Nepříjemné změny: Oteplování planety zřejmě posune podnebný pás vlhkých tropů

21.01.2021 - Stanislav Mihulka

Změny v rozložení podnebných pásů by mohly vést ke krizím s vodou a dostupností potravin

<p>Posun tropických pásem bude podle vědců znamenat větší sucha v jihovýchodní Africe a větší množství záplav v jižní Indii.</p>

Posun tropických pásem bude podle vědců znamenat větší sucha v jihovýchodní Africe a větší množství záplav v jižní Indii.


Reklama

Kolem rovníku naší planety se táhne podnebný pás vlhkých tropů. Celý rok tam prší a vlhkost vzduchu je prakticky neustále stoprocentní. Podle nové studie odborníků z americké Kalifornské univerzity v Irvine, by se ale poloha vlhkých tropů mohla brzy změnit. 

Antonios Mamalakis a jeho tým zkoumal, jak postupující globální oteplování zasáhne rozložení vlhkých tropů. Podle vědců dojde k posunům tohoto podnebného pásu, přičemž tento posun nebude rovnoměrný. Badatelé například předpovídají, že v některých oblastech východní polokoule se vlhké tropy posunou na sever, na západní polokouli by mohly posunout spíše k jihu.

TIP: Co nám připraví klima? Drtivé hurikány, vražedná horka a města bez vody

Nejde přitom zdaleka jen o samotné posuny klimatického pásu. Předpovídané změny totiž budou mít své následky. Pokud se v Africe a Indickém oceánu posunou vlhké tropy na sever, přinese to podle vědců větší sucha v jihovýchodní Africe a na Madagaskaru, ale i větší množství záplav v jižní Indii. Posun vlhkých tropů ve východním Pacifiku a v Atlantiku na jih zase způsobí větší sucha ve střední Americe. Uvedené změny by velmi zasáhly dostupnost vody a produkci potravin v mnoha oblastech, v nichž žije veliké množství lidí.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Za trochu lásky soudní proces zničil Oscaru Wildovi život, vztah, čest i pověst. Vypočítavý mladík poznal, kolik může ze zoufalého básníka vymáčknout. Pak jej neváhal odvrhnout.

Historie

Miliardy vyhozených roušek nikdo nerecykluje. Končí tak coby odpad i v řekách a oceánech.

Zajímavosti
Reklama
Věda

Skupině žoldnéřů zatčených v Harare velel Simon Mann (uprostřed), bývalý důstojník SAS a spoluzakladatel firem Exexutive Outcomes a Sandline International.

Válka

Čínská jednička: Dlouhý pochod 5

Nejvýkonnější nosná raketa lidové republiky je v provozu od letošního roku. Na výšku měří 62 m, její hmotnost dosahuje 880 tun. Středový stupeň má průměr 5 m a lze k němu připojit až čtyři boční, o průměru 3,35 m. Centrální stupeň pohání nejsilnější čínský kryogenní raketový motor YF-77, jako pohonné hmoty slouží kapalný vodík a kyslík. Dlouhý pochod 5 (Čchang-čeng 5, CZ-5) se svými parametry téměř vyrovná americké Deltě IV Heavy: Na nízkou oběžnou dráhu dopraví i 25 tun nákladu. Uplatnění najde například při vynášení lunárních či planetárních sond a při výstavbě nové čínské vesmírné stanice. (foto: CNSA, CC0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907