Pro muže, kteří se při povstání nejvíc vyznamenali, mělo vzniknout zcela nové vyznamenání. Na udělení titulu Hrdina SNP bylo navrženo šest mužů, ale zůstává paradoxem, že polovina z nich se povstání vůbec nezúčastnila
Učitel Ján Nálepka (1912–1943) byl po vzniku samostatného slovenského státu mobilizován do armády a jako velitel roty se zapojil do bojů proti maďarské armádě na východním Slovensku i do tažení proti Polsku.
Seriál Nerealizovaný titul Hrdina SNP
Zasloužilí bojovníci (vyšlo 13. září)
Poslanec mezi povstalci Jan Šverma (vyšlo 20. září)
Kontroverzní bojovník Daniel Gonda (vyšlo 27. září)
Ľudovít Kukorelli v čele skupiny Čapajev (vyšlo 4. října)
Československý tankista Štefan Tuček (vyšlo 11. října)
Hrdina Sovětského svazu Ján Nálepka (vyšlo 18. října)
Výsadkář a styčný důstojník Michal Pavlovič (vyšlo 25. října)
V roce 1942 jako stotník pěchoty zastával velitelské funkce u Zajišťovací divize na území Běloruska. Přestože divize byla nasazena do protipartyzánské činnosti, on sám se aktivně snažil partyzánům pomáhat. Nakonec k nim spolu s několika dalšími příslušníky slovenské armády v polovině května 1943 i dezertoval, za což mu byl polním soudem vyměřen trest smrti.
Přestože dostal nabídku připojit se ke vznikající čs. vojenské jednotce v Sovětském svazu, rozhodl se setrvat u partyzánů. Stal se velitelem 1. čs. partyzánského oddílu v SSSR, se kterým okamžitě zahájil bojovou činnost. Vrcholem činnosti oddílu byla jeho účast na kyjevské operaci Rudé armády v listopadu 1943. Během bojů o městečko Ovruč padl dne 16. listopadu 1943 i Ján Nálepka. Za svou partyzánskou činnost získal nejvyšší sovětské vyznamenání a titul Hrdina SSSR.
Příště: Michal Pavlovič - výsadkář a styčný důstojník
Válka REVUE SPECIÁL Slovenské národní povstání
HistorieEvropští lídři 50. let - Richard hrabě von Coudenhove-Kalergi (zcela vlevo) býval označován jako prorok či velvyslanec Evropy. (foto: Wikimedia Commons, van Duinen (Anefo), CC0 1.0)