Nerealizovaný titul Hrdina SNP: Jan Šverma - poslanec mezi povstalci

20.09.2016 - Martin Vitko

Pro muže, kteří se při SNP nejvíc vyznamenali, mělo vzniknout zcela nové vyznamenání. Na udělení titulu Hrdina SNP bylo navrženo šest mužů, ale zůstává paradoxem, že polovina z nich se povstání vůbec nezúčastnila


Reklama

Už v období první republiky se Jan Šverma (1901–1944) aktivně zapojil do politiky v rámci Komunistické strany Československa a brzy se vypracoval na jednu z jejích čelných osobností. Mimořádně aktivně si počínal při organizování mládeže a odborů. Kromě funkce poslance Národního shromáždění byl i redaktorem stranických novin a časopisů. Jako jeden ze členů Ústředního výboru KSČ emigroval v roce 1938 do Sovětského svazu, kde se spolu s dalšími podílel na vytvoření moskevského vedení KSČ.


Seriál Nerealizovaný titul Hrdina SNP

Zasloužilí bojovníci (vyšlo 13. září)

Poslanec mezi povstalci Jan Šverma (vyšlo 20. září)

Kontroverzní bojovník Daniel Gonda (vyšlo 27. září)

Ľudovít Kukorelli v čele skupiny Čapajev (vyšlo 4. října)

Československý tankista Štefan Tuček (vyšlo 11. října)

Hrdina Sovětského svazu Ján Nálepka (vyšlo 18. října)

Výsadkář a styčný důstojník Michal Pavlovič (vyšlo 25. října)


Ve funkci politického zmocněnce ÚV KSČ přiletěl koncem září 1944 do povstalecké Banské Bystrice. Ihned se aktivně zapojil do stranické činnosti, počínaje redigováním komunistické Pravdy – přes vystupování v rámci Hlavního štábu partyzánského hnutí až po přednášky pro frontové bojovníky.

Po potlačení povstání se odmítl vrátit letadlem do SSSR a raději ustoupil s bývalými povstaleckými vojáky a partyzány do hor. Během náročného těžkého přechodu hřebenů Nízkých Tater zahynul ve sněhové bouři na hoře Chabenec 10. listopadu 1944. Příčinou byla zřejmě kombinace přechozené chřipky a absolutního vyčerpání. 

Příště: Kontroverzní bojovník Daniel Gonda

Reklama

  • Zdroj textu:

    Válka REVUE SPECIÁL Slovenské národní povstání

  • Zdroj fotografií: ustrcr.czDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Nejdražší kartička Pokémon TCG se loni prodala v přepočtu za neuvěřitelných 8,2 milionu korun. (ilustrační foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Dostupnost kyslíku bude pro pilotované vesmírné mise klíčová. (foto: NASACC0)

Vesmír

Vydáte-li se do národního parku Inthanon v severním Thajsku, zastavte se ve vesnici Ban Khun Klang. U ní najdete botanickou zahradu věnovanou stromovým kapradinám. (foto: © Topi Pigula - se souhlasem k publikování)

Příroda

(ilustrační foto: Wikimedia Commons, Satyamon1993CC BY-SA 4.0)

Věda
Zajímavosti

Evropští lídři 50. let - Richard hrabě von Coudenhove-Kalergi (zcela vlevo) býval označován jako prorok či velvyslanec Evropy. (foto: Wikimedia Commons, van Duinen (Anefo), CC0 1.0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907