Vedení uměleckého muzea ve Wolfsburgu odstranilo ze svých prostor instalaci s mouchami. Podle ochránců zvířat poškozovala práva hmyzu
Mouchy mají pověst neužitečných a otravných stvoření, na druhou stranu jde o živé tvory a podle toho bychom k nim měli přistupovat. Takhle nějak si vyhodnotilo vedení uměleckého muzea v německém Wolfsburgu stížnosti ochránců práv zvířat (PETA), kteří upozorňovali na nepřijatelnost umělecké instalace anglického umělce Damiena Hirsta.
Jeho dílo „A Hundred Years“ podle umělce představuje „uzavřený životní cyklus“ – v jedné části skleněného boxu se z vajíček a larev rodí mouchy, které po průletu do druhé části hynou vlivem záření UV lampy. Damien Hirst platí za kontroverzního umělce, který ve svých instalacích nezřídka využívá mrtvá zvířecí těla. Jiná z verzí jeho instalace („A Thousand Years“) obsahovala navíc kravskou hlavu. Známé jsou i Hirstovy instalace zvířat – koně, krávy, žraloka – naložených do formaldehydu.
Zmíněná instalace „A Hundred Years“ ale paradoxně upozorňuje na fakt, že přemíra veřejného osvětlení zbytečně zabíjí velké množství hmyzu. Ani to ale nepřesvědčilo ochránce zvířat o smyslu jeho uměleckého počinu a vedení muzea rozhodlo o odstranění jeho díla.
TIP: Sbal prachy a vypadni: Dánský umělec napálil galerii a zmizel s půjčenými penězi
Ochránci ze sdružení PETA se odvolávají na německý zákon, který zakazuje zabíjení nebo ubližování zvířatům. Zda se toto ustanovení vztahuje i na mouchy, bude muset zřejmě rozsoudit až německý soud. Návrh muzea o nahrazení živých much umělými se u umělce nepřekvapivě nesetkal s pochopením. Instalace by tím podle něj ztratila svůj veškerý smysl.
VědaÚlomek dvanáctistěnu nalezený v belgické provincii Limburk. (foto: Flanders Heritage Agency, Kris Vandevorst, CC BY 4.0)
HistorieStalinova pohřbu se zúčastnil i československý prezident Klement Gottwald, jemuž se však cesta do Moskvy stala osudnou. Následkem letu u něj totiž došlo k protržení výdutě srdeční aorty. Zemřel devět dnů po Stalinovi, což bylo propagandisticky využito jako „smrt žalem“. (foto: Profimedia/ČTK)
VesmírSimulace planet obíhajících kolem celých dvojhvězd ukázaly, že obyvatelné mohou nejspíš být v případě, kdy obíhají relativně blízko výrazně nestejných hvězd. (ilustrace: NRAO/AUI/NSF, S. Dagnello, CC BY-SA 4.0)
VesmírRaketoplán Challenger během startu 28. ledna 1986. Jen o pár sekund později došlo k fatálnímu selhání, které vedlo ke zkáze a rozpadu celého stroje. (foto: Wikimedia Commons, NASA, CC0)