Nepěkné chování: Vládnoucí samci mangust brutálně vyhánějí příbuzné samice

01.05.2017 - Stanislav Mihulka

V koloniích mangust se hraje hlavně o moc. A dominantní samec jde klidně přes mrtvoly

Mangusty -<p>Vyhánění samic mangust žíhaných z kolonií může skončit i jejich smrtí</p>
Mangusty -

Vyhánění samic mangust žíhaných z kolonií může skončit i jejich smrtí


Reklama

Mangusty žíhané na to na první pohled možná nevypadají, ale dovedou být strašné příšery. Tyto roztomilé šelmičky žijí na rozdíl od jiných mangust bohatým sociálním životem ve složitě uspořádaných kolonií. A to obvykle bývá zárukou na problémy.

Kolonii vládne samec, jehož hlavní snahou je zajistit si co nejvíce vlastních potomků. V kolonii to je možné nejlépe zajistit tak, že kralující samec eliminuje samice, které by mohly mít potomky s někým jiným.

TIP: Monumentální srážeč částic LHC v evropském CERNu vyřadila obyčejná kuna

Probíhá to tak, že dominantní samci za pomoci ostatních mangust v kolonii vyhánějí nechtěné samice, často své nejbližší příbuzné. Bývá to velmi brutální. Lynčované samice jsou často závažně zraněné a nezřídka i zahynou, když je jejich vlastní příbuzní prakticky rozervou na kusy.

  • Zdroj textu:

    University of Exeter

  • Zdroj fotografií: Dave Seager

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Tučňák císařský (535 m)

Zástupce ptačí říše si obvykle s ponorem do velkých hloubek nespojujeme, přesto i mezi nimi najdeme skutečného mistra. Je jím tučňák císařský (Aptenodytes forsteri), obyvatel ledové Antarktidy a největší ze všech současných tučňáků. Kromě skvělého přizpůsobení mrazu disponuje také hydrodynamickým tvarem těla a předními končetinami přeměněnými na účinná pádla, která z něj činí skvělého plavce i potápěče. Tučňáci se při lovu potravy v podobě ryb, korýšů a hlavonožců často potápí do více než stometrové hloubky. V některých případech pak provádí ponor až ke dnu mělčích moří a dostávají se tak do hloubek několika set metrů. Absolutním zaznamenaným rekordem je zatím 535 metrů, kterého dosáhla mladá samička v oblasti zvané McMurdo Sound.

S překvapivým zjištěním o nevšedních potápěčských dovednostech tučňáků přišel roku 1971 americký fyziolog Gerry Kooyman. Ten připevnil tučňákům na tělo malé zařízení, registrující hloubku ponoru. Výsledkem bylo zjištění, že tučňákům nečiní problém ponořit se do hloubek kolem 265 metrů na dobu až 18 minut.

Příroda

Zámek Valtice

Historie

Stalin si dobře zapamatoval slabost carské policie, která lidi „jen“ posílala do exilu. Své protivníky pak rovnou střílel.

Zajímavosti
Vesmír

Hexakoptéra Acecore Noa s „filmařskou“ výbavou

Věda

Loď Crew Dragon vynesla do kosmu raketa Falcon 9.

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907