Ptakopysk používá zajímavé triky proti bakteriím. Mohl by nám pomoct s náhradou antibiotik
Když vědci v roce 1799 poprvé zkoumali ptakopysky, nevěřili, že jde o skutečné zvíře. V dnešní době by zase jenom málokdo řekl, že by nám tito poněkud zvláštně vypadající tvorové mohli pomoct s nebezpečnými bakteriemi.
Před pár lety se ukázalo, že ptakopyskové sice snášejí vejce mají ale mléko, které je velmi účinné proti bakteriím. Australští vědci se proto nedávno podívali, jaké látky v mléce ptakopysků jsou za tyto účinky zodpovědné.
TIP: Kde sehnat nová antibiotika? V krvi draků z ostrova Komodo!
Objevili unikátní protein, který má velmi zvláštní strukturu, jakou jsme u proteinu zatím ještě neviděli. Vědci tento protein nazvali „Shirley Temple“, protože jim připomněl zlaté lokny slavné herečky v jejích dětských rolích. Objev proteinu se zvláštní strukturou by teď měl přinést nové alternativní prostředky, které bychom používali místo antibiotik.
CSIRO
VědaDospělá samice skákavky pruhované (Salticus scenicus) z čeledi skákavkovití (Salticidae). (foto: Wikimedia Commons, Kaldari, CC0 1.0)
VálkaKanadští kulometčíci během bitvy u Vimy, někteří důstojníci je trestali například jen za bláto na kalhotách. (foto: Wikimedia Commons, Library and Archives Canada, CC0)
HistorieLýdský král Kroisos ukazuje své pohádkové bohatství, autor Gaspar van den Hoecke (kolem 1630) (ilustrace: Wikimedia Commons, Národní muzeum ve Varšavě, CC0)