Neobvyklý zdravotník: Mléko ptakopysků v boji s rezistentními bakteriemi

18.03.2018 - Stanislav Mihulka

Ptakopysk používá zajímavé triky proti bakteriím. Mohl by nám pomoct s náhradou antibiotik

<p>V mléce ptakopysků vědci identifikovali unikátní protein, který má velmi zvláštní strukturu. Připomíná lokny slavné americké herečky.</p>

V mléce ptakopysků vědci identifikovali unikátní protein, který má velmi zvláštní strukturu. Připomíná lokny slavné americké herečky.


Reklama

Když vědci v roce 1799 poprvé zkoumali ptakopysky, nevěřili, že jde o skutečné zvíře. V dnešní době by zase jenom málokdo řekl, že by nám tito poněkud zvláštně vypadající tvorové mohli pomoct s nebezpečnými bakteriemi.

Před pár lety se ukázalo, že ptakopyskové sice snášejí vejce mají ale mléko, které je velmi účinné proti bakteriím. Australští vědci se proto nedávno podívali, jaké látky v mléce ptakopysků jsou za tyto účinky zodpovědné.

TIP: Kde sehnat nová antibiotika? V krvi draků z ostrova Komodo!

Objevili unikátní protein, který má velmi zvláštní strukturu, jakou jsme u proteinu zatím ještě neviděli. Vědci tento protein nazvali „Shirley Temple“, protože jim připomněl zlaté lokny slavné herečky v jejích dětských rolích. Objev proteinu se zvláštní strukturou by teď měl přinést nové alternativní prostředky, které bychom používali místo antibiotik.

 

Reklama

  • Zdroj textu:

    CSIRO

  • Zdroj fotografií: Laura Romin & Larry Dalton / CSIRODalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Dospělá samice skákavky pruhované (Salticus scenicus) z čeledi skákavkovití (Salticidae). (foto: Wikimedia Commons, Kaldari, CC0 1.0)

Věda

Kanadští kulometčíci během bitvy u Vimy, někteří důstojníci je trestali například jen za bláto na kalhotách. (foto: Wikimedia Commons, Library and Archives Canada, CC0)

Válka

Půlmetrový meteorit CNEOS 2014-01-08 je podle vědců nejstarším známým mezihvězdným návštěvníkem. V roce 2017 astronomové zaznamenali průlet objektu 'Oumuamua a o dva roky později průlet mezihvězdné komety 2I/Borisov

Vesmír
Revue
Zajímavosti

Lýdský král Kroisos ukazuje své pohádkové bohatství, autor Gaspar van den Hoecke (kolem 1630) (ilustrace: Wikimedia Commons, Národní muzeum ve Varšavě, CC0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907