Neobjevená chuť: Lidé možná mají smysl pro rozpoznání chuti vody

01.06.2017 - Stanislav Mihulka

Živočichové dovedou rozeznat vodu od dalších kapalin. Jak to ale dělají?

Pitná voda -<p>Naše smysly zřejmě dovedou rozpoznat vodu</p>
Pitná voda -

Naše smysly zřejmě dovedou rozpoznat vodu


Reklama

Jazyk dovede rozpoznat řadu klíčových živin nebo naopak nebezpečných látek prostřednictvím chuti. Zatím ale není jasné, jakým způsobem rozpoznáváme čistou vodu. Japonští vědci nyní tuto otázku zkoumali na myších. Nechali je ochutnávat různé věci a pozorovali přitom, jak chuťové jejich buňky komunikují s mozkem.

Ochutnávání vzorků se základními chutěmi – sladkou, hořkou, slanou, kyselou a umami, přineslo očekávané výsledky. Vědci ale zjistili, že nervy zodpovědné za informaci o chuti reagují i na čistou vodu.

TIP: Proč jsou kočky tak vybíravé v jídle? Mají hodně receptorů na hořkou chuť

Vše nasvědčuje tomu, že živočichové včetně lidí mají smysl chuti pro vodu. Tento nový smysl by mohl vysvětlit, jak vlastně mohou živočichové odlišit vodu od jiných podobných kapalin

  • Zdroj textu:

    IFL Science, Nature Neuroscience

  • Zdroj fotografií: CC0 Public Domain

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Upír obecný (Desmodus rotundus), někdy nazývaný též upír rudý nebo upír velký, je druh tropických netopýrů žijící ve Střední a Jižní Americe.

Věda

Základna nově nalezeného korálového útesu je široká 1,5 kilometru a jeho vrchol se v nejvyšších bodech nachází 40 metrů pod hladinou moře.

Zajímavosti
Reklama

Příslušníci 101. výsadkové divize během operace Anaconda v březnu 2002.

Válka

Na jednání v Ženevě nemohl chybět Edvard Beneš. Z Prahy přijeli Karel Kramář, předseda Národního výboru a vůdce strany státoprávně demokratické, Václav Klofáč, místopředseda Národního výboru a vůdce českých národních socialistů, agrárník František Staněk, předseda Českého svazu poslanců, Gustav Habrman za sociální demokraty, státoprávní demokrat Antonín Kalina, šéf Maffie Přemysl Šámal, ředitel Živnobanky Jaroslav Preiss a ředitel Agrární banky Karel Svoboda. Později dorazil i Mořic Hruban za moravské katolíky.

Historie

Sir John Julius Angerstein na portrétu Thomase Lawrence z roku 1790.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907