Nemyslíš? Uklidíš! Svérázné tresty pro opilé tchajwanské řidiče

20.01.2022 - Martin Reichman

Úřady v tchajwanském Kao-siungu přišly se svérázným způsobem, jak přimět opilé řidiče k zamyšlení nad svým chováním. Přistižení provinilci musí za trest uklízet v místní márnici


Reklama

Minulý měsíc otřásla tchajwanským Kao-siungem autonehoda způsobená opilým řidičem, která si vyžádala jednoho mrtvého a tři vážně zraněné. V reakci na tuto tragickou událost oznámil starosta Chen Chi-mai, že ti, kteří byli odsouzeni za řízení v opilosti, budou za trest vykonávat sociální službu v místních pohřebních ústavech. Před několika dny si svůj trest odpykala první skupina jedenácti provinilců. Odsouzení řidiči museli strávit několik hodin úklidem márnice a místního krematoria. Pro většinu z nich prý šlo o „odstrašující a znepokojivý zážitek“.

TIP: Na Šrí Lance zakázali jízdu na slonech pod vlivem alkoholu

Rada druhého největšího města na Tchaj-wanu razí v otázce alkoholu za volantem politiku nulové tolerance. Zainteresovaní úředníci doufají, že zavedení nových typů trestů povede ke zlepšení bezpečnosti na silnicích a většímu respektu k lidskému životu.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

100 dnů starý vlčí klon Maya. (foto: Sinogene Biotechnologies, CC0)

Věda

V Brně fungovala síť soukenických manufaktur, jedna z nich se nacházela na dnešní Lidické ulici. (foto: Archiv města Brna)

Historie

K nejobtížnějším překážkám patří vodopád na podzemní řece. Při jeho překonávání nezůstane suchý nikdo. (foto: © National Geographic - se souhlasem k publikování)

Zajímavosti
Vesmír

Kolem největší geotermální laguny na světě, která udržuje celoročně příjemnou teplotu vody, má vyrůst soběstačná rekreační vesnice. (foto: Profimedia, geoLagon)

Revue

Miniaturní nenasytové

Kolibříci jsou nejmenšími zástupci ptáků na světě. Druh kalypta nejmenší (Mellisuga helenae), známý z Kuby, dosahuje délky pouze kolem 6 centimetrů a hmotnosti asi 2 gramy. Je tak jen asi dvakrát těžší než největší druh čmeláka. Srdce kolibříků (čeleď Trochilidae) tluče zhruba dvacetkrát za sekundu a jejich křídla mávnou za stejnou dobu dokonce osmdesátkrát. Aby malí opeřenci zvládli takový fantastický výkon, musí také hodně jíst – alespoň na poměry své velikosti. Každý den proto spořádají nektar v množství rovnajícím se až dvojnásobku vlastní hmotnosti! To z nich činí nejen největší jedlíky mezi ptáky, ale dokonce i jedny z největších nenasytů mezi všemi obratlovci.

Kolibříci mají neuvěřitelně výkonný metabolismus. Bylo změřeno, že srdeční rytmus může dosáhnout až 1 260 úderů za minutu a i v klidu se některé druhy nadechnou 250krát za minutu. Spotřeba kyslíku na gram svalové tkáně je u nich desetkrát vyšší než u elitních lidských atletů. (foto: Shutterstock)

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907