Nepříjemné změny: Oteplování planety zřejmě posune podnebný pás vlhkých tropů

21.01.2021 - Stanislav Mihulka

Změny v rozložení podnebných pásů by mohly vést ke krizím s vodou a dostupností potravin

<p>Posun tropických pásem bude podle vědců znamenat větší sucha v jihovýchodní Africe a větší množství záplav v jižní Indii.</p>

Posun tropických pásem bude podle vědců znamenat větší sucha v jihovýchodní Africe a větší množství záplav v jižní Indii.


Reklama

Kolem rovníku naší planety se táhne podnebný pás vlhkých tropů. Celý rok tam prší a vlhkost vzduchu je prakticky neustále stoprocentní. Podle nové studie odborníků z americké Kalifornské univerzity v Irvine, by se ale poloha vlhkých tropů mohla brzy změnit. 

Antonios Mamalakis a jeho tým zkoumal, jak postupující globální oteplování zasáhne rozložení vlhkých tropů. Podle vědců dojde k posunům tohoto podnebného pásu, přičemž tento posun nebude rovnoměrný. Badatelé například předpovídají, že v některých oblastech východní polokoule se vlhké tropy posunou na sever, na západní polokouli by mohly posunout spíše k jihu.

TIP: Co nám připraví klima? Drtivé hurikány, vražedná horka a města bez vody

Nejde přitom zdaleka jen o samotné posuny klimatického pásu. Předpovídané změny totiž budou mít své následky. Pokud se v Africe a Indickém oceánu posunou vlhké tropy na sever, přinese to podle vědců větší sucha v jihovýchodní Africe a na Madagaskaru, ale i větší množství záplav v jižní Indii. Posun vlhkých tropů ve východním Pacifiku a v Atlantiku na jih zase způsobí větší sucha ve střední Americe. Uvedené změny by velmi zasáhly dostupnost vody a produkci potravin v mnoha oblastech, v nichž žije veliké množství lidí.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Jizvy chudoby: konžský frank

kde: Demokratická republika Kongo | nejvyšší inflace: 511 % (2000)

Demokratická republika Kongo vlastní jedny z největších zásob mědi a kobaltu na světě a nechybí jí ani ropa. O vývoz všech tří surovin sice země opírá svou ekonomiku, která je momentálně na vzestupu, nicméně dlouhé roky občanských válek a nestabilní politické situace v ní napáchaly přetrvávající škody. Nejvyšší inflace byla v zemi naměřena v roce 2000, kdy se zvýšila o 511 procent. Od té doby sice znehodnocení prudce kleslo, ve státě však stále žije přes 60 procent obyvatel pod úrovní chudoby. 

Zajímavosti
Věda

Pražský hrad (kolem roku 1400). Za Lucemburků, především pak za Karla IV. se hrad románský proměnil v gotický. Královský palác byl přestavěn podle „galského způsobu“ a francouzská gotika se měla odrážet i ve stavbě katedrály. (zdroj: Archiv výzkumu Pražského hradu)

Historie

Umělecká představa stanice Tchien-kung 3, která má vzniknout do roku 2022. (zdroj: CNSA)

Vesmír
Zajímavosti

Součástí japonských sil byla i největší bitevní loď na světě Jamato. (zdroj: Wikimedia Commons (Yamato Museum, Shizuo Fukui, volné dílo)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907