvířat – koně, krávy, žraloka – naložených do formaldehydu. 

Zmíněná instalace „A Hundred Years“ ale paradoxně upozorňuje na fakt, že přemíra veřejného osvětlení zbytečně zabíjí velké množství hmyzu. Ani to ale nepřesvědčilo ochránce zvířat o smyslu jeho uměleckého počinu a vedení muzea rozhodlo o odstranění jeho díla.

TIP: Sbal prachy a vypadni: Dánský umělec napálil galerii a zmizel s půjčenými penězi

Ochránci ze sdružení PETA se odvolávají na německý zákon, který zakazuje zabíjení nebo ubližování zvířatům. Zda se toto ustanovení vztahuje i na mouchy, bude muset zřejmě rozsoudit až německý soud. Návrh muzea o nahrazení živých much umělými se u umělce nepřekvapivě nesetkal s pochopením. Instalace by tím podle něj ztratila svůj veškerý smysl.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pohoří Ťan-šan nad hladinou Toktogulské přehrady postavené na řece Naryn. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Autonomní robot Cassie na závodní dráze. (foto: Oregon State University, Kegan SimsCC BY 4.0)

Věda

Mary trénovala boj od mládí a v šermu i přestřelkách se mužům vyrovnala. (ilustrace: Shutterstock)

Historie

Při pozorování částečného zatmění Slunce je nezbytné použít patřičné pomůcky, například speciální filtry, které dostatečně utlumí jas hvězdy, a ochrání tak vaše oči. (ilustrační foto: Wikimedia Commons, TomruenCC0)

Vesmír

Silná kůže nosorožců lesknoucí se v zapadajícím slunci připomíná brnění. V národním parku Čitvan žije více než 700 kusů nosorožců indických. (foto: © David Hainall)

Příroda

Filtrace se může odehrávat i přímo u zdroje, v komínech továren či elektráren. Filtrování kouřovodů ovšem pokrývá pouhou část produkce skleníkového plynu, proto je potřeba čistit jak komíny, tak ovzduší. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907