Nemůžete spát? Možná za to může vaše matka!

29.02.2016 - Martin Reichman

Několik skleniček na večírku může ovlivnit život potomků více, než by se zdálo. Může být například příčinou trvalé poruchy spánku


Reklama

Studie zveřejněná ve vědeckém magazínu Neuroscience naznačuje, že alkohol během těhotenství zásadním způsobem ovlivňuje kvalitu spánku potomků v dospělosti. Alkohol podle vědců ovlivňuje jednu ze spánkových fází, tzv. Non-REM spánek.

Zdravý spánek probíhá ve dvou pravidelně se střídajících cyklech – prvních zhruba 90 minut je vyhrazen Non-REM fázi, do níž spadá celkové zklidnění a usínání. Poté přichází první vlna REM spánku, během níž zpravidla přicházejí sny. Tato část spánku obvykle trvá od pěti do dvaceti minut. Během noci se u zdravého dospělého člověka vystřídají tyto cykly celkem čtyřikrát.

TIP: Práce před desátou dopoledne? Tortura, tvrdí vědec z Oxfordu

Studie vědců z newyorské univerzity Langone Medical Centre ukazuje, že i relativně malá dávka alkoholu může u plodu trvale poškodit tu část mozku, která je zodpovědná za spánkovou SWS Non-REM fázi. Během této fáze spánku dochází mimo jiné k ukládání vzpomínek. Vlivem fragmentace spánku podle vědců dochází k poruchám kognitivních funkcí, poruchám pozornosti a emoční regulace. Několik skleniček na večírku tak může ovlivnit život potomků více, než by se zdálo.

  • Zdroj textu:

    The Journal of Neuroscience

  • Zdroj fotografií:

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Locusta (vlevo) prý zabila stovky Římanů. Lucrezia Borgia zase patřila k velmi vzdělaným ženám.

Zajímavosti

Množství odpadní elektroniky neustále roste.

Věda
Revue
Vesmír

Torpédové čluny byly postrachem japonských zásobovacích lodí.

Válka

Po více než dvou letech dorazila výprava k řece Zambezi, kde měla začít stěžejní část cesty

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907