Umění, jaké svět neviděl: Milánská aukční síň prodala neviditelnou sochu

01.06.2021 - Martin Reichman

Neznámý kupec vydražil neviditelnou sochu od italského umělce Salvatore Garaueho. Včetně poplatků za ni zaplatil 15 000 eur


Reklama

Pokud patříte mezi ty, kteří se podivují nad nákupy nejrůznějších virtuálních doplňků, vlastností hrdinů a skinů v počítačových hrách, případně si klepete na čelo u zpráv o nákupech unikátních tokenů digitálního umění, nejspíš brzy nabudete pocitu, že svět se již definitivně zbláznil. V milánské aukční síni Art-Rite se nedávno konala dražba neviditelné sochy od italského umělce Salvatore Garaueho. Vyvolávací cena neviditelné sochy byla 6 tisíc eur, přičemž neznámý kupec za ni nakonec zaplatil dvojnásobek. I s poplatky aukční síni ho neviditelné dílo o rozměrech 150×150 centimetrů (ne, neptejte se, jak byla velikost neviditelné sochy stanovena) vyšlo na 15 tisíc eur (v přepočtu zhruba 370 tisíc korun).

TIP: Vystavené umělecké dílo za 120 000 dolarů snědl jiný umělec

Podle autora neviditelné sochy Salvatora Garaueho je úspěšná aukce dokladem „nepopiratelného faktu, že prázdnota není ničím jiným, než prostorem plným energie“. Sám umělec svou neviditelnou sochu považuje za dokonalou metaforu dnešního světa – je podle něj jedinečná a na rozdíl od NFT děl ji není možné reprodukovat. Navíc, má podle Garaueho nulovou uhlíkovou stopu a tím i nulový dopad na životní prostředí.

 

Reklama

  • Zdroj textu:

    Il Giorno

  • Zdroj fotografií:

    Shutterstock
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Hanza neprosperovala jen díky diplomacii – v případě nutnosti dokázala vzpurná hrabství třeba vyhladovět. (ilustrace: Profimedia)

Zajímavosti

Ted Sams získal po 60 letech svůj maturitní diplom. (foto: Profimedia, David Orr ©)

Revue

DART míří na sebevražednou misi ve jménu planetární obrany. (ilustrace: NASA/Johns Hopkins APL, Steve GribbenCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Banánovník nakažený fusariovým vadnutím (TR1). (foto: Flickr, Scot NelsonCC0)

Věda

Seznamte se s oblastí, kde se stékají dvě nejmohutnější moravské řeky Morava a Dyje – seznamte se s krajinou Soutoku. (foto: Petr Zajíček ©)

Příroda

Klášterní komplex dnes. (foto: Shutterstock)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907