Nemilosrdná válka vrtulníků: Aeromobilní jednotky ve Vietnamu (1)

13.12.2018 - Petr Sehnálek

Konfliktu ve Vietnamu se někdy přezdívá válka vrtulníků. Tyto stroje totiž tehdy zažily masové nasazení ve všech oblastech bojové činnosti spojeneckých sil a zajistily nejen transport bojových jednotek, ale i palebnou podporu, průzkum, zásobování či rychlou evakuaci raněných

<p>Pátrači operovali spolu s bitevníky v takzvaném růžovém týmu. Zde dvojice „lovec–zabiják“ z poslední etapy války – bitevní vrtulník AH-1 kryje průzkumný OH-58.</p>

Pátrači operovali spolu s bitevníky v takzvaném růžovém týmu. Zde dvojice „lovec–zabiják“ z poslední etapy války – bitevní vrtulník AH-1 kryje průzkumný OH-58.


Reklama

Revoluční vývoj vrtulníkové techniky a jejich masové zavádění do výzbroje jednotlivých složek ozbrojených sil USA umožnily, aby v době přímého amerického zapojení do konfliktu helikoptéry zvládly splnit podstatnou část taktických požadavků přepravy, zásobování i palebné podpory bojujících pozemních jednotek. Ostatně již v první polovině 60. let podporovaly americké vrtulníky operace jihovietnamské armády a souběžně vojenští teoretikové v USA zpracovávali. Ten byl úspěšně vyzkoušen a zdokonalován ihned po nasazení amerických pozemních jednotek ve Vietnamu v druhé polovině roku 1965. Američané tam nakonec vyslali několik tisíc helikoptér. Ty byly zařazeny v desítkách vrtulníkových jednotek různého určení spadajících buď přímo pod bojové divize a brigády nebo operujících samostatně s úkolem podporovat střídavě vybrané americké, jihovietnamské, australské či jihokorejské jednotky. 

Jako na Divokém západě

Prvopočátek každé operace představoval kvalitní průzkum, který měl za úkol vypátrat pozice a sílu protivníka v cílové oblasti. K tomuto účelu se hojně používaly lehké průzkumné stroje OH-13, OH-23 a později také OH-6 a OH-58. Takzvaní pátrači vyvinuli taktiku, která byla moderním obrazem zvědů Divokého západu. Zkušení piloti dokázali s jejich pozorovateli létat ve výšce korun stromů či kopírovat zarostlé mýtiny a rozpoznat známky přítomnosti protivníka – používané stezky, zamaskované bunkry či využívaná tábořiště.

Nicméně pátrací taktika průzkumných vrtulníků často vypadala rovněž tak, že se snažily protivníka vyprovokovat, aby po nich vystřelil a prozradil tak svou pozici. Díky tomu se osádky pátracích strojů střetávaly se svým nepřítelem „tváří v tvář“. Tyto střety by se daly přirovnat k souboji pistolníků Divokého západu, protože o vítězi rozhodovalo v řádu sekund pilotovo umění a chladnokrevnost spolu s bystrými smysly a pohotovostí střelce-pozorovatele, který postavení objeveného protivníka ihned označil barevnou dýmovnicí a poté napadl palbou z kulometu či útočné pušky.

Lovci zabijáci

Poté se do akce zapojil bitevní vrtulník, který operoval s pátračem ve dvojici, poskytoval mu krytí a zajišťoval rádiovou komunikaci s velitelstvím. Kombinace pátrač-bitevník, jíž se přezdívalo „růžový“ tým (na základě sloučení pátrače z „bílé“ čety a bitevníku z „rudé“ čety) nebo také lovec-zabiják, byla vynálezem „kavaleristů“ z 1. jízdní divize (aeromobilní). Do blízkosti zjištěných nepřátelských pozic byla následně vyslána hotovostní jednotka pěchoty, která měla dokončit zničení protivníka a vyzvednout využitelný zpravodajský materiál.

Také se však mohlo stát, že síly protivníka na zemi byly mnohem větší, a navíc se dala očekávat další koncentrace v bližším okolí, proto byly do oblasti přepraveny posilové pěší jednotky. Za takové situace se mohlo z rutinního průzkumného letu vyvinout střetnutí s účastí i několika praporů. Pakliže průzkum ukázal, že by se v dané oblasti mohly nacházet nepřátelské základny s větším množstvím vojáků, zbraní a materiálu, naplánovaly štáby velkou operaci na úrovni brigády i divize. Ve všech případech byla pro dopravení jednotek pěchoty do bojové zóny klíčová taktika vrtulníkového výsadku. 

Anatomie výsadku

Vrtulníkové výsadky se v průběhu války staly běžnou taktickou záležitostí a pro zúčastněné vojáky určitou rutinou. Veškerá mašinerie začínala ve štábech, kde se rozpracoval záměr nadcházející operace, určily se nasazené prostředky a vytipovaly se prostory vyzvednutí (Pickup Zone – PZ) a přistávací plochy (Landing Zone – LZ). Dále se rozpracovaly plány palebné podpory a vše se řádné načasovalo. Jednotky určené k výsadku prošly nezbytnou přípravou spočívající v údržbě zbraní, doplnění vybavení a základní instruktáži.

Pokračování: Nemilosrdná válka vrtulníků: Aeromobilní jednotky ve Vietnamu (2)

Pokud pěšáci měli před sebou výsadek v rámci velké operace namířené do nového operačního prostoru, museli nést ještě více výstroje než normálně. Vedle až 600 nábojů k pušce M-16, čtyř granátů, 200 nábojů do kulometu, tří min Claymore nesl běžný střelec v ruksaku ještě čtyři nástražné světlice, čtyři dýmovnice, plastickou trhavinu C4, dále polní lopatku, proviant, vodu, pončo a k tomu 20 až 50 prázdných pytlů na písek s ženijním nářadím (lopatu či sekery) k vybudování obranného perimetru. V prostoru vyzvednutí se jednotky předem rozmístily do skupin představujících výsadek vždy jednoho konkrétního vrtulníku, přičemž do nejrozšířenějšího dopravního stroje UH-1D/H se většinou vešlo pět až sedm plně vybavených pěšáků.

  • Zdroj textu:

    Speciál Válka REVUE

  • Zdroj fotografií: Wikimedia

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Most Çanakkale 1915 má v šesti pruzích spojit evropskou a asijskou část Turecka.

Zajímavosti

Lidské embryo

Věda

Dvojčata ve znaku rodu

Medvěd grizzly (Ursus arctos horribilis) je poddruhem medvěda hnědého. Barva srsti grizzlyho může být hnědá až narezavělá. Samci jsou mnohem mohutnější než samice, o které často bojují. Grizzlyové se páří v červnu, vajíčka se ale začnou vyvíjet až na podzim, kdy medvědice nashromáždí dost potravy, a k porodu dochází až v zimě – jedná se o tzv. latentní březost. Nejčastěji se rodí dvě medvíďata.

Příroda

Výron koronální hmoty je po erupci druhým nejsilnějším projevem sluneční aktivity.

Vesmír

Adolf Hoffmeister v Café les Deux Magots v Paříži v roce 1969. V pozadí kresba z vězení La Santé (1940) nazvaná Mon Avoir - barveno čokoládou, tabákem, špínou ze zdí a inkoustem.

Historie
Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907