Nepříjemné změny: Oteplování planety zřejmě posune podnebný pás vlhkých tropů

Změny v rozložení podnebných pásů by mohly vést ke krizím s vodou a dostupností potravin

21.01.2021 - Stanislav MihulkaKolem rovníku naší planety se táhne podnebný pás vlhkých tropů. Celý rok tam prší a vlhkost vzduchu je prakticky neustále stoprocentní. Podle nové studie odborníků z americké Kalifornské univerzity v Irvine, by se ale poloha vlhkých tropů mohla brzy změnit. 

Antonios Mamalakis a jeho tým zkoumal, jak postupující globální oteplování zasáhne rozložení vlhkých tropů. Podle vědců dojde k posunům tohoto podnebného pásu, přičemž tento posun nebude rovnoměrný. Badatelé například předpovídají, že v některých oblastech východní polokoule se vlhké tropy posunou na sever, na západní polokouli by mohly posunout spíše k jihu.

TIP: Co nám připraví klima? Drtivé hurikány, vražedná horka a města bez vody

Nejde přitom zdaleka jen o samotné posuny klimatického pásu. Předpovídané změny totiž budou mít své následky. Pokud se v Africe a Indickém oceánu posunou vlhké tropy na sever, přinese to podle vědců větší sucha v jihovýchodní Africe a na Madagaskaru, ale i větší množství záplav v jižní Indii. Posun vlhkých tropů ve východním Pacifiku a v Atlantiku na jih zase způsobí větší sucha ve střední Americe. Uvedené změny by velmi zasáhly dostupnost vody a produkci potravin v mnoha oblastech, v nichž žije veliké množství lidí.


Další články v sekci