Nepříznivý vývoj: Mezi dětmi je mnoho infekcí rezistentních vůči antibiotikům

17.03.2016 - Stanislav Mihulka

Mezi dětmi s infekcemi močových cest jsou běžné bakterie odolné proti antibiotikům


Reklama

Situace kolem rezistence bakteriálních infekcí k antibiotikům se zhoršuje přímo před očima. Podle nové souhrnné studie je to vážné i mezi dětmi.

Vědci dali dohromady výsledky celkem 58 studií ze 26 zemí, které se zabývaly infekcemi močových cest u dětí, vyvolaných škodlivými kmeny bakterie E. coli. Ve světě přitom tyto bakterie zodpovídají za více než 80 procent všech zaznamenaných infekcí močových cest.

Ukázalo se, že více než polovina dětí z 77783 zahrnutých ve výzkumu trpělo infekcemi s bakteriemi, které jsou odolné vůči běžným antibiotikům. O něco méně častá, stále ale varující, byla i přítomnost bakterií odolných vůči méně používaným antibiotikům.

Situace je přitom znatelně horší v zemích, které nejsou sdružené v Organizaci pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). V těchto méně rozvinutých zemích je dětí s bakteriemi odolnými vůči antibiotikům mnohem víc.

Reklama

  • Zdroj textu:

    IFL Science, British Journal of Medicine

  • Zdroj fotografií: Bill Branson / NIH

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Bakchův chrám patří mezi nejzachovalejší starořímské stavby v Baalbeku i na celém světě. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Soutěž o titul nejošklivějšího psa se konala 24. června 2022 v Petalumě v Kalifornii. Vítězem se stal Pan Smíšek (Mr. Happy Face). (foto: The World's Ugliest Dog)

Revue
Věda

Setkání minulosti s budoucností – jezdec Pony Expressu míjí dělníky vztyčující telegrafní sloupy. (foto: Shutterstock)

Historie

Mars Sample Return je plánovaná vysoce komplexní robotická mise k planetě Mars, která by měla dopravit zpět na Zemi vzorky marsovské horniny. (foto: NASA/ESA/JPL-Caltech, CC0)

Vesmír

Samohybná houfnice Wespe zničená v Normandii. Armáda ji nakonec upřednostnila před Geschützwagenem Ivb für 10,5-cm leFH 18/1. (foto: Wikimedia Commons, W.wolnyCC0)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907