Vystavené umělecké dílo za 120 000 dolarů snědl jiný umělec

Umělecké dílo, prodané za 120 000 dolarů, skončilo v žaludku jiného umělce

09.12.2019 - Zuzana RychláJe to žluté, je to přilepené páskou ke zdi, stojí to 120 000 dolarů a dá se to sníst. Co je to? Banán prodaný za uvedenou cenu jedním umělcem, který jiný umělec s potěšením pozřel, aby šokoval měšťáky!

Dílo, představující prostě jen banán přichycený lepící páskou ke zdi, vytvořil italský umělec Maurizio Cattelan a nazval jej Komediant. Tento týden zakoupili tři kupci tři exempláře tohoto díla v limitovné sérii. Třetí exemplář s banánem byl prodán za 150 000 dolarů a měl skončit v muzeu. Dílo vystavené v sobotu na prodejní výstavě soudobého umění Art Basel v Miami na Floridě, se ale stalo terčem happeningu jednoho z návštěvníků.

Umění, které chutná

„Toto je umělecké představení Hladový umělec,“ prohlásil David Datuna, přistoupil ke zdi, odtrhl od ní banán, oloupal jej a snědl za velkého zájmu publika. „Mám rád díla Maurizia Cattelana a tuto instalaci skutečně miluji. Je moc chutná,“ dodal. Jakkoli Datunův počin pracovníky galérie zprvu rozzlobil, žádné kroky proti umělci nepodnikli. Jen jeden banán nahradili jiným, který už střeží strážník.

TIP: Talentovaný pan Pigcasso: Obrazy malované vepřem stojí desetitisíce

„David Datuna nezničil umělecké dílo. Banán je idea,“ uvedl ředitel galerie Lucien Terras. Hodnota díla podle jeho vysvětlení spočívá v certifikátu pravosti a očekává se, že banán bude nahrazován pravidelně, aby neshnil. Cattelana asi nejvíce proslavilo dílo nazvané Amerika v podobě plně funkční záchodové mísy z 18karátového zlata. Dílo v hodnotě pěti až šesti milionů dolarů bylo v září ukradeno v Blenheimském paláci v Anglii.


Další články v sekci