Sbal prachy a vypadni: Dánský umělec napálil galerii a zmizel s půjčenými penězi

28.09.2021 - Martin ReichmanUměleckým dílem může být takřka cokoliv – od banánu přilepeného na zdi až po „neviditelnou sochu“. Dánský umělec Jens Haaning posunul hranice toho, co lze vnímat jako umění ještě dál – napálil galerii a svůj počin prohlásil za umělecké dílo.

Galerie moderního umění Kunsten v dánském Aalborgu se s Haaningem dohodla, že umělec nainstaluje ve výstavních prostorách jedno ze svých dřívějších děl – srovnání ročních příjmů Rakušanů a Dánů. Součástí prezentace mělo být i 328 000 dánských korun a 25 000 eur (celkem zhruba 1,8 milionu korun), které Haaningovi galerie zapůjčila. 

TIP: 5 nejbohatších umělců: Žebříčku boháčů vládne nedostižná žena

Namísto slibované umělecké instalace se ale galerie dočkala prázdného rámu s popisem „vezměte si peníze a zmizte“. Galerie po umělci žádá peníze zpět, ten ale zatím na její výzvy nereaguje. Ředitel galerie Lasse Andersson zvažuje, že Haaninga předá policii, pokud peníze nevrátí do skončení výstavy, které je naplánováno na 14. ledna. Umělec mezitím galerii vzkázal, že „skutečným uměním je fakt, že jsem vás připravil o peníze.“ Uměleckým dílem může být opravdu takřka cokoliv.


Další články v sekci