Neobvyklý zdravotník: Mléko ptakopysků v boji s rezistentními bakteriemi

18.03.2018 - Stanislav Mihulka

Ptakopysk používá zajímavé triky proti bakteriím. Mohl by nám pomoct s náhradou antibiotik

<p>V mléce ptakopysků vědci identifikovali unikátní protein, který má velmi zvláštní strukturu. Připomíná lokny slavné americké herečky.</p>

V mléce ptakopysků vědci identifikovali unikátní protein, který má velmi zvláštní strukturu. Připomíná lokny slavné americké herečky.


Reklama

Když vědci v roce 1799 poprvé zkoumali ptakopysky, nevěřili, že jde o skutečné zvíře. V dnešní době by zase jenom málokdo řekl, že by nám tito poněkud zvláštně vypadající tvorové mohli pomoct s nebezpečnými bakteriemi.

Před pár lety se ukázalo, že ptakopyskové sice snášejí vejce mají ale mléko, které je velmi účinné proti bakteriím. Australští vědci se proto nedávno podívali, jaké látky v mléce ptakopysků jsou za tyto účinky zodpovědné.

TIP: Kde sehnat nová antibiotika? V krvi draků z ostrova Komodo!

Objevili unikátní protein, který má velmi zvláštní strukturu, jakou jsme u proteinu zatím ještě neviděli. Vědci tento protein nazvali „Shirley Temple“, protože jim připomněl zlaté lokny slavné herečky v jejích dětských rolích. Objev proteinu se zvláštní strukturou by teď měl přinést nové alternativní prostředky, které bychom používali místo antibiotik.

 

  • Zdroj textu:

    CSIRO

  • Zdroj fotografií: Laura Romin & Larry Dalton / CSIRO

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Historie

Hackeři ovládají mnoho důmyslných způsobů, jak se dostat k vašim citlivým údajům.

Zajímavosti

Do největší floridské zoo zavítala tento týden veterinární zubařka Jamie Berningová. Do jejího zubařského křesla zde během tří dnů usedla (či spíše ulehla) pestrá směsice zvířecích obyvatel. Doktorka Berningová se zde v rámci „týdne zubů“ podívala na zoubek gorilímu samci, lvici, šimpanzovi, tapírovi, vydře nebo třeba hrabáči kapskému.

Revue

S velkými pelagornitidy se další ptáci Antarktidy období eocénu nemohli vůbec měřit

Věda

Tato kreveta harlekýn by podle některý zoologové měla být samostatným druhem Hymenocera elegans, který je jasně rozlišitelný podle modrých okrajů skvrn.

Příroda

Cesta mezihvězdného poutníka Sluneční soustavou.

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907