Nemilosrdný taktik Torstensson: Pýcha a pád slavného vojevůdce (1.)

26.12.2015 - Tomáš Koch

Do povědomí Čechů a Moravanů se Lennart Torstensson zapsal asi nejhlouběji ze všech švédských velitelů třicetileté války. Bystrému vojevůdci však utkvělo v paměti především Brno

<p><strong>Lennart Torstenson</strong> (1603–1651) byl švédský voják a vojenský inženýr. Byl pozoruhodný svými mimořádně a nevypočitatelně rychlými přesuny, ačkoli často velel z nosítek, neboť mu jeho nemoc nedovolovala nasednout na koně.</p>

Lennart Torstenson (1603–1651) byl švédský voják a vojenský inženýr. Byl pozoruhodný svými mimořádně a nevypočitatelně rychlými přesuny, ačkoli často velel z nosítek, neboť mu jeho nemoc nedovolovala nasednout na koně.


Reklama

V polovině 40. let vytvořil Torstensson plán, jak definitivně porazit císaře. Chtěl přenést válku do jeho dědičných zemí a zaútočit na samotné centrum císařské moci. Aby vítězství bylo jednoznačné, měli se k útoku přidat i spojenci Švédů. Francouzská armáda měla přitáhnout skrz Bavorsko a spojit se s Torstenssonem v Rakousku. Sedmihradský kníže měl přitáhnout z východu přímo k Vídni. Švédové se mohli také spolehnout na již dobyté opěrné body na Moravě, například zmíněnou Olomouc. Byl to smělý plán a na tehdejší možnosti komunikace velmi ambiciózní, avšak ze strategického hlediska stěží proveditelný. 

Krvavý střet u Jankova

Švédská armáda si zatím užila krátkého odpočinku, ale už začátkem roku 1645 pochodovala směrem do Čech. Švédové postupovali ze severozápadu, až dospěli do oblasti kolem Tábora. Nově postavená císařská armáda v čele s Melichorem von Hatzfeldem se jim snažila zabránit v postupu na Vídeň, ale podařilo se jim přehradit cestu až v okolí městečka Jankov. Bitva, která se zde strhla, byla jedním z nejkrvavějších střetů třicetileté války. Torstensson v ní použil zcela novátorský přístup. Prvotní rozestavění císařské armády analyzoval jako příliš pevné a rozkázal vlastním formacím obejít nepřítele po křídle. Tento boční pochod se stal obvyklým manévrovacím prvkem až v 18. století. Pro císařskou armádu však tehdy znamenal katastrofu a přes svůj hrdinný odpor ztratila tisíce mužů.

Švédský polní maršál byl chladně uvažující pesimista. Jiní by asi propadli euforii z takto vyhrané bitvy, ale švédský vojevůdce už tušil, že před ním stojí nelehký úkol. Od Jankova se švédská armáda dala na pochod k Jihlavě a odtud zamířila na jih do Rakouska. Došel sice až k Vídni, ale bez spojenců by ji dobýval marně, proto se obrátil na sever zpátky na Moravu.

Marné dobývání Brna

Pokud učinil Torstensson během doby, kdy byl v čele švédské armády, nějaké vyloženě špatné rozhodnutí, bylo to tehdy, když se rozhodl obléhat Brno. Později řekl, že by dal 400 000 tolarů za to, kdyby k této chybě nedošlo. Kdyby se švédský vojevůdce rozhodl Brno dobýt už ve chvíli, kdy se svou vítěznou armádou procházel Jihlavou, mohl zaútočit na nepřipravené město. Jenže ten měsíc, co se zdržel v Rakousku, využil velitel obránců Radouit de Souches do posledního dne...

Dokončení: Nemilosrdný taktik Torstensson: Pýcha a pád slavného vojevůdce (2.)

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Wikimedia

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

I kdyby lidé dokázali na Marsu zahradničit, museli by se potýkat s extrémními výkyvy teplot a s radiací.

Vesmír
Revue

Svatava Polská (asi 1046-1048 – 1. září 1126) byla třetí manželkou Vratislava II. a od roku 1085 první českou královnou. Svatava byla s Vratislavem příbuzná. Její prababička pocházela z rodu Přemyslovců.

Historie
Zajímavosti

Posun tropických pásem bude podle vědců znamenat větší sucha v jihovýchodní Africe a větší množství záplav v jižní Indii.

Věda

„Hrábě“ č. 9013 s předváděcí kamufláží z roku 1992.

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907