Talentovaný pan Pigcasso: Obrazy malované vepřem stojí desetitisíce

31.01.2018 - Zuzana Rychlá

Chybělo málo a svět by přišel o talentovaného malíře. Jen díky milovnici zvířat neskončil jako řízek nebo vepřová pečeně


Reklama

Když se před pár lety rozhodla Jihoafričanka Joanne Lefsonová, že vykoupí z jatek vepříka určeného na porážku, nejspíš ještě netušila, jakou službu vykonala pro lidstvo. Hlavní ambicí této aktivistky za práva zvířat bylo, aby prasátko prožilo spokojený život. Na ekologické farmě mu tak kromě pravidelné stravy a lásky nabídla i zábavu. Mezi hromadou hraček si vepřík oblíbil hlavně štěky a štětce, Joanne mu k nim proto brzy přidala i plátno a barvy. A světe div se – vepřík začal tvořit.

Obrazů malovaných vepřem Pigcassem si všimli i sběratelé a za dílka štětináče neváhají zaplatit tučné sumičky. Originální Pigcassova plátna se nyní prodávají za 2 tisíce dolarů (v přepočtu zhruba 40 tisíc korun). Joanne ale doufá, že nejlepší díla tohoto talentovaného dvousetkilogramového umělce teprve přijdou. „Bylo by hezké, kdyby Pigcassovy obrazy jednou visely třeba v uměleckých galeriích v New Yorku nebo v Paříži,“ říká zasněně milovnice zvířat.

TIP: Malířka s genetickou mutací vidí 100× víc barev než ostatní

Prasata přitom mají podobně jako mnohá další zvířata dichromatické vidění, podobné lidem trpícím barvoslepostí (lidské vidění je trichromatické – díky tomu lidé vnímají červenou, zelenou a modrou barvu). Prasata tak nemohou vnímat červenou barvu a vidí méně odstínů zelené a modré než lidé.

Reklama

  • Zdroj textu:

    ODN

  • Zdroj fotografií: Pigcasso | Facebook

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pokud jde o zničující výbuchy obávaného řeckého vulkánu Santorini, stoupající hladina oceánu jejich riziko podle vědců tlumí.

Věda

<p>Správným jídelníčkem lze psychickým poruchám předcházet, nebo je i zmírňovat.</p>

Zajímavosti

V důsledku globálního oteplování se stále víc dostávají do vzájemného kontaktu medvěd hnědý (Ursus arctos) s medvědem ledním (Ursus maritimus). Kříženci, kteří se začínají objevovat, mají přezdívku „pizzly“.

Příroda

Edward IV. a lancasterští uprchlíci ukrývající se v opatství Tewkesbury.

Historie
Revue

Raketa Atlas V s kosmickou lodí Boeing CST-100 Starliner na floridské základně Cape Canaveral Air Force Station.

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907