Sbal prachy a vypadni: Dánský umělec napálil galerii a zmizel s půjčenými penězi

28.09.2021 - Martin Reichman


Reklama

Uměleckým dílem může být takřka cokoliv – od banánu přilepeného na zdi až po „neviditelnou sochu“. Dánský umělec Jens Haaning posunul hranice toho, co lze vnímat jako umění ještě dál – napálil galerii a svůj počin prohlásil za umělecké dílo.

Galerie moderního umění Kunsten v dánském Aalborgu se s Haaningem dohodla, že umělec nainstaluje ve výstavních prostorách jedno ze svých dřívějších děl – srovnání ročních příjmů Rakušanů a Dánů. Součástí prezentace mělo být i 328 000 dánských korun a 25 000 eur (celkem zhruba 1,8 milionu korun), které Haaningovi galerie zapůjčila. 

TIP: 5 nejbohatších umělců: Žebříčku boháčů vládne nedostižná žena

Namísto slibované umělecké instalace se ale galerie dočkala prázdného rámu s popisem „vezměte si peníze a zmizte“. Galerie po umělci žádá peníze zpět, ten ale zatím na její výzvy nereaguje. Ředitel galerie Lasse Andersson zvažuje, že Haaninga předá policii, pokud peníze nevrátí do skončení výstavy, které je naplánováno na 14. ledna. Umělec mezitím galerii vzkázal, že „skutečným uměním je fakt, že jsem vás připravil o peníze.“ Uměleckým dílem může být opravdu takřka cokoliv.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Nejdražší kartička Pokémon TCG se loni prodala v přepočtu za neuvěřitelných 8,2 milionu korun. (ilustrační foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Dostupnost kyslíku bude pro pilotované vesmírné mise klíčová. (foto: NASACC0)

Vesmír

Vydáte-li se do národního parku Inthanon v severním Thajsku, zastavte se ve vesnici Ban Khun Klang. U ní najdete botanickou zahradu věnovanou stromovým kapradinám. (foto: © Topi Pigula - se souhlasem k publikování)

Příroda

(ilustrační foto: Wikimedia Commons, Satyamon1993CC BY-SA 4.0)

Věda
Zajímavosti

Evropští lídři 50. let - Richard hrabě von Coudenhove-Kalergi (zcela vlevo) býval označován jako prorok či velvyslanec Evropy. (foto: Wikimedia Commons, van Duinen (Anefo), CC0 1.0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907