Sbal prachy a vypadni: Dánský umělec napálil galerii a zmizel s půjčenými penězi

28.09.2021 - Martin Reichman


Reklama

Uměleckým dílem může být takřka cokoliv – od banánu přilepeného na zdi až po „neviditelnou sochu“. Dánský umělec Jens Haaning posunul hranice toho, co lze vnímat jako umění ještě dál – napálil galerii a svůj počin prohlásil za umělecké dílo.

Galerie moderního umění Kunsten v dánském Aalborgu se s Haaningem dohodla, že umělec nainstaluje ve výstavních prostorách jedno ze svých dřívějších děl – srovnání ročních příjmů Rakušanů a Dánů. Součástí prezentace mělo být i 328 000 dánských korun a 25 000 eur (celkem zhruba 1,8 milionu korun), které Haaningovi galerie zapůjčila. 

TIP: 5 nejbohatších umělců: Žebříčku boháčů vládne nedostižná žena

Namísto slibované umělecké instalace se ale galerie dočkala prázdného rámu s popisem „vezměte si peníze a zmizte“. Galerie po umělci žádá peníze zpět, ten ale zatím na její výzvy nereaguje. Ředitel galerie Lasse Andersson zvažuje, že Haaninga předá policii, pokud peníze nevrátí do skončení výstavy, které je naplánováno na 14. ledna. Umělec mezitím galerii vzkázal, že „skutečným uměním je fakt, že jsem vás připravil o peníze.“ Uměleckým dílem může být opravdu takřka cokoliv.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Svatojakubskou cestu spousta křesťanů dodnes absolvuje především z náboženských důvodů, s rostoucí popularitou se ale na cestu vydávají lidé různých náboženství a motivací. Od roku 1993 patří Camino de Santiago do seznamu světového dědictví UNESCO. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Experimenty s profesionálními běžci ukázaly, že při sprintu na 100 metrů jim kofein zrychlí čas v průměru o 0,14 sekundy. (foto: PixabayCC0)

Věda

K prachovým bouřím dochází na Marsu každoročně. Jednou zhruba za tři tamní roky, tedy 5,5 roku na Zemi, ovšem přijde opravdu masivní, tzv. globální bouře. (ilustrace: Getty Images)

Vesmír

Smrtící pasti číhající na archeology najdeme spíš ve filmech a počítačových hrách. (foto: Getty Images (Lucasfilm Ltd.)

Historie

Tento útvar známe i z našich lesů – pravděpodobně jde o hálku žlabatky dubové (Cynips quercusfolii) na listu dubu letního (Quercus robur). (foto: Shutterstock)

Příroda

Zhruba třetina všech dospělých uvádí některý z příznaků nespavosti a 6 až 10 % lidí trpí natolik závažnými symptomy, že splňují diagnostická kritéria pro poruchu spánku. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907