Umění, jaké svět neviděl: Milánská aukční síň prodala neviditelnou sochu

01.06.2021 - Martin Reichman

Neznámý kupec vydražil neviditelnou sochu od italského umělce Salvatore Garaueho. Včetně poplatků za ni zaplatil 15 000 eur


Reklama

Pokud patříte mezi ty, kteří se podivují nad nákupy nejrůznějších virtuálních doplňků, vlastností hrdinů a skinů v počítačových hrách, případně si klepete na čelo u zpráv o nákupech unikátních tokenů digitálního umění, nejspíš brzy nabudete pocitu, že svět se již definitivně zbláznil. V milánské aukční síni Art-Rite se nedávno konala dražba neviditelné sochy od italského umělce Salvatore Garaueho. Vyvolávací cena neviditelné sochy byla 6 tisíc eur, přičemž neznámý kupec za ni nakonec zaplatil dvojnásobek. I s poplatky aukční síni ho neviditelné dílo o rozměrech 150×150 centimetrů (ne, neptejte se, jak byla velikost neviditelné sochy stanovena) vyšlo na 15 tisíc eur (v přepočtu zhruba 370 tisíc korun).

TIP: Vystavené umělecké dílo za 120 000 dolarů snědl jiný umělec

Podle autora neviditelné sochy Salvatora Garaueho je úspěšná aukce dokladem „nepopiratelného faktu, že prázdnota není ničím jiným, než prostorem plným energie“. Sám umělec svou neviditelnou sochu považuje za dokonalou metaforu dnešního světa – je podle něj jedinečná a na rozdíl od NFT děl ji není možné reprodukovat. Navíc, má podle Garaueho nulovou uhlíkovou stopu a tím i nulový dopad na životní prostředí.

 

Reklama

  • Zdroj textu:

    Il Giorno

  • Zdroj fotografií:

    Shutterstock

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Apollo 1: Požár v kabině

kdy: 27. ledna 1967 |  počet obětí: 3 

Mezi zmíněných osmnáct ztracených životů nepočítáme oběti havárie Apolla 1, zničeného během pozemních příprav. Jednalo se o nácvik předstartovních operací, včetně prověrky nouzového opuštění kabiny: 27. ledna 1967 se posádka chystala v lodi usazené na vrcholu Saturnu IB, vztyčeného na rampě. V důsledku závady na kabeláži však ve velitelské kabině vypukl požár a v atmosféře z čistého kyslíku se rychle šířil. Uvnitř uhořeli tři astronauti – Virgil Grissom, Edward White a Roger Chaffee. Pro další lety byly veškeré hořlavé materiály nahrazeny a změnil se systém otevírání vstupního průlezu. (foto: Wikimedia Commons, Kipp Teague 1 + 2, CC0)

Vesmír

Podle majitele Martina pokrývají stěny a strop hospůdky McGuire's Irish Pub bankovky v hodnotě okolo dvou milionů dolarů.

Revue

Sovětská pěchota v útoku. Operace Bagration přinesla Rudé armádě obrovské územní zisky.

Válka

Farmáři i tovaryši žádali vyšší mzdy. Vrchnost však reagovala represí a omezením platů.

Historie
Zajímavosti

Na tento jediný neuron se ve skutečnosti napojuje asi 4 tisíce nervových vláken

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907